Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

AK Parti’de Temayül Yoklaması Gerçekleştirildi

AK Parti’de Temayül Yoklaması Gerçekleştirildi
  • 07.05.2018
  • AK Parti’de Temayül Yoklaması Gerçekleştirildi için yorumlar kapalı
  • 546 kez okundu

AK Parti’nin Delegeleri Milletvekilliği Aday Adaylığı İçin Tercihlerini Kullandılar

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek milletvekili genel seçimleri öncesinde temayül yoklaması yapıldı. AK Parti’nin delegeleri milletvekilliği için aday adaylığı başvurusu yapan 8 aday adayı için oy kullandılar. Temayül yoklaması sonuçları AK Parti Genel Merkezi’nde oluşturulan aday belirleme komisyonunca belirlenecek.

AK Parti’de gün temayül yoklaması günüydü. 867 Delege sandık başına giderek milletvekilliği aday adaylığı için tercihlerini belirlediler. Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’ndeki sinema salonunda düzenlenen temayül yoklamasına TBMM İdare Amiri AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, AK Parti İl Başkan Vekili Fikret Erdoğan, AK Partili Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yanı sıra ilçe belediye başkanları, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Şenol Alpaslan, AK Parti ilçe başkanları, AK Parti’nin il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları İl ve ilçe yöneticileri ile AK Partili delegeler katıldılar. Temayül Yoklamasının açılış konuşmasını yapan TBMM İdare Amiri Çorum Milletvekili Salim Uslu, temayül yoklamasının kural ve kaideleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Burada yaptığı konuşmada son siyasi gelişmelere de değinen Salim Uslu, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde partilerinin adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra çıkan adaylarla ilgili eleştirilerde bulundu. Salim Uslu konuşmasında; Cumhurbaşkanlığı adayları arasında bir adaya gönül kırgınlıkları olduğunu belirterek isim vermeden Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Temel Karamollaoğlu’nu eleştirdi. Salim Uslu, Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu’nu eleştirirken; “ Cumhurbaşkanlığı için partiler aday adaylarını açıkladılar. Bunlarla ilgili bir şey söylemeyeceğim ancak bir adaya gönül kırgınlığımızın bulunduğunu söylemek istiyorum. Bir dönem gönül bağımızda bulunan bir siyasi partinin bugün bir garip ittifakın içerisinde olmasını kabullenemiyorum. Bugün o partinin adayı bakıyorsunuz ki bir dönem kendisini Sivas olaylarının faili denen kişilerle ve siyasi partilerle ittifak halinde. Hani babasının katilleriyle bir evlat yan yana olur ya bu da öyle bir şey. İnanın buna anlam veremiyorum. ” diye konuştu.

Bizi Diktatörlükle Suçlayanlar Bir Gece Ansızın 15 Milletvekilini Başka Bir Partiye Gönderdiler

İYİ Parti’nin seçimlere girebilmesi için CHP’den 15 Milletvekillinin İYİ Parti’ye geçişini de yaptığı konuşmada eleştiren Salim Uslu, “Bizim partimizin liderini diktatörlükle suçlayanların yaptıklarına bakın. Halkın iradesi ile seçilmiş milletvekillerine danışmadan bir gece ansızın bir başka partiye gönderiyorlar. Bu nasıl bir çelişkidir. Bu nasıl bir lider oligarşimizimdir. Akşam yatan milletvekilleri uykularından kaldırılıyor ve onlara deniliyor ki sizi bir başka partiye gönderiyoruz. Allah aşkına bu nasıl bir siyasi ahlaktır. Bu nasıl bir lider diktatörlüğüdür. Bu isimler arasında tanıdığım isimler var ve soruyoruz bunu nasıl kabullendiniz diye ve onlarda bize diyorlar ki ‘ Ne yapalım partimiz böyle uygun buldu. Bizi bu iş için görevlendirdiler.’ Bunu nasıl kabullendiniz? Bunu seçmeninize nasıl izah edeceksiniz? Bir şer ittifak kurulmuş. Garip garip olaylar dönüyor ama bizim için fark etmez. İster erken desinler, ister baskın desinler seçimler için kimin ne dediği önemli değildir. Biz her zaman seçimlere hazırız. Seçimler bittikten sonra ki gün bile seçimlere hazır olan bir partiyiz. ” dedi.

Artvin’deki Tablo Tarihe Geçecek Bir Tablodur

Gerçekleştirilen temayül yoklamasına da değinen Salim Uslu, Artvin’deki aday adaylarının arasındaki kardeşlik ve dostluğu gördüğünü ve AK Partililiğe yakışan bir şekilde adaylık yarışının gerçekleştirilmesinin tarihe geçecek bir tablo olduğuna değinen Salim Uslu, 8 aday adayına da başarılar dileyerek bu tablonun tüm Türkiye’ye örnek teşkil etmesini diledi. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın çok büyük bir erdemlilik yaparak bu dönem aday adaylığına başvurmadığını da hatırlatan Salim Uslu, Vekil İsrafil Kışla’ya da teşekkür etti. Temayül yoklamasının kural ve kaidelerini tekrar hatırlatan Salim Uslu, seçilecek olan milletvekili adaylarının tüm AK Partililerin milletvekili adayı olacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Salim Uslu’nun konuşmasının ardından AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fatih Tahtalı kürsüye çıkarak aday adaylarını sahneye tek tek davet etti. 8 aday adayından 7’sinin hazır bulunduğu salonda aday adayları AK Partililerce bolca alkışlandı. Sahneye çıkan aday adayları delegeleri selamlarken TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Rize Milletvekili Hasan Karal, AK Parti İl Başkan Vekili Fikret Erdoğan ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile birlikte birliktelik pozu verdiler.

Birliktelik pozunun verilmesinin ardından seçime geçildi. Toplam 867 delegenin oy kullanması için kurulan 3 adet sandıkta delegeler AK Parti Artvin Milletvekilliği için aday adayı olan Akay Tekin, Ertunç Erkan Balta, Ertekin Çolak, Hayrettin Gülbin, Orhan İhsan Albay, Muzaffer Çorbacı, Mehmet Çil ve Nusret Yazıcı arasından birinci ve ikinci sıra için tercihlerini beyan ettiler. Sandıklar saat 16.00’da kapanırken, sandıkların Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde Milletvekili aday belirleme komisyonu gözetiminde açılacağı öğrenildi.

Ç.P.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ