Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Çay Ürünü 2020 Yılından İtibaren TARSİM Kapsamına Alındı

Çay Ürünü 2020 Yılından İtibaren TARSİM Kapsamına Alındı
  • 31.12.2019
  • Çay Ürünü 2020 Yılından İtibaren TARSİM Kapsamına Alındı için yorumlar kapalı
  • 743 kez okundu

Artvin Tarım Ve Orman İl Müdürlüğünce ilimizde ve bölgemizde yetiştirilen çay ürünün 2020 yılından itibaren TARSİM kapsamına alındığı açıklandı.

​Bilindiği üzere, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirleniyor.

Tarım Sigortaları 2020 yılı uygulamalarının yer aldığı, Tarım Sigortaları Havuzu (TAR-SİM) Tarafından 2020 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1902)  25/12/2019 tarih ve 30989 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlimizde ve bölgemizde yetiştirilen Çay Ürünü bu kararla TARSİM kapsamında yerini aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur;”Ülkemiz genelinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ve üreticilerimizin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması amacı ile Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında devlet destekli TARSİM uygulamaları bulunmaktadır. İlimizde üretilen başlıca ürünlerden olan “çay ürünü” için geçmiş dönemlerde TARSİM uygulaması kapsamında değildi. Çay ürünü yetiştiricilerimiz için bu durum bir dezavantaj oluşturmakla beraber doğal afet ve diğer risklere göre olumsuz durumlar ortaya çıkmakta aşırı maddi kayıplar meydana gelmekteydi. Bitkisel üretime yönelik yaptığımız toplantılarda çay ürünün TARSİM kapsamına alınma isteği bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile karşılanmış oldu. Bu sayede Çay ürünün kendisi ile fidanlarında, paket halinde; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ağırlığı, sel ve su baskını riskleri ile yaban domuzunun sadece fidanlara verdiği zararlar Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile TARSİM kapsamına alınmış oldu. Çay ürününün TARSİM kapsamına alınması huşunda emeği olan tüm bürokrasiye Artvinli çiftçilerimiz adına şükranlarımızı sunar, çiftçilerimize bu kararın hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Hacer ERER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ