Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

7 Mart Coşkusu “Fener Alayı’yla” Taçlandırıldı

7 Mart Coşkusu “Fener Alayı’yla” Taçlandırıldı
  • 09.03.2019
  • 7 Mart Coşkusu “Fener Alayı’yla” Taçlandırıldı için yorumlar kapalı
  • 175 kez okundu

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü kutlamaları kapsamında mehteran takımı eşliğinde “Fener Alayı” düzenlendi.

Artvin Valiliği ile Artvin Belediyesi tarafından düzenlenen yürüyüş çerçevesinde belediye binası önünde toplanan vatandaşalar meşale ve Türk bayraklarıyla “Livane Mehteran Takımı” eşliğinde Milli İrade Meydan’ına kadar yürüdü.

Mehteran takımının söylediği marşlarla kutlamalardaki coşku zirveye çıktı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmada 7’den 70’ binlerce insanla Artvin’in kurtuluş yıl dönümünü kutlamaktan onur ve gurur duyduğunu söyledi.

Doruk, “Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıldönümündeyiz. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de bundan tam 98 yıl önce Artvin’imizde yazılmıştır. Ülkemizi düşmanlardan temizleyerek bizlere emanet eden kahraman ecdadımızı bu önemli gün vesilesiyle rahmetle, minnetle ve hayırla yâd ederken, Artvinli hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, 7 Mart 1921 tarihinde Artvin’imizde de tezahür etmiştir. Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiş, Artvin’imiz işgalcilerden temizlenmiş ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede Artvinliler üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. En değerli hazinemiz olan ve kahraman ecdadımızın bizlere emaneti olan bu vatan toprakları üzerinde; şehitlerimizin asil kanlarıyla sulanmadığı, yavrusunu vatana kurban eden analarımızın gözyaşlarıyla ıslanmadığı bir yer, neredeyse yok gibidir. Tarihimiz bize, kahraman ecdadımızın emanetlerine sıkı sıkıya bağlı olmamızı, vatanımızın birlik ve bütünlüğünü korumak için her alanda hizmet etmemiz gerektiğini sık sık hatırlatır.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise şehrin hakim tepelerine başka bayrak asmak isteyenlerin çok olduğunu fakat milletimizin o günki ruhla karşı koyduğunu söyledi.

Başkan Kocatepe: ”Yağmura soğuğa rağmen, dedelerimizin, ninelerimizin aylarca bu şehri kurtarırken yaşadığı sorunlardan bir tanesi olan hava şartlarının zorluklarını bugün bu soğuk havaya rağmen yürüyüşe gelerek onların torunları olduklarını gösterdiniz Allah bu ruhu,  bu aşkı sevdayı gönlümüzden çıkarmasın. Artvin’in hakim tepelerine Atatepe’ye, kaleye bayrak dikmek isteyenler var. Bu soğuk havada fener alayına katıldığınız için Allah sizden razı olsun iyiki varsınız.” diye konuştu.

Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AVBM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ