Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

ARTVİN’DE 104 YIL SONRA O RUH YENİDEN YAŞATILDI

ARTVİN’DE 104 YIL SONRA O RUH YENİDEN YAŞATILDI
  • 18.03.2019
  • ARTVİN’DE 104 YIL SONRA O RUH YENİDEN YAŞATILDI için yorumlar kapalı
  • 208 kez okundu

Artvin’de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale ruhunu Artvin´de canlandırmak amacıyla program düzenlendi.

Artvin Belediyesince düzenlenen etkinlik kapsamında Belediye Başkanlığı önünde toplanan yüzlerce kişi mehteran takımı eşliğinde Milli İrade Meydanına kadar yürüdü.

Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Çanakkale Savaşında yaşananlar Artvin Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro topluluğu oyuncularınca canlandırıldı.

Gösteri için hazırlanan siperler, mevziler, kağnı arabaları ve sıhhiye çadırları, gerçeği aratmazken, kağnılarla cephane götürülmesi, Seyit Onbaşı’nın temsili olarak sırtında mermi taşıması ve hazırlanan siperlerde yaşanan savaş ile burada askerlerin şehit olmasının canlandırıldığı tiyatral gösteri vatandaşları duygulandırdı.

Canlandırılan savaş sonrasında Kur´an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmada 104 yıl önce Çanakkale’de yazılan destanı, o destanın tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle andığını söyledi.

Çanakkale’nin, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yer olduğunu  belirtti.

Doruk, “Azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte eşine çok az rastlanan Çanakkale Destanı, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın eseridir.” dedi.

Kocatepe: Çanakkale’yi anmadan önce anlamak zorundayız

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Çanakkale Savaşı Türk milletinin her şeyiyle röntgeninin çekildiği bir savaş olduğunu ifade ederek  Türk milletinin ruh röntgeni Çanakkale’de çekildiğini söyledi.

Kocatepe; “ Bundan 104 yıl önce dedelerimizin vatan sevgisi, göğsünü vatanı için siper eden o ruh bugün burada Artvin’de Milli İrade Meydanında. Dedelerimizin o ruh var ya işte o ruh Çanakkale’yi de geçilmez etti 15 Temmuz’da İstanbul’da ki Boğaz Köprüsünü de geçilmez etti Allah’ın izni ile bugünden de, yarından da, dünden de emin bir millet var.

Çanakkale’yi anmadan önce anlamak zorundayız bu ruhu bilmek zorundayız. Eğer bilmezsek tarih tekerrür eder yeni Çanakkale yaşamak zorunda kalırsınız. Bu millet o gün olduğu gibi bugünde yarında İslam ümmetinin umududur geleceğidir.” dedi.

Program sonrası Türk Kızılay’ı Artvin Şubesince Çanakkale Savaşında askere verilen yemek menüsü olan, üzüm hoşafı, buğday çorbası ve buğday ekmeği vatandaşlara ikram edildi.

Kızılay Alana Kurduğu Çadırla Vatandaşlara Üzüm Hoşafı İkram Etti

Türk Kızılay’ının Çanakkale Savaşı başta olmak üzere tüm cephelerde büyük bir fedakârlıkla görev yaptığını kaydeden Türk Kızılay’ı Artvin Şube Başkanı Fatih Tahtalı, “ O dönemki adıyla Hilal’i Ahmer Cemiyeti, hastaneleri, hastane vapurları, hemşireleri ve sıhhiye çadırlarıyla savaşın etkisini azaltama gayreti içinde olmuştur.

Çanakkale zaferi, vatanseverlik, fedakarlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin, kahramanca sergilendiği bir destandır. Kızılay Artvin Şube Başkanı olarak yönetim kurulumuzla birlikte, önce vatanım diye şahadet şerbetini içen asil ecdadın, asil bir nesli olabilmek arzusu ve gayreti ile Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümünü kutluyor, tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz.” dedi.

ABBB

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ