Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin’deki Kooperatifler Türkiye Kooperatifler Fuarı’na Katılacak

Artvin’deki Kooperatifler Türkiye Kooperatifler Fuarı’na Katılacak
  • 28.11.2019
  • Artvin’deki Kooperatifler Türkiye Kooperatifler Fuarı’na Katılacak için yorumlar kapalı
  • 86 kez okundu

Kooperatiflerimiz Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye Kooperatifler Fuarı’na Katılacak

Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı “küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.

Konuyla ilgili olarak Artvin Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapılırken, açıklamada; “Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı “küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye’deki kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme misyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın sloganı “Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme” olarak belirlendi.Katılımın oldukça yüksek olacağı Fuar’da çeşitli İllerden 160’tan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak.Fuara Artvin Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile Kabaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi katılacak.

Türkiye Kooperatifler Fuarı ile kazanılan vizyon sayesinde kooperatiflerin üretim kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış sağlaması kooperatiflerin ihracatta da pay sahibi olması amaçlanıyor.

Bunun için, fuarda sadece kooperatifler değil, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, önde gelen elektronik ticaret firmaları da yer alıyor.

Kooperatifler fuar boyunca Türkiye’nin önde gelen e-ticaret temsilcileri ile ikili görüşmeler yaparak ürünlerini modern çağın ticaret ağında pazarlama imkanlarını değerlendirecekler.

Market temsilcilerinin de hazır bulunacağı fuarda kooperatifler, ürünlerini market raflarına taşıma fırsatı bulacak.

Fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden alım heyetleri de davet edildi. Alım heyetleriyle yapılacak birebir görüşmeler sayesinde kooperatifler kendilerine yeni ihracat rotaları belirleme ve küresel pazara dahil olma imkanı yakalayacak.

Fuar boyunca kooperatiflere ihracat süreçleri ve destekleri, dijital gelişmeler, e-ticaret ile ilgili konularda eğitimler verilecek.

İlham verici başarılı kooperatif hikayelerinin ve yurtdışından gelen kooperatiflerin tecrübelerinin aktarılacağı panel ve eğitimler de düzenlenecek.

Cam, gümüş, işleme, keçe sanatı, ebru sanatı ve kaligrafi gibi “kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri” devam ettiren kooperatifler de ürünlerini sergileyecek.

Fuarda, çocuklarda ve gençlerde kooperatif bilincini geliştirecek etkinlere de yer veriliyor.

Fuar açılışına, Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrenciler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere para ödülü takdim edilecek, 81 İlde birinci olan resimler fuar boyunca sergilenecek.

Çocuklar için özelolarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk tiyatrosu fuar süresince sahnelenecek. Çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla birlik ve beraberlik içinde başarı kazanmanın öneminin çocuklara aşılanması amaçlanıyor.

Vatandaşlar fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek. 7 milyona yakın ortağı bulunan kooperatifleri yakından tanıyıp ürünlerini satın alabilecek.

Kooperatiflerimizin üretim kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış sağlanması, ülkemizin ihracatında paylarının artırılması Fuarın öncelikli hedefidir. Kooperatiflerimizin üretim, ticaret ve ihracata dahil olması ekonomik büyümenin sürdürülmesine ve 2023 Hedeflerine ulaşmamıza büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ