Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Ardanuçlular Dalahet’te Buluştu

Ardanuçlular Dalahet’te Buluştu
  • 31.07.2018
  • Ardanuçlular Dalahet’te Buluştu için yorumlar kapalı
  • 22.519 kez okundu

113’inci Dalahet Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Artvin’in Ardanuç ilçesinde  “Dalahet Yayla Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali” nin 113’üncüsü sona erdi.

Ardanuç İlçe Kaymakamlığı ve Dalahet Kültür Turizm Dayanışma Derneği tarafından Dalahet Yaylası’nda düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. Ardanuç’tan ve Ardanuç dışından binlerce Dalehet Bölgesi köylüleri Dalahet Yaylası’nda buluşarak hasret giderdiler.

Festivalin boğa güreşlerine bu yıl “deste”, “küçük orta”, “büyük orta”, başaltı ve baş kategorilerinde 60 boğa katıldı. Toplam 30 bin lira para ödülünün dağıtıldığı güreşlerde baş boğa sahibi 8 bin lirayla ödüllendirilirken güreşlerde 10 hakem görev yaptı. Güreşlerin en prestijli kategorisinde baş kategorisinde Enis Güneri’ye ait “Noyan” isimli boğa birinci oldu.

Baş Boğa Güreşleri İlgi Gördü

Güreşler sonrası kategorilerinde birinci olan boğa sahiplerine kupa ve ödülleri takdim edildi. Festival için bölgeye gelen vatandaşların birçoğu çam ağaçlarıyla çevrili alandaki boğa güreşlerini takip ederken bir kısmı da ormanlık alanda kurduğu çadırlarda doğanın keyfini çıkardı. Festival hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ardanuç İlçe Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar bu yıl 113’üncüsü düzenlenen Dalahet Festivali’nin Artvin’in en eski festivali olduğunu söyledi. Artvin ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen binlerce vatandaşın festivali takip ettiğini kaydeden Sancaktutar, festivallerin bu yörenin kadım kültürünün yaşatılması adına önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Ardanuç Kaymakamı Sancaktutar’dan Festival Değerlendirmesi

Kaymakam Sancaktutar, “Festivaller sayesinde insanlarımız bir araya geliyor. Birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buluyorlar. Bu açıdan biz bu festivallerin birlik ve beraberliğimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Asırlık festivali gelecek yıllarda daha kapsamlı bir şekilde yapıp ilçenin tanıtımı noktasında değerlendirmeyi planladıklarını kaydeden Sancaktutar, il dışında yaşayan Artvinlileri bu festivallere davet etti. Artvin Belediye Başkanı Kocatepe de il genelinde düzenlenen festivallerin, doğa sevenlerin buluşma etkinliğine dönüştüğünü söyledi. Kocatepe, festivallerin asırlık gelenekleri gelecek kuşaklara aktarma ve turizm kenti olma hedefini taşıyan Artvin’in hedefine ulaşması adına önemli etkinlikler olduğunu dile getirdi. Festivale katılan 90 yaşındaki Nazım Güven’de yaptığı açıklamada eskiden çevre köy ve ilçelerden insanların festivale katılmak için çarıklarla yürüyerek, at ve katır üzerinde bölgeye geldiğini anlattı. Güven, “Bu festival dedelerimizden babalarımızdan kalma bir şenlik. İnşallah bizden sonraki kuşaklarda bu geleneğimize sahip çıkar ve yaşatır.” dedi.  Festivale, İlçe Kaymakamı Furkan Sancaktutar, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, AK Parti İl Başkanı Şenol Alpaslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival renkli görüntülere sahne olurken, Ardanuç’tan ve Ardanuç dışından binlerce Dalahet Bölgesi köylüleri bir araya gelerek hasret giderdiler.

Dalahet Festivali’nin 1. Günü Güzel Görüntülerin Ortaya Çıkmasını Sağladı

Tarihi Cumhuriyetten öncesine dayanan ve kayıtlı en eski şenliklerden birisi olan Ardanuç-Dalahet Şenlikleri ilk gün etkinliklerinde de renkli görüntüler yaşandı.

Artvin’in en eski festivalleri arasında bulunan ve bir asrı aşkın süredir kayıt altında yapılan ve bu yıl 113’cüsü yapılan Ardanuç -Dalahet Festivali ilk gün etkinlikleri sona erdi.  Bu yıl 28-29 Temmuz tarihlerinde yapılan Dalahet Festivali bugüne kadar yapılmış Dalalet Festivallerinin en kapsamlısı ve katılımı yoğun bir festival olarak hafızalardaki yerini aldı.

Festivale, Ardanuç Kaymakamı Muhammed Furkan Sancaktutar, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,  Artvin’in yetiştirdiği önemli simalardan birisi olan Gürcistan’da iş yapan başarılı yönetici ve işadamı  Geocell Osman Turan,   Şavşat eski belediye Başkanı Naci Köroğlu, Artvin dışından gelen önemli misafirler, Ardanuç  ve Artvin halkı katıldı.

Festival Komitesi, Dernek Başkanı Köksal Bozkurt, Köy Muhtarı Mahmut Şentürk, Gençlik İlçe Spor Müdürü Emrah Yılmaz,  Dernek Başkan Yardımcısı Hafız Eyüp Uygur,  Bursa Ardanuçlular Dernek Başkan Yardımcısı Ali Özkan,  Dalalet Gönüllüleri Cihat Uygur, Hasan Alkan,  Fuat Uygur ve Oktay Köse şenlik boyunca görevlerini en iyi şekilde yapmak için büyük gayret gösterdi. Birkaç küçük aksaklık dışında muhteşem bir festivale imza atmayı başardılar.

Dalahet Festival alanı içinde Bereket köylü  Almanya’da gurbetçi olan Bereket köylü Mesut Işık tarafından yaptırılan  Atatürk Anıtı ve Türk Bayrağı bulunan tek festival alanı olduğunu belirten Dalahet Festivali Komitesi bu anlamlı bağışı yapan Işık’a teşekkür etti.

Profesyonel Bir Festivale İmza Atıldı

Profesyonel düşünce ile yola çıkan Festival Komitesi en ince ayrıntısına kadar görsel detayları, ayrıntıları gözden kaçırmadan uyguladı.  Festivalde ilk kez profesyonel bir sunucu görev aldı. İlk kez TRT’de, Genel Kurmay’da sunuculuk yapmış, Meteoroloji’nin Sesi Radyosu “Gelin Tanış Olalım” programının yapımcısı Zeynep Köşker Dalahet Festivali’ni sunarken doğasına, insanına, sanat ve kültürüne hayranlığını dile getirerek, Artvin dışında, bu bölgeyi bilmeyen insanları, saklı cennet Dalağet’e davet etti.   Festivali Kaçkar TV, 2 gün boyunca canlı yayınladı.

Festival 28 Temmuz Cumartesi Saat 10.00’da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.   Ardından 113.ncü Dalahet Festivali ile ilgili açılış konuşmasını yapan Dalahet Festivali Kültür- Turizm ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Köksal Bozkurt, Festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Festivalin tarihçesi ve anlamını özetleyerek anlattı. Bozkurt; “Dalahet – Kitat-Festivali Artvin’in en eski kültürel festivallerinden birisidir.

Bizler, Festival Komitesi olarak her geçen yıl daha iyisini yapmak, bir önceki yılın etkinliklerine yeni kültürel ve sanatsal etkinlikler koyarak sürekli geliştirmeyi amaçlamaktayız. Bu anlamda bu yıl şenliğimizi daha profesyonel bir anlayış ile yapmaya gayret ediyoruz.  Emin olun, gelecek yıl, bu yıldan daha iyisini yapmaya çalışacağız. Aksaklıklarımızı, eksiğimizi yaşayarak, görerek, gelecek yıl bu aksaklığın yaşanmaması için not alacağız. Yani bu yıl yaşanan bir arıza gelecek yıl yaşanmayacak. Zaten hayatta tecrübenin tanımı bu değil mi?

Biz, bu muhteşem saklı cennet içinde asırlık ve köklü geleneği yaşatmak için  bir raya geliyoruz. Gerek Ardanuç’ta yaşayan, gerekse Ardanuç dışında, başka illerde yaşayan değerli hemşehrilerimizle elele vererek bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl katılım gerçekten çok güzeldi. Daha da artarak devam edecek.

Dalahet’i sadece Ardanuç, Artvin, Türkiye değil, dünya konuşacak. Böyle bir doğanın varlığı bizleri gururlandırırken bazılarını kıskandıracak. Burada Ardanuç Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza Kültür Bakanlığımıza ve bu şenliğin yaşatılmasında emeği geçen Dalahet Gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. BU şenliklerin asırlardır günümüze taşıyan en önemli unsur. Dalahet Gönüllüler yani çevre köylerin güzel insanları olmuştur. Bu kültürü günümüze taşıyarak, geleceğimize teslim etmiştir. 113 yıldır bu şenlik “İMECE” ruhu ile yapılmaktadır. Şimdi adına sponsor dedikleri,  hayırsever, memleketsever insanlarımızın, dostlarımızın katkıları ile yapılmaya devam ediliyor. Ben tüm sponsorlarımıza, emeği geçen, alın teri döken bu çorbada tuzu bulunan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Karakucak Güreşleri İlgi Gördü

Açılış konuşmasının ardından Karakucak Güreşlerine geçildi.  Güreşlerde yaptığı sunum ve cazgırlık  ile dikkat çeken Gençlik Spor personeli  Recep Avcı’yı katılımcılar ve Festival Komitesi tebrik etti. Güreşlerde Başpehlivanlık güreşi nefesleri kesti. Avrupa Şampiyonu ve dünya 3.sü Ardanuçlu Okay Köksal ile Fatih Çelik’in güreşi nefesleri kesti. Fatih Çelik 113. Dalahet Festivali Başpehlivan’ı oldu.

Akşam programında ise konserlere yer verildi. Türkü Kızı Solmaz Akgül’ün ardından Sanatçı Bayar Şahin sahne aldı.  Yaklaşık 3 saat boyunca sahnede kalan Şahin, gördüğü ilgi ve  coşkulu insanlara teşekkür etti. “ Biz Artvinliyiz ile konserine başlayan sanatçı Bayar Şahin, “Özgür Aksın dereler” diyerek,   henüz HES girmemiş olan Ardanuç’un “HES”siz bir ilçe olarak korunması imasında bulunarak son yılların tartışmalı konusu HES’lere de dikkat çekmiş oldu.

Konserin ardından festivale katılan doğaseverler, çadırları önünde muhteşem sarıçamların dibinde sabaha kadar sohbet etti,  şarkılar söyledi. Yılın yorgunluğunu attı.

Dalahet Festivali’nin sadece Artvinli değil, Artvinli olmayan konukları da vardı. İnternette gördükleri Dalahet davet afişi ile buraya gelmeye karar veren 2 dost Emekli öğretmen Perihan Başak ve İşkadını Semra Yılmaz, Dalahet’e hayran kaldıklarını dile getirdi.  Çok uzun bir yolculuk yapmalarına rağmen hiç yorgunluk hissetmediklerini, burada olmanın kendilerine huzur verdiğini, doğadan ve insanlarından çok etkilendiklerini belirterek, dünyada böyle yerlerin çok az kaldığına dikkat çekerek, doğayı çok iyi korumamızı istedi.

Artvin’in yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan GEOCELL Şirketinin sahibi Osman Turan’da Dalahet’e geldi. Turan, “Artvin’in her yeri çok özel, çok güzeldir. Ben Meydancık ‘tanım. Orası da ayrı bir güzeldir, Papart, Macahel, Borçka, Şavşat, Ardanuç, Arhavi, Hopa, Murgul, Yusufeli, Kemalpaşa ayrı ayrı güzelliktir. Bizim çok zengin bir kültürümüz var. Bunu da bu güzel insanlarımıza, bu muhteşem doğaya borçluyuz” dedi.

Dalahet Festivali hakkında kapsamlı değerlendirmeyi daha sonra yapacağını belirten Festival komitesi Dalafet Gönüllüsü Oktay Köse, “Şimdilik emeği geçenlere, katkı sunanlara çok teşekkür ediyorum. 113. Dalahet Festivalini en güzel şekilde yapabilmek için  Festival  komitesi olarak, çaba sarf etik. Değerlendirmeyi elbette buraya gelen, 2 gün boyunca bizimle birlikte olan değerli katılımcılar yapacak.  Ben dostlarımızdan gördükleri eksikliği, yapılması istenen şeyleri bize bildirirlerse çok mutlu oluruz.. Katılan, bizimle birlikte olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hacer ERER

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ