Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin Çoruh Spor Kulübü Hedeflerine Koşuyor

Artvin Çoruh Spor Kulübü Hedeflerine Koşuyor
  • 28.11.2019
  • Artvin Çoruh Spor Kulübü Hedeflerine Koşuyor için yorumlar kapalı
  • 131 kez okundu

Kulüp Başkanı Murat Yılmaz’dan Önemli Açıklamalar

2012 de kurulanArtvin’de sporun zorlu savaşını sürdüren Artvin Çoruh Spor Kulübü Başkanı Murat Yılmaz 2012 yılından bu yana göğüslediği kahramanca mücadelesine devam ediyor.

2014 yılında futbol takımını kurarak 3 branşta ilerlemeye devam eden Artvin Çoruh Spor Kulübü Başkanı Murat Yılmaz ile Artvin’de sporu,  futbolun geleceğini, Artvin Çoruh Spor kulübünün yerel ve milli hedeflerini olmak üzere birçok önemli konuya değinerek gazetemize değerli açıklamalarda bulundu.

Alt yapıya yeterli kaynak ayıramayan ve takımların rutin faaliyetlerini bile karşılamakta zorlandığını vurgulayan Artvin Çoruh Spor Kulübü Başkanı Murat Yılmaz;“ Alt yapı olmadan Artvin’de futbol belli bir noktaya gelemez. İlçemizdeki takımların lige katılamayışı ciddi bir sorun. Lig kurulamayınca takımlar olmayınca bir anlamı kalmıyor.”

Futbolun alt yapısında oynayan 14-15-16 yaşındaki çocukların süper lig 2’nci lig veya 3’üncü lig düzeyinde oynayabilmeleri için bir sezonda 30 un üzerinde maç yapmaları gerekliliğine dikkat çeken Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; “Alt yapıyla ilgili önemli sorunlarımız var.Uzmanların önerileri doğrultusunda çalışmalara başladık. Fakat zamanla çok daha farklı şeyler öğrendik sadece sorunun alt yapıda olmadığını olayın ekonomik boyutlarının olduğunu da anladık. Ekonomik yetersizliği ve altyapıyı çözmüş olsak dahi ilçelerimizdeki takımların lige katılamayışı bu sefer çok ciddi bir sorun olmaya başladı. Lig kurulamayınca takımlar olmayınca futbolun bir anlamı kalmıyor. Oynanan maç sayısı 30’un üzerine çıkamıyor hatta en fazla 15 hazırlık maçıyla sezon bitiyor. Artvin olanaklarında başaramıyoruz ne yazık ki bu, çok acı bir durum.12 yaşından sonra sporcularımıza iyi bir antrenör bulmak, iyi bir eğitim vermek zorundayız. Önceki yıllarda sporcu yetiştiremediğimiz için dışarıdan iyi eğitim almış sporcu getirmek zorunda kalıyorduk. Bu duruma Artvinli aileler tepki gösterdi. Takımda neden kendi çocuklarımız yok denildi. Geçtiğimiz sezon çocuklarımız özellikle u17 takımıyla liglere katıldı.  Artvin’de lise okuyan çocuklarımız Türkiye’yi temsil ettiler. İlk 8 takım arasına girdiler ve amatör ligde çok mücadele ettiler. Bu sayede maçlara çok sayıda taraftar geldi.  Dışarıdan eğitimini tamamlamış çocukları takıma alabilirsiniz ancak takımın tamamını değil. Takımdaki sporcuların tamamı dışarıdan olunca taraftarın ilgisi azalıyor, biz kendi içimizde başarıyı yakalamalıyız.”

“İddia ettiğimiz gibi 2014 yılında süper amatör lige çıktık alt yapıyı oluşturduk oldukça da iyi bir düzeyde götürüyoruz. İddia ediyorum bu yıl başaracağımıza inanıyorum bölgesel amatör lige bu yıl çıkacağız. Ama en büyük sorun şu, Artvin’de ekonomik anlamda destek verecek bu işlere yardım edebilecek firmalar yok.” diyerek yardımsever işadamlarına seslenen Yılmaz gelecekten ve sporcuların azminden dolayı umutlu olduklarını vurguladı.

‘İskebe Şehir Stadı Futbol için Elverişli Değil’

Artvin ‘de sporun gelişmemesinin temel sebepleri olarak şehir merkezine uzak olmasına sahanın bulunduğu konumdan dolayı spor yapmaya, futbol oynamaya elverişli olmamasına aynı zamanda da İskebe Şehir Stadının en çok kar alan bölge olmasını dile getiren Yılmaz;“İskebestadı hava koşullarından çok çabuk etkilenen yüksek bir alanda bulunduğundan dolayı antrenman yapmaya, futbol oynamaya uygun olmamaktadır.Özellikle İskebe Şehir stadı futbol için elverişli değil. Çok fazla soğuk olması ve kar yağması sebebiyle sporcuların antrenman yapmaları çok zor oluyor. Aynı zamanda sahada aşırı şekilderüzgarestiğinde sporcuların antrenmanlarını ve maçlarını olumsuz yönde çok etkiliyor. Futbol müsabakalarında şiddetli rüzgar esmesi nedeniyle sporcunun vurduğu topun kendi kalesine girdiği zamanların olduğunu biliyoruz. Farklı bir yere yeni bir stadyum yapılmalı.” şeklinde konuştu.

“Artvin Halkının Bir Şehir Stadına İhtiyacı Var”

Stadın bulunduğu bölge çok soğuk bir havanın etkisi altında kaldığına ve maçlara katılan taraftar sayısının çok düşük olduğuna dikkat çeken Yılmaz “ Stadın İskebe’de olmasından dolayı taraftar maçlara katılamıyor. Stadın Köy hizmetleri sahasında yapılması hem üniversiteye hem spor kulüplerine hem yarayacak hem de şehrin gelişimine ekonomik katkısı olacak. Artvin halkının bir şehir stadına ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“Artvin Çoruh Spor Kulübü’nde Sporcularımıza Her Türlü Eğitim İmkanını Sunduk”

Eğitim konusunu fazla önemsediklerini ve sporculara sadece kendi branşlarında değil hayatlarını kolaylaştıracak, geliştirecek eğitim hizmetinin kulüp tarafından verildiğini belirten Yılmaz; “Futbol antremanlarının yanında haftanın belirli günlerinde ingilizce ve görgü kuralları,  yüzme kursu eğitimleri verdik. Sadece futbol değil sporcularımızın hayatını kolaylaştıracak her türlü olanağı kulüp olarak sağlamaya çalışıyoruz. Her şey sadece futboldan ibaret değil, karakterli Artvin’e yakışır sporcular yetiştirmek zorundayız. Sonuç olarak Artvin Çoruh Spor Kulübünde sporcularımıza her türlü eğitim imkanını sunduk.” diye konuştu.

Geçen yıl ligi kuramadıklarından dolayı büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Yılmaz, takımların gelişmesine olanak tanıyan, mücadeleyi bırakmayan tüm amatör spor kulüpleri başkanlarına teşekkürlerini sunarak Artvin Valisi Yılmaz Doruk başta olmak üzere, il, ilçe belediye başkanları, kaymakamlıklar ve Artvin iş adamlarından destek beklediklerini ifade etti.

Gönül GÜNAY GÖKDEMİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ