Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı
  • 05.11.2020
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı için yorumlar kapalı
  • 2.421 kez okundu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı pandemi kurallarına uygun olarak ilçemizde coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri 28 Ekim Çarşamba günü Eski Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediye Başkanlığı’nın çelenk sunması ile başladı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinin ikinci günü 29 Ekim Perşembe günü Eski Hükümet Konağı önünde devam etti. Programa Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kavcar, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, ilçe protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın ve Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar’ın halkın, öğrencilerin ve protokolün bayramını kutlaması ile devam eden kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın: “Bugün, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde, Türk Milletinin Bağımsızlığına Kasteden işgalcilere karşı başlattığı kuruluş savaşının, 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanıyla taçlandığı, tarihimizin en şerefli ve gururlu günlerinden cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünü coşku ile idrak ediyoruz.

Cumhuriyet, Milletimizin Hürriyet ve istikbali uğruna verdiği varoluş mücadelesinin muazzam bir zaferle sonuçlanması sonrası gelen şanlı bir kazanımdır. Bu vesileyle Egemenliğin kayıtsız ve Şartsız millete ait olduğu tescillenmiş, ezelden beri hür yaşayan Türk Milleti ebediyen de hür yaşayacağını, büyük bir kahramanlık destanı ile tüm işgalci devletlere ve iş birlikçilerine haykırmıştır.

Cumhuriyet, Yüce Türk Milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirvedir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci, Milli tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelerden biri olmuştur. Bu mücadele, toplam olarak yanmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişimizin ifadesidir. Türk Milletinin kendisine hâkim olduğu, tebealıktan vatandaşlığa yükseldiği, değerler sisteminin adıdır. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır. Bu bilinçle bugünü kutluyoruz. Şüphesiz ki insan onuruna, yaradılışına en yakışır rejimin adıdır Cumhuriyet, Cumhuriyeti ideal rejim yapan milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır.

Sevgili gençler; Sizler geleceğimiz, ümidimizsiniz, ülkemizin uygar milletler arasında hak ettiği yeri almasında, hayati görev size düşmektedir. Mustafa Kemal ATATÜRK “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek sizsiniz. Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” diyerek Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Tarihimizi iyi öğrenmeli, gereken dersleri akılda tutmalısınız.

Değerli Şavşatlılar! Kalkınmış, huzurlu, istikrara kavuşmuş, temiz bir idareyi gerçekleştirmiş bir ülke olmak, bizden sonraki nesillerin vatandaşlığından gurur ve onur duyacakları, bir Cumhuriyet bırakmak temel hedefimizdir.

Amacımız; 97 yıllık bir mücadelenin ve gayretin ürünü olan Cumhuriyetimizden, Demokrasimizden ve diğer kazanımlarımızdan hiçbir taviz vermeden daha ileriye ulaşmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; aziz vatanımızı ve Cumhuriyeti bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyorum.

Yaşasın Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Yaşasın Büyük Türk Milleti, Ne Mutlu Türküm Diyene!“ dedi.

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ile program sona erdi.

Çocuk Belediyesi “Sağlık, Doğa ve Cumhuriyet için Pedal Çevir” Etkinliği Büyük İlgi Gördü

Şavşat Çocuk Belediyesi tarafından düzenlenen “Sağlık, Doğa ve Cumhuriyet için Pedal Çevir” etkinliği kapsamında bisikleti veya kaykayları ile Dr. İsrafil Kışla Millet Bahçesi önüne gelen çok sayıda çocuk büyük bir heyecanla sağlık, doğa ve Cumhuriyet için pedal çevirdiler. İlçe protokolününde yürüyüş yaparak eşlik ettiği çocuklar Eski Hükümet Konağı önüne kadar gelerek gönüllerince bisikletlerine bindiler. Program toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı akşam gerçekleştirilecek olan araç konvoyu ve fener alayı etkinlikleri ile devam etti.

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu Akşam Saatlerine Kadar Devam Etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkulu kutlamalar akşam yapılan etkinliklerle de devam etti.

Akşam saatlerinde gerçekleştirilen araç konvoyuna katılım çok yüksek oldu. Şavşat Kalesi mevkinden başlayan araç konvoyu, Cumhuriyet Caddesi ve Sağlık Caddesi üzerinden devam ederek ilçe merkezinde sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu Fener Alayı ile Devam Etti

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı akşam yapılan fener alayı ile ilçe merkezinde sona erdi. Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam ve Eğitim Merkezi’nden başlayan fener alayı yürüyüşüne İlçe Kaymakamı Onur Özaydın, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fener alayı Eski Hükümet Konağı önünde İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

Programın sonunda kısa bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Onur Özaydın ve Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, programda emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ettiler.

(Şavşat Belediyesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ