Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Cevizli (Tibet) Manastırı Yerli ve Yabancı Turistlerin Dikkatini Çekiyor

Cevizli (Tibet) Manastırı Yerli ve Yabancı Turistlerin Dikkatini Çekiyor
  • 05.10.2019
  • Cevizli (Tibet) Manastırı Yerli ve Yabancı Turistlerin Dikkatini Çekiyor için yorumlar kapalı
  • 114 kez okundu

Şavşat ilçe merkezine 14 kilometre mesafede bulunan ve günümüzde herhangi bir amaç için kullanılabilecek durumda olmayan Cevizli (Tibet) Manastırı, yaz tatili nedeni ile vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Yapının günümüze ulaşan herhangi bir kitabesi bulunmamasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Cevizli (Tibet) Manastırı hakkında  yazılı kaynaklarda bilgiler mevcut.  Edinilen bilgilere göre,  yapı 899-914 yılları arasında bölgede egemen olan Bagratlı prenslerinden Aşud Koh (AşotKoukhi) tarafından yaptırılmış. XI. YY.’dan sonra, yörenin önemli dini merkezleri arasında anılan yapı XII. ve XV. YY.larda tamir geçirdiği biliniyor. Bölgenin İslâmlaşması ile birlikte cami olarak kullanılan yapı, 1885 yılında kubbesine ve haç kollarına yıldırım düşmesi sonucu hasar görmüş ve 1889 yılında terk edilmiştir. Kendi haline kalan yapı, 1953 yılında kubbesi çökünce iyice harabeye dönmüş.

Köyün içinde, düz bir arazi üzerinde kurulan manastır, günümüze kilise ve şapeli ile ulaşılıyor. Ayrıca, güney haç kolunun batı bölümünde, kareye yakın dikdörtgen planlı ek bölümün varlığı biliniyor.

Cevizli Köyü

Eski Adı: Tibet

Köy Nufusu: 600

Merkeze Uzaklığı: 14 km

Köy Muhtarı: Bayram Dursun

Cevizli, Şavşat ilçesine bağlı ve ilçeye 13 km uzaklıktaki bir köy olup eski adı Tibet’tir. 11. yüzyılda yaşayan Gürcü tarihçi SumbatDavitis-Dze’ye göre köyün eski adı T’beti’dir. Ayrıca -Turutlar-mahallesi bir Kıpçak boyunun ismini taşımaktadır ki bu kökeni gösteren bir işarettir. Artvin-Erzurum-Ahıska ve Ardahan Kıpçak Türklerinin yaşadığı yerlerde Türk kültürü  yaşatılmaktadır. Eski Türklerin yaşam biçimi olan yaylacılık,Tibetliler tarafından hala devam ettirilmektedir.Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acaristan sınırındaki Arsiyan Yaylasına çıkılmaktadır. Geçmişte güçlü şekilde yapılan yaylacılık artık yok olmaya yüz tutmuş vaziyettedir.

İlkay ÖZDEMİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ