Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Artvin’e 9 Günlük Tatilde Turist Akını Yaşandı

Artvin’e 9 Günlük Tatilde Turist Akını Yaşandı
  • 08.06.2019
  • Artvin’e 9 Günlük Tatilde Turist Akını Yaşandı için yorumlar kapalı
  • 24.685 kez okundu

Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen tatilciler ve Gurbetçiler Artvin’e akın etti.

Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen tatilciler ve gurbetteki Artvinliler Artvin’e akın ederken, Artvin bu yılın en kalabalık günlerini yaşadı. Tatil süresinin uzunluğu ve bayram tatilinin de eğitim-öğretim döneminin sonuna denk gelmesi nedeniyle tatilciler, 9 günlük bayram tatilini iyi bir şekilde değerlendirmek için yollara düştüler. Yollara düşenlerin arasında Artvinli olup da büyükşehirlerde yaşayan Artvinliler oldu. Bayram tatilinin uzunluğundan yararlanarak memleketlerine gelerek hasret gidermeye çalışan gurbetteki Artvinliler ile tatilini alternatif turizmin başkenti Artvin’de geçirmek isteyen tatilcilerle birleşince ilimiz en kalabalık ve yoğun günlerini geçirir hale geldi.

Artvin’in en çok turist çeken yerleri hiç kuşku yok ki Kargöller ile şelalelerin bulunduğu alanlar ve yaylalar oldu. Başta Şavşat ve Borçka Karagöllleri ile Mençuna Şelalelesi, Kafkasör Yaylası, Kaçkar Yaylaları, Bilbilan Yaylası, Şavşat Meydancık, Borçka Camili bölgesi başta olmak üzere ilimizin tüm turizm bölgelerine yoğun ziyaretçi akını gerçekleşti. Şavşat Karagöl’e 35 Bin, Borçka Karagöl’e 45 bin ziyaretçi 9 günlük tatil boyunca gelirken, Artvin her bayram olduğu gibi bu bayramda da binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamış oldu.

Zipline Büyük İlgi Gördü

9 Günlük Bayram Tatilinde en çok ilgi çeken yerlerden biri de hiç kuşku yok ki Çoruh Ziplene oldu. Artvin’de, Borçka Barajı gölünün iki yakası arasına 35 metre yükseklikte kurulan, 385 metre ile bölgenin en uzun hattında zipline yapan yerli- yabancı turistler, büyük heyecan yaşıyor.

Artvin- Borçka yolunun yaklaşık 15’inci kilometresinde Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesisleri ile merkez ilçeye bağlı Erenler köyü arasındaki Borçka Baraj gölü üzerine çelik halat gerilerek, bölgeyi ziyarete gelenlere zipline heyecanı yaşatılıyor. Yerli- yabancı turistler ve adrenalin tutkunları, emniyet kemeri takıp, 35 metre yükselikte ve 385 metre uzunluğundaki hatta zipline yapıyor.

Zipline yapılan bölgenin işletmecileri, “Avrupa’nın ve ülkemizin farklı bölgelerinde gördüğü sistemi değiştirerek barajlar şehri olan Artvin’e özgü bir şekilde tasarlamak istedik. Artvin Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’nin de ‘Artvin’i uçuracağız2 söylemine katkı olsun, diye böyle bir proje geliştirdik. Zipline yapılarak, göl üzerinde doğanın keyfi çıkarılıyor. Buraya gelen misafirlerimize bu heyecanı yaşatmak için uğraşıyoruz. ‘Böyle bir güzel doğayı değerlendirelim’ dedik. Avrupa’da normalde dağdan dağa zipline yapılıyor. Çoruh zipline’de ise gölün üzerinde huzurlu bir şekilde yeşil doğamızı seyretme imkanı buluyorsunuz. Her kesimden insan geliyor yerli- yabancı turistler ilgi yoğun. İlk zamanları insanlar biraz korkuyordu; ama insanlar güvenli olduğunu anlayınca sıraya giriyor. Bu bayram tatilinin süresinin uzunluğu bu yıl ilginin gerek Artvin’e gerekse de ziplene sahamıza artmasına neden oldu” diye açıklamalarda bulundular.

Şavşat Seyir Terası Fotoğrafı Meşhur Olmaya Bu Bayramda Devam Etti

Artvin’in tadını çıkartmak isteyen turistlerin bu bayram tatilinde de en önemli durak noktalarından biri hiç kuşku yok ki muhteşem bir doğa görüntüsü ile Şavşat’ın Yavuzköy Köyü’nde bulunan Seyir Terası oldu. Muhteşem manzarası ile burada fotoğraf çekinmeye yerli ve yabancı turistler ile gurbetçiler akın ederlerken, sosyal medya burada paylaşılan fotoğraflarla adeta doldu taştı.

Mençuna’ya turist akını

Artvin’in Arhavi ilçesinde, yeşilin bin bir tonunu barındıran, ormanlarla kaplı Kamilet Vadisi’ndeki Mençuna Şelalesi, yaz mevsimiyle birlikte adeta doğa tutkunlarının bu bayramda da akınına uğradı.

Arhavi ilçemizde, yeşilin bin bir tonunu barındıran, ormanlarla kaplı Kamilet Vadisi’ndeki Mençuna Şelalesi, bu bayram tatili ile birlikte adeta doğa tutkunlarının akınına uğradı. İlçe merkezine yaklaşık 28 kilometre mesafede bulunan ve doğaseverlerin “Türkiye’nin saklı cenneti” olarak nitelendirdiği Kamilet Vadisi, el değmemiş doğal yaşlı ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi köprüleri ve doğa harikası şelaleleriyle son yıllarda turizm sektöründe adından söz ettirmeye devam ediyor. 9 günlük tatil dolayısıyla yerli ve yabancı binlerce turistin ve gurbetçilerin ilimizde en çok uğradıkları yerlerin başında da Mençuna Şelalesi geldi.

Artvin 9 günlük bayram tatili nedeniyle bu yılda yüzbinlerce kişiyi farklı turistlik bölgelerinde ağırlarken, ekonomik kriz nedeniyle parasal sorun yaşayan esnafımızın yüzü de bir nebze olsun gülmüş oldu.

Gönül GÜNAY GÖKDEMİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ