Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

1100 yıllık kilisede tuvalet tartışması

1100 yıllık kilisede tuvalet tartışması
  • 20.05.2019
  • 1100 yıllık kilisede tuvalet tartışması için yorumlar kapalı
  • 199 kez okundu

Köylerindeki asırlık kiliseye gelen turistler için tuvalet yapan köy muhtarı isyan etti.

Artvin’de, tarihi kilisenin önünde yapılmak istenen tuvalet ve otopark tartışma konusu oldu.

İl merkezine bağlı Hamamlı Köyü’nde bulunan Dolishane Kilisesi’ne gelen turistlerin tuvalet ihtiyaçlarını köyde buldukları boş arazilerde karşılamaları nedeniyle köy muhtarı kilisenin önünde tuvalet yapmak amacıyla çalışma başlattı.

Kilisenin önünde inşaat malzemelerini gören turistlerin durumu fotoğraflayıp, gerekli mercilere şikayetlerde bulunmaları üzerine, il kültür ve turizm müdürlüğü yetkilileri köye gidip tutanak tuttu.

M.S. 954-958 yılları arasında yapılmış ve günümüzde  Anıtlar Kurulu’na kayıtlı tarihi Dolishane Kilisesi her yıl Gürcistan başta olmak üzere dünyanın değişik yerlerinden turistlerin akınına uğruyor.

Köy muhtarı Mehmet Ali Ergül, köye gidip Dolishane kilisesini ziyaret eden turistler köyde umumi bir tuvalet olmadığından, ihtiyaçlarını köyde bulunan bağ, bahçe ve yol kenarında ki alanlarda görmeye durumunda kaldıklarını iddia etti.  Bu durumdan rahatsız olan köy sakinleri, ve köy muhtarı kilisenin yanında bulunan köye ait alanda bir otopark, tuvalet ve oturma alanı yapmaya karar verdi.

“1998 yılına kadar kiliseyi cami olarak kullandık”

İHA muhabirine özel açıklamalarda bulunan Köy Muhtarı Mehmet Ali Ergül yanlış anlaşıldıklarını ifade ederek, “Köyümüzde bulunan kiliseyi 1998 yılına kadar cami olarak kullanıyorduk. Bu nedenden dolayı kilisenin önünde bir tuvalet vardı. Bu tuvalet eskiyip çökünce hem o pislik görünmesin, hem de oluşan çukur nedeniyle insanlar düşmesin diye o eski tuvaletin üzerini betonla kapattık. Bu tuvalet çökene kadar biz buranın sıkıntısını turizm müdürlüğüne bildirdik. Gelen turistlerin böyle bir yere ihtiyaçları var. Böyle bir yer bulamayınca köyde bulunan bağ, bahçe, mezarlıklar gibi köyün farklı yerlerine ihtiyaçlarını gideriyorlar.” dedi.

Köy muhtarlığı olarak, bu ihtiyacı giderebilmek adına, hemen kilisenin yanında bulunan  boş alana otopark, tuvalet ve oturma yerleri yapmak için inşaat başlattıklarını anlatan Ergül, “Tek yanlışımız çimentoları kilisenin içine koymuş olmamızdı.Bu inşaata malzeme gelince işçiler çimento torbalarının üzerine yağmur yağmasın diye kilisenin içine koymuşlar. Gelen turistlerde bu çimentoyu kilisenin içinde görünce burada bir inşaat var diye fotoğraf çekip gerekli yerlere şikayet etmişler. Tek hatamız çimentoları kilisenin içine koymuş olmak. Tamamen yanlış anlaşıldık.” dedi.

Ergül, İl Kültür turizm müdürlüğü yetkililerinin köylerine gelip inceleme yaptıklarını ifade ederek, “Ben konuyu anlattım izah ettim ama onlar kaçak inşaat yapılıyor diye tutanak tuttular.  Bu tutanak anıtlar kuruluna gittiği zaman tahminime göre mahkemelik oluruz. Ne olur bilmiyorum ama, burada yanlış anlaşılma var umarım bin an önce bu yanlıştan dönerler.” dedi.

Turistlerin ihtiyaçları giderebileceği hiçbir yerin olmadığını ifade eden Ergül, “Biz onların pisliğini temizlemek zorunda kalıyoruz. Bizim köyümüze kiliseye tarihi eseri görmeye gelen yerli yabancı turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortamı sağlamak. Gelen misafirlerin oturabilecekleri, araçlarını park yapabilecekleri, ihtiyaçlarını karşılayabilecekler bir ortam sağlamak istedik. Bunu da kilisenin içinde ya da yanında değil. Köye ait bir alanda camimiz ve kilisemize ortak uzaklıkta bir alanda olmasına karar verdik. Camimiz ve kilisemiz ikisi yan yana, bizim herhangi bir dinle inançla sorunumuz yok. Dinimize nasıl saygılıysak diğer gelen vatandaşların inançlarına da o kadar saygılıyız”. diye konuştu.

İlkay ÖZDEMİR

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ