Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

AÇÜ’dePaydos’a Yoğun İlgi

AÇÜ’dePaydos’a Yoğun İlgi
  • 30.12.2019
  • AÇÜ’dePaydos’a Yoğun İlgi için yorumlar kapalı
  • 725 kez okundu

Artvin Çoruh Üniversitesi, tiyatro topluluğu tarafından ‘Paydos’ adlı tiyatro oyununa sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda on iki kişilik oyuncu kadrosuyla sahnelenen üç perdelik Cevat Fehmi Başkurt’un ‘Paydos’adlı oyunu seyircisinden tam not aldı.

Oyunun sonunda Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Recep Erdem, Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Serhan Sarıkaya, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arslan Bayram, AÇÜ tiyatro topluluğu öğrencilerine oyunlarındaki performanslarından dolayı teşekkür belgelerini sunarak öğrencileri tebrik etti.

Eserde, bilinçli, mesleğini seven idealist bir öğretmen olan Murtaza’nın etrafındakilerle çatışması anlatılmaktadır. Eserin başkahramanı Murtaza’nın ticaretteki sorunları işlenerek, tüccarlığın gözde olduğu bir zamanda,  öğretmenliğin eski değeri bu nedenle kalmamıştır. Murtaza’nın karısı da bakkal da çalışması, tüccarlığa devam etmesi için Murtaza’ya baskı kurmaktadır. Murtaza Bey elli beş yaşında idealist bir ilkokul öğretmenidir. Kendi halinde öğretmenlik yapan Murtaza Bey’in sınıfında bir gün bir öğrencisi sandalyesine iğne koyar ve Murtaza Bey’in canı yanar. Murtaza Bey’de bu olay sonucu öğrencisine tokat atar ve olay gazetelere taşınır. Murtaza Bey’de atılmak yerine bu duruma dayanamayıp istifa etmeyi tercih eder. Murtaza Bey hiç mutlu değildir. Sözde bir define bulanarak Murtaza Bey’e bakkal açılır. Bu arada Hacı Bey’in konağına iç güveysi olarak oğlu Rıdvan’ı vermek isteyen Hatice Hanım’ın hayalleri suya düşer çünkü Rıdvan başka bir kıza aşık olmuş ve evlenmek ister. Murtaza Bey hiç ama hiç mutlu değildir fakat bir haber gelir Milli Eğitim Disiplin Kurulu Murtaza Bey’in bir komploya kurban gittiğini ve suçsuz olarak kabul edildiğinin kararı verilir. Murtaza Bey öğretmenliğe sevdiği mesleğini yapmak ister. Ama anlaşılır ki bakkalı açmak için olan para define değil. Safinaz Hanım’dan Hatice Hanım’a verilen bir borçtur. Durum böyle olunca Murtaza Bey’in tüm hayalleri sona erir ve mutsuz olduğu bakkalcılığa devam etmek zorunda kalır.

Cevat Fehmi Başkut’un en çok sevilen ve oynanan oyunu yurt dışında profesyonel olarak sahnelenen ilk Türk tiyatrosudur.

Hacer ERER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ