Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin Eğitim Sen’den 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Açıklaması

Artvin Eğitim Sen’den 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Açıklaması
  • 07.10.2019
  • Artvin Eğitim Sen’den 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Açıklaması için yorumlar kapalı
  • 115 kez okundu

Artvin Eğitim Sen Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler günün nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Yapılan yazılı açıklamada,” Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında DünyaÖğretmenler Günü olarak ilan edilmesinden bu yana 5 Ekim, her yıl tüm ülkelerde “Dünya ÖğretmenlerGünü” olarak kutlanmaktadır. Eğitim Sen kurulduğu tarihten bu yana Türkiye’den EğitimEnternasyonali’ne üye tek sendikadır ve bundan dolayı da 5 Ekim’i “Dünya Öğretmenler Günü” olarakkutlamaktadır.

Dünya Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim tarihinde kutlanmasının nedeni, uluslararası öğretmenörgütlerinin de katkılarıyla, 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ortak olarak önerilen“Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları”nın devletlerarası özel bir oturumda kabuledilmesidir. Dünya genelindeki tüm öğretmenler için önemli olan bu tarihi kararla, öğretmenlerintoplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplumiçinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tümsorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararların yıldönümü olması nedeniyle5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır.

“Tavsiye Kararları”, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına karşın,Türkiye’nin yıllardır belgenin içeriğinde bulunan konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğinisöylemek mümkün değildir. Türkiye’de öğretmenler 2019 yılında da 5 Ekim Dünya ÖğretmenlerGünü’nü hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin öğrencilerine kavuşmayı beklediği; açığa almalar,soruşturma ve sürgünlerin devam ettiği; ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 700.000’e ulaştığı;sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahipolmadan çalışmak zorunda kaldıkları; ekonomik kriz karşısında yaşamlarını güçlükle sürdürdüklerikoşullarda karşılamaktadır.

Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçileri vardır. Öğretmenler kimsenin yaşamak istemeyeceği enücra yerlerde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Ancak geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, meslekisaygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır.

MEB, eğitime yönelik politika ve uygulamalardaki başarısızlığını sorgulamak yerine, her fırsatta sistemdeğişikliğine giderek sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de mağdur etmektedir. 2023 Vizyon Belgesi

ile “eğitimde dönüşüm” yaşandığına dair bir algı oluşturulmaya çalışılsa da aslında hemöğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz açısından bir değişim olmadığı ortadadır. Öğretmenliğe alımve istihdam sisteminde bir değişiklik söz konusu değildir. Öğretmenlerin çalışma koşulları, mali haklarıve kendi emekleri ile ilgili karar alma haklarında en ufak bir ilerlemeden bahsedilemez. Durum böyleiken, hamasi nutuklar öğretmenlerin kendilerini ve mesleklerini değerli hissetmelerinisağlamamaktadır.

Tüm öğretmenlerimiz, en ağır koşullarda dahi mesleklerini çocuğun üstün yararını temel alarakgerçekleştirmektedir. Çocuklarımızın nitelikli kamusal eğitimden eşit yararlanabilmesi içinöğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesi gerektiği açıktır. Çağrımız tüm öğretmenlere, eğitim vebilim emekçilerine; gelin haklarımız, emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadele edelim. Biliyoruz kiöğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz” ifadelerine yer verildi.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ