Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ
  • 18.03.2019
  • 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 104. YILDÖNÜMÜ için yorumlar kapalı
  • 185 kez okundu

Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla Artvin’de tören düzenlendi.

İl Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen tören Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başladı.

Tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Piyade Üsteğmen Murat Şimşek, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden Çanakkale Şehitlerini anmak için toplandıklarını söyledi.

Şimşek, “104 yıl önce bugün 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferini ilan edildiği gündür.” dedi.

Şimşek, tüm yokluk ve imkansızlığa rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zaferin, İstiklal Harbine nihayetinde de Türkiye Cumhuriyetine giden yolun mihenk taşı olduğunu dile getirdi.

Ardından Astsubay Furkan Kürşat’ta “Bayrak” adlı şiiri okudu.

Şehitlik Defterine günün anlam ve önemini içeren duygularını yazan Vali Yılmaz Doruk, 18 Mart’ın tarihin dönüm noktası olduğunu belirtti.

Tören sonrası şehitlik ziyaret edilerek şehit mezarlarına karanfil bırakılıp dualar okundu.

-Etkinlikler Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam etti-

Anma etkinlikleri buradaki törenin ardından Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam etti.

Buradaki etkinlikte Artvin Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerince hazırlanan “Çanakkale” konulu program sahnelendi.

Devamında Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni 104’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında okullar arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmaların da dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program, “Çanakkale” konulu fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından sona erdi.

Şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verildi-

Kutlamaların ardından Artvin Valiliğince DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde şehit yakınları ve gaziler onuruna bir yemek verildi.

Programa, şehit aileleri ve gaziler, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Garnizon Komutanı Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

AVBM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ