Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Arhavi Festivali Hazırlıkları Tamam

Arhavi Festivali Hazırlıkları Tamam
  • 15.08.2018
  • Arhavi Festivali Hazırlıkları Tamam için yorumlar kapalı
  • 25.180 kez okundu

5 Gün 5 Gece Sanatsal, Kültürel Ve Sportif Faaliyetler Yapılacak

Başkan Hekimoğlu, Tüm Arhavi Halkını Festivale Davet Ediyor

Geleneksel hale gelmiş, Türkiye’deki en köklü kültür ve sanat festivali kategorisinde yerini almış ve ulusal çapta da adını duyurmuş olan festivalimizin hazırlıkları tamamlandı. Bu yıl 46.sı düzenlenecek olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali birbirinden değerli konuklara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 5 gün 5 gece sürecek olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, kültürel varlıklarımızın ve yöre insanının yaşayış tarzını yansıtan yarışma etkinlikleri ile tulum ve kemençe eşliğinde halk konseri ve müzik yarışması ile gerçekleşecek. Aynı zamanda sportif etkinlikleri ile bu yıl da adından söz ettirecek. 46.sı gerçekleştirilecek olan Arhavi Festivali’nin yine aynı coşku ve heyecanla yapılacağını belirten Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, tüm Arhavi halkını festivale davet ediyor.

29-30-31 Ağustos 1-2 Eylül 2018 tarihleri arasında 5 gün sürecek olan festivalde gündüz kültürel ve sportif yarışmalar düzenleniyor. Gündüz kültürel etkinlikler sırası ile Aykırı Hızarla Odun Biçme Yarışması, Fındık Ayıklama Yarışması, Dik Hızarla Tahta Biçme Yarışması, Hamsili Ekmek Yapma Yarışması, Laz Böreği Yapma Yarışması, Dibekte Mısır Ayıklama Yarışması, Halat Çekme Yarışması, Tahta Araba (Lazralli) Yarışması, Çay Toplama Yarışması gibi çeşitli kültürel yarışmaların yanında Off-Road Oyunları, Tavla, Bilardo, Futbol, Tenis, Yüzme, Atletizm, Sokak Basketbolu, Plaj voleybolu, Yamaç Paraşütü gibi sportif müsabakalar da yerlerini alacak.

  1. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde ilçeye 6’sı yabancı ülke olmak üzere toplam 12 adethalk dansları toplulukları ve sanat elçileri geliyor. Gürcistan, Hindistan, Makedonya, Polonya, Rusya (Başkurtistan) ve KKTC ülkelerinin yanı sıra Diyarbakır, Ankara, Bursa, İzmir, Artvin illerinden gelecek misafirleri Arhavi Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği Halk Oyunları ekibinin koordinasyonunda festival süresince ilçemizde misafir edilecekler. Ekipler şehrin belli başlı noktalarında gösteriler sunacak, kendi kültürlerini tüm Arhavi halkına göstereceklerdir.

Arhavi Belediyesi tarafından organize edilen 46.Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali bu yıla damgasını vuracak. 5 gün boyunca sahne alacak olan birbirinden değerli ve ünlü sanatçıların yanı sıra yöresel sanatçılar da festival boyunca etkinliğe renk katacak. Bu yıl müzik dünyasının en önemli isimlerinden Hülya Polat ve Emre Altuğ Arhavi Festivaline damga vuracak. Ayrıca 2. Arhavi Altın Atmaca Müzik Ödülleri Yarışması da gerçekleştirilecek.

29 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak festivalde Hülya Polat ve Emre Altuğ 1 Eylül 2018 Cumartesi günü sahne alacak. Söyleyecekleri şarkılarla sevenlerini coşturacak olan müzik dünyasının başarılı sanatçılarını Arhavi ve bölge halkı merakla bekliyor. Bunun yanında gerek ülkemizde gerekse bölgemizde tanınan önemli sanatçılar da festivalde yer alacaklar. Devlet Sanatçısı Ünal Sofuoğlu, ‘O Ses Türkiye’ Yarışmasına katılan Hasancan Özdemir, Özgür Babacan, Aydoğan Topal, Cesur Demir,Alp Kurtoğlu ve Tolga Kurdoğlu festivale renk katacak diğer isimler.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu; “Bu yıl 46.sını yapacağımız Arhavi Festivali’ne katılımın her geçen yıl giderek artmasında dolayı Arhavi olarak mutluyuz. Festivallerin amacı birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörünün ön plana çıktığı etkinliklerdir. Arhavi Festivali bünyesinde birçok etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz. Bu yıl gece etkinliklerinde önemli sanatçılarla beraber olmanın yanında 2.sini düzenleyeceğimiz müzik yarışması ile halkımıza en iyiyi izlettirmek, seyir zevkini yaşatmak adına ve gerek Arhavi’mizin gerek serhat şehri Artvin’imizin ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz. İlk yapıldığı tarihten bugüne 46 sene geçen, ulusal çapta isim yapmış, marka haline gelmiş bir festival olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, 46. yılında da yine yoğun ve aynı zamanda eğlenceli bir program ile bölge halkının katılımını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ