Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

38. Uluslar Arası Kafkasör Kültür, Turizm Ve Sanat Festivali Başladı

38. Uluslar Arası Kafkasör Kültür, Turizm Ve Sanat Festivali Başladı
  • 28.06.2018
  • 38. Uluslar Arası Kafkasör Kültür, Turizm Ve Sanat Festivali Başladı için yorumlar kapalı
  • 22.852 kez okundu

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 38’incisi düzenlenen Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, boğalar eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı.

Artvin Milli İrade Meydanından Halitpaşa Meydanı’na kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne, Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Tilki, Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, AK Parti İl Başkanı Fikret Erdoğan,MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç, Boğacılar Dernek Başkanı Erkan Keskin, Kurum Amirleri, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival Milli İrade Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Milli İrade Meydanında davul, tulum ve akordeon eşliğinde halk oyunları gösterisi ve oyunlar oynanarak eğlenceler hız kesmeden devam etmesinin ardından Milli İrade Meydanından Halitpaşa Meydanına kadar temsili 8 tane boğa ile kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Halitpaşa Meydanından boğalar, dualarla kamyonlara yüklenerek festivalin yapılacağı Kafkasör Yaylası’na uğurlandı.

Festivalde güreşecek 8 boğanın da yer aldığı kortej yürüyüşünde, vatandaşların boğalarla öz çekim yapması renkli görüntülere sahne oldu.

Boğaların Kafkasör Yaylasına uğurlanmasının ardından program Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde ki fotoğraf sergisi ile devam etti.

Festival Kapsamında Boğa Güreşleri Sergisi Açıldı

İki yüz yılı aşkındır bir geçmişi olan boğa güreşleri 37 yıldır festival olarak kutlanmaktadır. Bu festivallerde fotoğraf sanatçılarının enstantanelerini yakalanan birbirinden güzel 28 boğa güreşi fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde açıldı. Fotoğraf sergisi festivalin ilk iki günü olan 28-29 Haziran tarihlerinde ziyaret edilebilecek.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de Kafkasör’ün Artvin için çok büyük bir marka değeri olduğunu belirterek, geleneksel kültürün yaşatılmasıyla ilgili organizasyon yaptıklarını söyledi.

Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen festivalin, dünyadaki benzerlerine göre en barışçıl ve doğa dostu festival olduğuna dikkati çeken Kocatepe, “Biz doğada hem insanlar, hem de boğalar nasıl birliktelik sağlayabiliyor, doğada nasıl bir yaşamı paylaşabiliyor, bunu göstermek arzusundayız.” dedi.

Kocatepe;“Dostluğun barışın ve güneşim doğduğu yerde saygılarımızı sevgimizi selamlarımızı iletiyorum işte bu güzellikler Artvin’imizin insan sevgisinin tezahülüdür. İspanyada ezmek ve ezilmek yenmek ve yenilmek üzerine bir kültür oluşturmuş bu da biz de ise sevmek ve sevilmek dostça yaşamak ve merhamet medeniyetinin eğlencesi de olursa böyle olur. Buradan en çok ihtiyaç duyduğumuz sevginin dostluğun bir simgesi olsun.

Artvin Kafkasör de çiçeğiyle, böceğiyle, doğasıyla, adamıyla,hanımıyla bir doğa kongresi yapıyor.

Uluslararası standartlarda bir organizasyon yapmanın çabası içindeyiz. Biz istedik ki insanlar, festival bahanesiyle Artvin’e gelip bu cennet kenti keşfetsin. Kafkasör Festivali Artvin’in bayramı, düğünü, her şeyi. Bir Kafkasör Festivali’ni daha yaşamanın mutluluğu içindeyim. Güneşin, sevginin, kardeşliğin doğduğu topraklardan, Artvin’den bütün dünya insanlığına sevgi ve muhabbetlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise; Artvin’i diğer illerden ayıran farklı kılan birçok özelliğinin yanı sıra emsali benzeri olmayan bir diğer özelliğinin de Kafkasör Festivali ve boğa güreşleri olduğunu söyledi.

Balta;” Yüzyıllar önce başlayan bu kültürü halkımızın yaşatmış yine gözü gibi korumalıyız. Kafkasör festivali boğa güreşleri ile hem halkımızın yüz yıllardır yaşatmış olduğu kültürümüzü yaşatma değeri ver hemde Artvin’i tanıtma değeri var. Bugüne kadar bu güzelliklerin korunmasın da yaşatılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

Kafkasör’ün bir markaya dönüşmesinde yapılan emeklerin güzel sergilenmesinde Belediye Başkanımız sayın Mehmet Kocatepe’nin çok büyük emeği var. Artvinlilerin sevdiği değer verdiği sevmek ve onlar gibi hissederek bu geleneği yaşatmak çok farklı bir anlam kattı. Boğa yetiştiricilerine ve boğa derneklerine çok teşekkür ediyorum. Festivalin yapılmasında emeği geçen valiliğimiz ve belediyemiz olmak üzere emeği geçen herkesi de yürekten kutluyorum” dedi.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ