Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

80 Darbesi Demokrasi Tarihimizin Kapkara Bir Lekesidir!

80 Darbesi Demokrasi Tarihimizin Kapkara Bir Lekesidir!
  • 14.09.2018
  • 80 Darbesi Demokrasi Tarihimizin Kapkara Bir Lekesidir! için yorumlar kapalı
  • 25.741 kez okundu

CHP İl Başkanı Ahmet Biber 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin 38. Yılı nedeniyle yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

12 Eylül’ün Türkiye’nin bir asrı kaybetmesine neden olduğunu, tüm kazanımların, bilimin, aydınların silindir gibi üstünden geçildiğini belirten Başkan Biber; “Bugün 12 Eylül 2018. 80 Askeri darbesinin 38. Yılı. Türkiye çok büyük acılar, çok ağır travmalar yaşadı ve devam ediyor.  Ne yazık ki 80 Askeri darbesi Türkiye’nin geri gitmesine neden olmuş, bugünlere gelmemizin başlangıcı olmuştur. Hatırlayın, Amerika “Bizim Çocuklar Darbe yaptı” demiştir!. Bugün Amerika ile aynı sorunları yaşamaya devam ediyoruz.

12 Eylül Darbesinde ABD’nin Rolü Neydi?

Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin darbeden haberdar olduğu ve darbe gecesi Başkan Jimmy Carter’a “bizim çocuklar işi bitirdi” anlamında bir mesajın, Damdaki Kemancı oyununu izlerken iletildiğinin anlaşılması, 12 Eylül’de ABD’nin rolü konusunu da tartışmalara açtı.

İlk kez Mehmet Ali Birand’ın 12 Eylül 04.00 (1984) adlı kitabında ortaya atılan, 12 Eylül Darbesi sırasında dönemin ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Türkiye Masası Sorumlusu Paul Henze’in askerî müdahaleyi haber alırken haberi ulaştıran diplomatın yourboyshavedone it — senin çocuklar işi bitirdi – anlamındaki konuşması, 12 Eylül Darbesi içinde ABD’nin rolü konusunda tartışmalara neden olmuştur.

Paul Henze 2003 yılında bir gazeteye verdiği demeçte sözlerinin Mehmet Ali Birand’ın uydurması olduğunu belirtmiş, ancak kısa bir süre sonra Birand, 1997 yılında Henze ile yaptığı görüşmenin sesli ve görüntülü kayıtlarını yayınlayarak Henze’i yalanlamıştır

12’eylülü Konuşmadan Önce…

80 darbesini konuşmadan öncesine bakmak lazım ki değerlendirmeler eksik kalmasın. 1960’lardaki dünya ve Türkiye’deki siyasal gelişmeler sonucu, Türkiye’de hem öğrenci hem de işçi kesiminde hem de meslek kuruluşlarında çok önemli siyasal örgütlenmesinde bulundular.  Bu siyasal gelişmeler sonucudur ki dönemin Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay,  Toplumdaki sosyal gelişmeler, ekonomik gelişmenin önüne geçti demiştir.  Bunu akabendedir ki ABD 6. Filoya karşı gençliğin karşı çıkmasına çok şiddetle saldırılmış ve ölümlü olaylar meydana gelmiştir.

Suni Yokluklar Yaratılarak Darbelere Zemin Hazırlandı!

Devamında 1971 muhtırası verilmiş daha sonra Kıbrıs harekatı nedeni ile Türkiye’ye ambargo uygulanmış suni yokluklar yaratılmış, Türkiye’deki solun gelişimi karşısında da  uygun şartlar hazırlanarak  12 Eylül 1980 darbesine zemin hazırlanmıştır.   12 Eylül Askeri darbesiyle terör önleniyor denilerek Türkiye’nin içi dinamikler yok edilmiştir. İşçi sendikaları kapatılmış,  meslek örgütleri yok edilmiş,  öğrenci dernekleri,  bertaraf edilmiştir.  Demokrasi askıya alınmış ve ekonomi uluslar arası güçlerin neoliberalizmin kontrolüne girmiştir.  Daha sonra siyasal yaşama geçildiğinde bazı partilerin önü kesilmiş, bazı partilerin ise özellikle önü açılmıştır.

“Türkiye’de Büyük Tranformasyon Gerçekleştirdik!

İktidara gelen Anavatan Partisi’nin genel Başkanı Özal’ın özellikle şu sözü dikkat çekicidir. “ Türkiye’de büyük transformasyon gerçekleştiriyoruz. “ derken Türkiye’nin tüm koruma duvarları yok edilmiştir.

12 Eylül 80 Askeri Darbesi bu anlamda Türkiye için bir dönüm noktalısıdır.  Kendi iç dinamikleriyle kısmen oluşan siyasi yapı S ve ekonomik yapı batı emperyalizmine bağımlı hale getirilmiştir.  Bilim büyük darbe yemiştir.  Bilim insanları, aydınlar hapislere atılmış özgür düşünce yok edilmiştir.   Aradan geçen 38 yıl sonra bugünü değerlendirmek için 12 Eylül 1980’den sonraki siyasi, ekonomi, sosyal ve kültürel gelişmeleri çok iyi irdelemek lazım.

1980 Askeri darbesiyle Ulu Önder Atatürk’ün ilkeleri bile yok edilmiştir. Özellikle 12 Eylül 2010 referandumu ile de ülkemizde Yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmıştır. FETÖ bu süreçte referandumda ölülerin bile “evet!” oyu kullanması gerektiğini söyleyebilmiştir. FETÖ, 12 Eylül darbesini övmüş, alkışlamış yayın organlarında makaleler yazmıştır. Aynı FETÖ övgüler dizdiği orduya sızarak Amerika’nın maşası olarak 15 Temmuz Darbe girişiminde bulunmuştur. Ve bu şahıs hala Amerika’dadır. Bu darbenin siyasi ayağı ortaya çıkarılmadığı için ilerleme sağlanamamıştır. Biz CHP olarak darbelerin askeri, sivil hepsine karşıyız ve en ok zararı görmüş partiyiz.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ