Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Beden Odaklı Eserlerini Anlatırken De Duygulandı

Beden Odaklı Eserlerini Anlatırken De Duygulandı
  • 15.04.2019
  • Beden Odaklı Eserlerini Anlatırken De Duygulandı için yorumlar kapalı
  • 132 kez okundu

İnsan gövdesi temalı resim yaparak vatana olan sevgisini tablolara yansıttığını anlatırkenduygulandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr.Kemal Sağlam,Darbe, Mevlana ve insan gövdesi temalı resim yaparak Vatana olan sevgisini tablolara yansıttı.

Sağlam, stüdyosu olarak yaklaşık 3 yıldır gece, gündüz çalışarak yaptığı 12 tabloda 15 temmuz terörü ve dünya da ki terör acı olaylarını modern sanatın diliyle, plastik sanatlar (resim, heykel, enstalasyon sanatı vb.) aracılığıyla 2 metreden büyük eserler okulun zemin katında yeni buluşlara imza atıyor.

Sağlam yaptığı eserlerini hem taplu üzerinde ve hemde genel çalışmasını şöyle sıralıyor:

”İki boyutlu olan ‘Resim Sanatı’ bu eserlerde 6 boyuta ulaşmaktadır. Öyle ki eserlere bakan izleyicilerde, seyircilerde o dehşet terör gününde eserlerin içinde kendilerini “Fiziksel Olarak” görüp empati kurabileceklerdir.”

Dr. Sağlam, “Teröre karşı tüm insanlığın mücadele etmesi gerektiğinin bilincindeyiz’. Bu bilinç ile şimdiye kadar dünyada hiç bir sanatçının oluşturmadığı eserleri oluşturmaya çalıştık. Bu eserler en başta 15 Temmuz İstanbul, 15 Temmuz Ankara olmak üzere (New York, Paris, Londra, İstanbul, Beyrut, Mısır, Suriye, Kudüs, Berlin, St. Petersburg, Brüksel vb.) terör saldırılarına ait eserlerdir. İnsanlığın, yaşanılmış olan bu acıları görerek em-pati kurması ve bu eserlerin 100 yıllarca korunup sergilenmesini arzulamaktayız ifadeleri ile eserlerini bir bir,” tanıtı.

Basına ilk defa eserlerini tanıtan  Dr.Sağlam,tek isteği,  Cumhurbaşkanımıza, Ölen Şehitlerimiz ve masum insanların adına Cumhurbaşkanlığı külliyemizde ve  Cumhurbaşkanımızın Himayesinde bir sergi düzenlemek arzusuna olduğunu ifade ettiği sırada duygularını göz yaşları ile tamamladı.

Tabloları yakından gören öğrenciler ise, şaşkın bakışları arasında duygularını tablolara yansıtan hocalarına teşekküretmeyi de ihmal etmediler.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ