Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Büyük Önder Atamızı Saygıyla Anıyoruz

Büyük Önder Atamızı Saygıyla Anıyoruz
  • 12.11.2020
  • Büyük Önder Atamızı Saygıyla Anıyoruz için yorumlar kapalı
  • 1.851 kez okundu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. yılında Artvin’de törenlerle anıldı.

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasıyla devam eden tören İstiklal Marşı okunarak bayrakların yarıya indirilmesiyle sona erdi.

Buradaki programın ardından anma törenleri Artvin Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikle devam etti.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törede, İkmal Yüzbaşı Murat Şimşek, Atatürk’ün askeri kimliği konulu bir konuşma yaptı.

Şimşek, yaptığı konuşmada, “Dünya devletlerinin çağın en büyük devlet adamı, kudretli komutanı ve asker olarak kabul ettiği eşsiz lider,  asil Türk Milletinin büyük Atası, ordumuzun ebedi başkomutanı, Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 82. yıl dönümünde kendisini büyük bir özlem, saygı minnet ve rahmetle anıyoruz”  söyledi.

Bugün tüm Türkiye’nin Atatürk’ü sükut içinde sevgi ve saygı ile andığını anımsatan Şimşek, “ Bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonrada varlıklarını sürdürürler. İşte bu insanlardan biride öldükten sonra eserleriyle yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

Atatürk’ün milli mücadele yıllarında milli birliği temin eden eşsiz bir lider olduğunu kaydeden Şimşek, “ Muharebe meydanlarında efsanevi bir komutan. Devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılapçıdır. Bu vasıflarıyla insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur.” diye konuştu.

Törende, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi müzik öğretmenlerinden Cihan Kalın piyano eşliğinde Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi.

Program, Atatürk ile ilgili okunan şiirlerin ardından Artvin Belediyesi ve Gençlik Spor Müdürlüğünün organizasyonuyla düzenlenen “10 Kasım Atatürk’ü Anma Koşusu’nda” dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Törenlere, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç,  kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

AVBM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ