Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Abdurrahman Gazi , Celal Al Yusufeli Belediye Başkanıyla Görüştü

Abdurrahman Gazi , Celal Al Yusufeli Belediye Başkanıyla Görüştü
  • 21.08.2020
  • Abdurrahman Gazi , Celal Al Yusufeli Belediye Başkanıyla Görüştü için yorumlar kapalı
  • 3.658 kez okundu

Abdurrahman Gazi adıyla Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinde oynayan, Artvin Yusufeli nüfusuna kayıtlı Celal Al Yusufeli  Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’i makamında ziyaret etti.

Başkan Aytekin cennet Artvin’ imizden böyle sanata değer veren ışıl ışıl gençlerimizi çok iyi yerlerde görmek bizler için inanılmaz mutluluk ve umut verici diyerek, “ Artvin’in, Artvinli insanımızın başarılarını ulusal ve uluslarası arenada daha çok duymak görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Hoş sohbete sahne olan ziyarette Başkan Aytekin, günün anısına Celal Al’a Yusufeli Bıçağı hediye etti.

Abdurrahman Gazi Kimdir?

Abdurrahman Gazi Osmanlı Devletinin kuruluşunda büyük hizmetleri geçmiş bir kumandan, Aydos Kalesi’nin fatihidir. Ertuğrul Gazi zamanında başlayan devlet hizmetini Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi devirlerinde de devam ettirmiştir.

Abdurrahman Gazi de İstanbul tarafındaki hisarlara akınlar düzenlemiştir. Bursa fethedilinceye kadar, Bizans sınırında uçbeyi olarak hizmetlerde bulundu.

Abdurrahman Gazi 1329 senesinde vefat etmiştir. İsmi Eskişehir yakınında kendi adı ile anılan köyde yaşamakta, mezarı da Samandıra, İstanbul’a baglı Abdurrahman Gazi mahallesinde bulunmaktadır.

Celal Al Kimdir?

Celal Al, 1982 yılında Artvin’in  Yusufeli İlçesi’nde  doğdu. Oyunculuk üzerine eğitimini tamamlayan Celal Al, 2012 yılında Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde rol alarak kariyerine önemli bir adım atmıştır.

TRT ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin kadrosunda yer alarak Abdurrahman Alp karakterini canlandırmıştı. Şimdi Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olan Kuruluş Osman’da yer alıyor.

Ç.P

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ