Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin Valisi Doruk, Şavşatlı Arıcıların Sorunlarını Dinledi

Artvin Valisi Doruk, Şavşatlı Arıcıların Sorunlarını Dinledi
  • 08.10.2020
  • Artvin Valisi Doruk, Şavşatlı Arıcıların Sorunlarını Dinledi için yorumlar kapalı
  • 1.328 kez okundu

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, makamında kabul ettiği Şavşat Kafkas Arısı Bal Üreticileri Dernek Başkanı Temel Şimşek ve derneğin kurulu üyesi İkram Bahçeci ile bir süre görüşerek, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Şimşek, Mart 2018’de faaliyete geçen derneğin 53 üyesi bulunduğunu belirterek, derneğin çalışmaları ve bu yılki bal hasadı hakkında Doruk’a bilgi sundu.

Şavşat’ın coğrafi konum ve bitki çeşitliği bakımından arıcılığa son derece müsait bölge olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Şavşat’ın konumu ve iklim durumu, biyolojik çeşitlilik, ballı ve polenli bitki ve ağaç türleri açısından floranın zenginliği, bölgeye has Kafkas arı ırkının olması, sanayinin ve zirai ilaçlamanın olmayışı, suni gübrenin kullanılmaması, ilçe halkımızın doğaya sahip çıkması ve arıcılarımızın insan sağlığını dikkate alarak dürüstçe arıcılık mesleklerini sürdürmelerinden dolayı balımız tercih edilmektedir.” diye konuştu.

Şavşat balının Türkiye’de tercih edilen ballar arasında yer aldığını belirten Şimşek, “Bu yılki bal hasadını geçtiğimiz günlerde yaptık. Ancak mevsim şartlarından dolayı istediğimiz bal rekoltesine ulaşamadık. Kooperatifimizin üyelerine uygulamalı eğitimler vererek arıcılığın ilçemizde daha da gelişmesi ve kaliteli bal üretimi yapılabilmesine büyük bir gayret gösteriyoruz. “ dedi.

Vali Doruk ise Artvin’in arıcılık anlamında özel bir coğrafyaya ve zengin çiçek florasına sahip olduğunu aktararak, Artvin balının marka haline getirilmesi için Valilik olarak büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.

Artvin’in, Türkiye’nin 2 bin 727 bitki çeşitliliğiyle en zengin ili olduğuna işaret eden Doruk, “İlimiz coğrafyasının yaklaşık yüzde 57’si ormanlarla kaplı. 2 bin 727 bitki çeşitliğiyle ülkemizin en zengin bölgesiyiz. Arıcılık için son derece uygun doğa şartlarına sahibiz.” dedi.

Valilik olarak arıcılıkla geçimini sağlayan üreticilere her türlü teknik ve maddi destek verdiklerini ifade eden Doruk, il genelinde arıcılığı geliştirmek için başta arı üreticileri olmak üzere, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

AVBM

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ