Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin’de Üniversite Sınavına Girecek Öğrenciler Dikkat!

Artvin’de Üniversite Sınavına Girecek Öğrenciler Dikkat!
  • 30.06.2018
  • Artvin’de Üniversite Sınavına Girecek Öğrenciler Dikkat! için yorumlar kapalı
  • 2.340 kez okundu

YKS Öncesi Mutlaka Kahvaltı Yapın!

Hafta sonu gerçekleştirilecek olan Yüksek Öğrenim Kurumlarına Geçiş Sınavı öncesinde öğrencilere uzmanlar tarafından uyarılarda bulunuluyor. Sınav öncesinde beslenmenin önemine vurgu yapan uzmanlar sınav öncesinde ev yemeklerinin yenmesine dikkat edilmesi gerektiğini ve de sınav günü mutlaka kahvaltı yapılması gerektiği konusunda hatırlatmada bulundular. Artvin’de de binlerce öğrenci üniversite sınavlarında bu hafta sonu ter dökeceği için bu haberimizde bizde haber kuruluşumuz olarak Artvin’de sınava girecek öğrencilerimiz için beslenme uyarılarını derleyerek uzmanların görüşlerini aktarıyoruz. Tüm öğrencilere başarılar dileyerek öğrencilerimizin bu uyarıları dikkate almaları konusunda uyarıyoruz.

Sınavda su, taze sıkılmış meyve suyu ve kuru meyve bulundurun

YKS öncesi doğru ve dengeli beslenme, stres ve kaygı düzeyinin dengelenmesinde ve konsantrasyon üzerinde etkili oluyor. Kuru baklagil, kırmızı et, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan B vitamini, zihni stres, yorgunluk ve paniğe karşı koruyor. Uzmanlara göre adaylar sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapmalı. Şekerleme yerine kuru meyveyi tercih etmeli. Sınavda su ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketilmeli. Stres düzeyini artıran kafein tüketimi de sınırlandırılmalı.

Beslenme uzmanları hafta sonu gerçekleştirilecek YKS öncesi adayların sağlıklı ve dengeli beslenmesinin konsantrasyon ve dikkat toplama konusunda önemli etkileri olacağını söyledi.

Uykusuzluğa dikkat

Sınavdan birkaç gün önce ve sınav gününde genellikle benzer kaygıların yaşandığını belirten uzmanlar öğrencileri şu şekilde uyardılar.

“Hepimizin geçtiği süreçlerdendir üniversiteye giriş sınavları. Yoğun ve tempolu geçen hazırlık sürecinden sonra büyük gün gelir çatar. Çoğu öğrenci yoğun kaygı içindedir; kimini bir ay öncesinden kimini birkaç hafta kala stres ve kaygı bastırır. ‘Acaba hazır mıyım? Unuttuğum formül olur mu, ya o konuyu hatırlamazsam? Sınav günü uykusuz kalır mıyız, ya sınavda uykum gelirse, peki ya tuvalet ihtiyacım olursa fazla bir şey içmesem iyi olur, en iyisi bir şey içmemek.’ ‘Kızım oğlum kahvaltısız çıkma evden, yanına kuru üzüm al zihni açar’ şeklinde bir yandan da ebeveyn destekleri. Düzenli bir uyku şekliniz yoksa son 1 hafta içinde mutlaka sınava rahat uyanabilecek şekilde kendinizi ayarlayın. Uykusuz sınava girmek hem moralinizin bozuk olmasına hem de bilgilerin hatırlanamamasına yol açabilir.”

B grubu vitaminleri zihni strese karşı koruyor

Sınav öncesi tüketilmesi gereken besinlere dikkat çeken beslenme uzmanları, “B grubu vitaminleri zihnimizi strese, yorgunluğa ve paniğe karşı korumaktadır. Yetersizliğinde konsantrasyon düştüğü, unutkanlık ve öğrenme zorluğu zeka ve hafız performanslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Kuru baklagiller, kırmızı et, ay çekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, yerfıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B grubu vitaminlerinden zengindir” diye konuştular.

Balık, hafızayı güçlendiriyor

Folik asidin beyin gelişimi için oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, “Beyin gelişimi ve zekâ üzerine olan etkileri daha anne karnından itibaren takip edilmektedir. Folik asit yetersizliği zekâ geriliğine sebep olabilmektedir. Bir nevi beynin gıdası diyebiliriz. Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyve, pirinç tüketerek folik asit ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliriz. Omega 3 yağ asitlerinden zengin sardalye, ton balığı, somon balığı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu gibi besinlerle beslenmek zekâ gelişimini ve hafızayı güçlendirir” dedi.

Ders çalışırken sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Yeterli miktarda protein tüketilmesinin uyku halinin azalmasını ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağladığını vurgulayan uzmanlar, “Balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz kaliteli protein kaynaklarıdır ve içerdikleri yağ asitleri de beyin damarlarının beslenmesi açısında oldukça önemlidir. Ders çalışırken; şeker ve şekerli yiyecekler, cipsler, kuruyemişler, gazlı içecekler, bisküviler ve krakerler gibi besinler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları, taze meyve ve sebzeler ile kuru meyveler tercih edilmelidir” tavsiyesinde bulundular.

Sınav öncesi ev yemeği yenilmeli

Açıkta satılan besinlerin, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri ve hijyenik şartların tamamını taşımadıkları için çabuk bozulma riski taşıdıklarına dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle olası bir besin zehirlenmesine karşı sınav öncesinde ev yemekleri yenilmesinin daha doğru olacağını ifade ettiler.

Gaz yapıcı ve lifli besinlere dikkat

Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinlerin, lif ve yağ içeriği yüksek yiyeceklerin tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini belirten uzmanlar, “Sınav anında adrenalinin seviyesinin yükselmesiyle birlikte sindirim sistemimiz daha fazla çalışmaya başlar ve sınav anında acaba tuvalet ihtiyacım olur mu kaygısını yaşamamamıza neden olur. Vücudun alışık olmadığı hiçbir besin sınav öncesinde tüketilmemelidir. Sınav sırasında mide ve sindirim sistemi sorunları yaşanma riskini artırabilir” uyarısında bulundu.

Sınav günü ne yapılmalı?

Beslenme uzmanları önemli uyarılarını sürdürürken, sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerektiğini vurguladılar. Uzmanlar bu konuda “Kahvaltıda ağır yiyecekler tüketmeyin. Düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılmalı ve sınav günü mutlaka kahvaltı edilmelidir. Gece boyu açlıktan sonra vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan, kahvaltı yapılmadığı takdirde; dikkat daha çabuk dağılır, baş ağrısı ve yorgunluk oluşur. Yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında; süt, taze sıkılmış meyve suyu yanında peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez tahin, zeytin, domates, yeşilbiber, salatalık, maydanoz veya meyve gibi dört besin grubunda yer alan yiyecekleri içermelidir” diye konuştular.

Dikkati toplamak için A ve C vitamini

“Halk arasında şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı arttırdığına yönelik yanlış inanışlar bulunur” uyarısında bulunan uzmanlar, “Oysa karbonhidrat yönünden zengin bu besinler, tersine gevşemeye neden olur. Sınav öncesi ve sırasında bunlar yerine, kuru üzüm, erik, incir ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmelidir” diye konuştu.

Su ve taze sıkılmış meyve suyu konsantrasyonu artırır

Uzmanların diğer önerileri ise şu şekilde: “Sınav esnasında susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmaldır. Sınava girerken yanınızda su bulundurun. Sınavda su tüketiminin yanı sıra taze sıkılmış meyve suyunun hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı hem de konsantrasyonu arttıracağı unutulmamalıdır.

Kafeinden uzak durun!

Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına böylece stres düzeyinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle günlük tüketimin en fazla 2 fincan kahve/ çay ile sınırlandırılması önem arz eder. Bunun dışında aşırı çay ve kahve tüketmek diüretik etkisinden dolayı sınav sırasında tuvalet ihtiyacınızı arttırabilir.”

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ