Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

2019 Yılı Karbon monoksit Zehirlenmesi Bilgilendirme Çalışması

2019 Yılı Karbon monoksit Zehirlenmesi Bilgilendirme Çalışması
  • 30.12.2019
  • 2019 Yılı Karbon monoksit Zehirlenmesi Bilgilendirme Çalışması için yorumlar kapalı
  • 721 kez okundu

 Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Tarafından“Sessiz Katil: Karbon Monoksit (CO)”ve Çeşitli Konularda Eğitimler Düzenlendi.

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi olarak  İlçe merkezi ve Köylerde 15 Ekim 2019 tarihinden itibaren 15 Mart 2019 tarihine kadar çalışmalar sürdürüleceği öğrenildi.

Bu kapsamda 15 Ekim2019 tarihinden 03 Mart 2019 Tarihine kadar;Karbon Monoksit zehirlenmesi bilgilendirmeleri kapsamında, halkın yoğun olarak bulundukları alanlarda Kahvehaneler, Kıraathaneler, Çay Ocakları, Lokanta, Cami, Okul vs. gibi yerlerde vatandaşlara bilgilendirme broşürleri el afişleri dağıtıldı.

Şiddetli Rüzgar olduğu dönemlerde Belediye başkanlığı ile iletişime geçilerek,  belediye hoparlöründen halkı uyarıcı anonslar yapıldı.

İşletmelerde vatandaşlara bire bir eğitimler yapıldı. Faaliyet döneminde birebir ve küçük guruplar hakinde eğitim yapıldı. Ayrıca Acarlar Meslek Yüksekokulu Konferans salonunda Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Büşra Sağlam, Hemşire Elmas Akın, Ebe Tutku Ertop, Sağlık Memurları Ali Yılmaz ve Yetkin Çiftçi , Memur Sebahattin Atabay tarafından organize edilen ve sunumu gerçekleştirilen eğitim çalışması gerçekleştirildi. Gerçekleşen eğitime öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi. Eğitimde Karbon monoksit zehirlenmesinin yanında sigaranın zararları, Organ bağışı ve önemi, Mevsimsel Üst solunum yolu hastalıkları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Özetle;Karbonmonoksit zehirlenmesi ile ilgili:Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal sonucunda kış mevsiminde ve özellikle alçak basınçlı havalarda soba ve şofben zehirlenmelerinin (karbonmonoksit zehirlenmeleri) arttığı görülmektedir.

Renksiz, Kokusuz, Tatsız, Yanıcı Zehirli bir gazdır.  *(Bu nedenle zehirlenmenin fark edilmesi de güç olmaktadır.)

Soba duvardan en az 15-20 Cm uzakta kurulmalı ve en fazla 2 dirsek kullanılmalı.

Borular pencere ve duvar delinerek dışarı verilmemeli, çatının en yüksek yerini geçerek baca düzeneğine verilmeli.

Yılda en az iki kere baca temizliği yapılmalı.

Sobaya kömür atılırken soba en fazla yarıya kadar doldurulmalı

Kömür alttan değil üstten yakılmalı.

Yatma saatine yakın kesinlikle sobaya kömür atılmamalı.

Sonbahar ve ilkbahar aylarında ve rüzgarlı günlerde soba yakılması halinde çok dikkatli olunmalıdır.

Sobalı ortamlarda aşırı uyku gelmesi durumunda karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmeli ve ortam hemen havalandırmalıdır.

Karbon monoksit zehirlenmesinden şüphe edilen kazazedeler derhal ortamdan uzaklaştırılıp açık havaya çıkarılmalı ve daha sonra tıbbi yardım istenmelidir (112 ACİL YARDIM TELEFONU).

Herhangi bir zehirlenme durumunda ücretsiz olarak 114 Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezinin telefonunu arayabilirsiniz.

Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobanızı yakmayın. Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürün. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen durumlarda ortamı hemen havalandırın ve 112 acil yardım telefonunu arayın.

Gönül GÜNAY GÖKDEMİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ