Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin Butko Zeytininin Çelikle Üretimine Devam

Artvin Butko Zeytininin Çelikle Üretimine Devam
  • 31.12.2020
  • Artvin Butko Zeytininin Çelikle Üretimine Devam için yorumlar kapalı
  • 4.502 kez okundu

Artvin’de doğal olarak yetişmekte olan ve Dünya da zeytinyağında üstün lezzet ödülünü almış, ilk dört lezzet içerisinde yer alan, ilk Türk zeytini Artvin Butko zeytinin Çelikle üretimine devam ediliyor. Barajlar nedeni ile daralan yetişme alanlarına alternatif olarak;  Bakanlığımızca “Gelir Getirici Meyve Ağaçlandırma Projeleri” kapsamında, zeytin yetişmesine uygun olan ormanlık alanlarda yetiştirmek amacıyla, Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından Butko zeytinin çelikle üretimine devam edilmektedir.

Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü Ardanuç Fidanlığında,  mikro klimalı polikarbon serada;  başta Butko zeytin fidanı olmak üzere, diğer gelir getirici ve tıbbi aromatik tür fidan üretim çalışmaları yapılmaktadır.

Artvin İlimizde bulunan orijini Butko zeytin ağaçlarından alınan çelikler, seradaki yastıklara yerleştirilerek zeytin fidanı üretimi yapılmaktadır. 4 yıldır yaptığımız bu çalışma ile yılda ortalama 10.000 Adet  tüplü  Zeytin fidanı üretilmektedir. Üretilen fidanlardan  Ardanuç, Yusufeli ve Merkez İlçe köylerinde zeytin bahçeleri oluşturulmuş olup, zeytin yetiştiriciliği yapan orman köylülerine de ücretsiz dağıtımı yapılmaktadır.

(Artvin Orman Bölge Müdürlüğü)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ