Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

CHP Artvin İl Başkanı Biber, “Hukuk Bir Kez Daha İflas Etti!”

CHP Artvin İl Başkanı Biber, “Hukuk Bir Kez Daha İflas Etti!”
  • 14.07.2018
  • CHP Artvin İl Başkanı Biber, “Hukuk Bir Kez Daha İflas Etti!” için yorumlar kapalı
  • 3.046 kez okundu

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Soma kararının 301  insanın yakınlarını derinden üzdüğünü belirterek  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veliağbaba ve Manisa Milletvekilleri  Özgür Özel, Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirge’in  yaptıkları açıklamayı Artvin Kamuoyu ile paylaştı.

Biber, “Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili davada çıkan karara ilişkin, “Soma’ya adalet gelmemiştir. Soma katliamında hukuk bir kez daha iflas etmiş, katliam tüm dünyanın göz önünde ne yazık ki örtbas edilmiştir” dedi.

CHP Artvin İl Başkanı Biber Artvin kamuoyuna şu açıklamaları paylaştı:

“Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada 4 yıl önce yaşanan “Soma maden katliamı” davasının en başından itibaren çeşitli baskılara ve yönlendirmelere maruz kaldığını savundu.

Bu baskıların etkisinde kalan mahkeme heyetinin, “katliam davasında” hukuk dışı bir karar vererek, başta hayatını kaybeden işçilerin yakınları olmak üzere 80 milyon vatandaşın yüreğini bir kez daha yaktığını belirten Ağbaba, verilen bu hukuk dışı karara rağmen milletin nezdinde gerçek suçluların hiçbir zaman değişmediğini vurguladı. Ağbaba, şunları kaydetti:

“Dava sürecinin en başından itibaren ne dönemin Enerji Bakanı’nın ne de sorumlu kamu görevlilerinin yargılama sürecine dahil edilmemesi, verilen bu kararın bir hukuk garabeti olarak tarihe geçmesini sağlamıştır. Sonuç olarak Soma’ya adalet gelmemiştir. Soma katliamında hukuk bir kez daha iflas etmiş, katliam tüm dünyanın göz önünde ne yazık ki örtbas edilmiştir. Soma faciasında katledilen işçiler bir kez daha kimsesiz bırakılmış, 4 yıl aradan sonra bir kez de yargı eli ile katledilmiştir. Aynı zamanda bu karar ile bugüne kadar hayatını kaybeden tüm işçiler de bir kez daha yargı eliyle öldürülmüştür.”

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve faciaya ilişkin 5’i tutuklu toplam 51 sanığın yargılandığı davada, Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl, genel müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, işletme müdürü Akın Çelik 18 yıl 9 ay, teknik müdür İsmail Adalı 22 yıl 6 ay, teknik nezaretçi Ertan Ersoy 18 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmıştı.

301 canın yittiği 13 Mayıs 2014 gününden bugüne sorumluların cezalandırılması için açılan davada bugün sona gelindi. Pazartesi gününden bugüne Akhisar’da Soma mağdurları ile adalet nöbeti tutan CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen “Açıklanan cezaların resmen hukuk katliamı olduğunu, 301 kişiyi katletmenin cezasının 15 yıl olmaması gerektiğini” söylediler.

Yemin etmelerinin hemen ardından Soma Davasına destek sunmak amacıyla Akhisar’a gelen CHP Manisa Milletvekillerinden Bekir Başevirgen açıklanan cezalar üzerine kısa bir açıklama yaptı. “Ya bu hakimler hukuk bilmiyor ya da bu ülkede hukuk bırakmamışlar” diyerek sözlerine başlayan Başevirgen “Mahkeme heyeti bugün bir hukuk katliamına imza atmıştır. ‘taksir’ nedir? Taksirle öldürme dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile “öngörmeyerek” bir kimsenin hayatına son verilmesidir. Siz bugün Can Gürkan’ın bu kazayı öngörmediğini söyleyebilir misiniz? Madende yeterli güvenlik önlemi olmayacak, gerekli planlamalar yapılmadan iş yürütülecek; maden uzun zamandır denetlenmiyor olacak; ondan sonra taksirle öldürme diyeceksiniz. Arkadaşlar taksirden bahsetmek için bütün her şeyin usulüne uygun olması gerekiyor. Burada açık ve net bir şekilde kasten öldürme suçu işlenmiştir. Ama gelin görün ki hukukçu olmayanların bile bildiği bu hususları; savcısı olsun, bilirkişisi olsun, hakimi olsun hiçbiri bilmiyor demek ki. Bu nasıl bir adalet ki 301 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan insanlara 15 yıl ile 22 yıl 6 ay ceza verebiliyorsunuz. TCK’da bir kişiyi öldürmenin cezası müebbettir. Sadece bir kişiyi öldürseniz müebbet hapis cezası alıyorsunuz. Ama Soma’da maden kazasında 301 kişinin ölümüne neden olursanız her biri için sadece 18 gün ceza alıyorsunuz. Bunun neresi adalet” dedi.  Soma faciası yaşandığından beri elinden gelen her desteği sunmaya çalıştığını belirten Başevirgen “Biz bu ailelerin acılarına çözüm olamayacağımızı biliyoruz. Dünyada da bu acıyı dindirebilecek hiçbir şey yok. Biz belki bir nebze olsun onların bu acılarını hafifletebilmek uğruna sorumlular hak ettikleri cezayı alsın, adalet yerini bulsun dedik. Bunun için de yıllardır mücadele ediyoruz. Ancak bugün açıklanan kararlarla o madencilerin anneleri, eşleri, çocukları aynı acıyı yeniden yaşadılar. Bugün hukuk yok. Bugün adalet yok.”

Ç.P.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ