Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü Yeniden Başkan Seçildi

CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü Yeniden Başkan Seçildi
  • 30.12.2019
  • CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü Yeniden Başkan Seçildi için yorumlar kapalı
  • 717 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan Merkez İlçe Kongresinde Olgun Gümrükçü  yeniden CHP Artvin Merkez İlçe Başkanı seçildi.

111 delegenin oy kullandığı 37.Merkez İlçe Olağan Kongresinde seçime tek listeyle (Blok) girilirken seçim sonucunda Olgun Gümrükçü ikinci defa CHP Artvin Merkez İlçe Başkanı seçildi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde  CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımıyla gerçekleşen 37. Olağan Artvin Merkez İlçe Kongreye; CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk,  CHP Artvin Kadın kolları il Başkanı Gülşen Kurul, CHP Gençlik kolları Artvin İl Başkanı Emre Altıparmak, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, İyi Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, STK Temsilcileri, partililer, delegeler ve birçok vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından divan oluşturuldu. Divan Başkanı Selim Bilgin Faaliyet raporları ve hesap raporlarını okuttu ve onaylattı.  Bu arada kongre için gönderilen telgraflar okutuldu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mesajında ise şu ifadeler yer aldı; “Değerli yol arkadaşlarım ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimiz tüm uygulamalarıyla, haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik üreten bir siyasi kadronun boyunluğu altındadır. Kuruluş değerlerinden koparılmış olan cumhuriyetimizi, bu durumdan kurtaracak yegâne çare temelinde adalet, eşitlik ve özgürlük olan eksiklikleri giderilmiş bir parlamenter demokrasidir. Ancak parlamenter Demokrasi topluluğumuzu özlemini duyduğu huzura ve barışa ulaştırabilecektir. Bu bağlamda ilçe ve il yönetimlerimizin Tarihsel bir sorumluluğu vardır. Çünkü Sizler ülkemizin temel problemlerini ilişkin çözümlerimizi vatandaşlarımıza aktarmamızda fedakârca Gönül verenlersiniz. Unutulmamalıdır ki kongremizde seçilecek olan arkadaşlarımız tüm üyelerimizin, delegelerimizin seçmenlerimizin ve bizi umut olarak gören vatandaşlarımıza şahsında bu kararlılıkla sürdürdüğümüz hak hukuk ve adalet mücadelemizin yardımcıları olacaktır.

Bu vesileyle Bugün yeni bir heyecanla görev üslenecek olan arkadaşlarımıza Başarı dileklerimi iletiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olmayı çocuklarına bırakacakları en önemli miras olarak gören bir anlayışla üstlendikleri görevi devretmeye hazırlanan arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Kongremiz ülkemize ve partimize Hayırlı olsun Biz başaracağız.”

 -Gümrükçü: “Ben gençliğin adayı olarak karşınızdayım”

Genel kurulun konuşmalar bölümünde ilk olarak mevcut Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü kürsüye çıkarak konuşma yaptı.

Gümrükçü konuşmasında; “Köklerini Anadolu Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyetinden alan kuruluşun ve kurtuluşunun partisinin  çok değerli üyeleri,delegeleri, kadın kolları, gençlik kolları hepinizi saygı ile selamlıyorum.

18 yaşında  partiye üye olmuş partinin tabanından yetişmiş sırasıyla il gençlik kolları başkanlığı merkez ilçe sekreterliği gibi görevlerde bulunmuş bir kardeşinizim. ben sokaktan geliyorum; geceleri yıldızları kendine yorgan yapmış sokak sokak dolaşmış o kutsal ekipten  geliyorum.Ben gençliğin adayı olarak karşınızdayım.

12 yıllık siyasi hayatımda il Başkanımız Ahmet Biber , Belediye Başkanımız Demirhan Elçin Eski Merkez İlçe Başkanımız Cüneyt Öztürk eski il başkanlarımız Ali Yücel Kurt, Selim Bilgin, Rahmetli Belediye Başkanımız Emin Özgün Ve  Milletvekilimiz Uğur Bayraktutan gibi parti duayenlerimizle  çalışma fırsatı buldum. Hepsinden çok şey öğrendim. Fakat bir isim var ki kendisi ben çok küçük yaşlardayken hayatını kaybetmiş. Hiç tanıma fırsatım olmadı ama halen daha dilden dile dolanan bir efsane. İşte ben bugün o kişinin oturduğu koltuğa adayım. ben bugün Mehmet Karahan’ın temsil ettiği o  koltuğa adayım. Bu benim için tarif edilemez bir duygu…

Bu bilinçle ne kadar büyük bir sorumluluğa talip olduğumun farkındayım…Ve bugün neden adayım; geçmişten aldığımız parti içi saygı,sevgi,örgütlülük bilinci ile partinin birleştirici gücü olmaya adayım. Konuşma vaktini geçtik. Şimdi var gücümüzle çalışma vakti ; sahici ve samimi olacağız, lafla değil yapacağımız işlerle var olmak için adayım. Sokak sokak ev ev dertlere derman olmak için adayım. Büyüklerimizden aldığımız emaneti bizden sonraki nesillere aktarmak için adayıyım. Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez diyenlerin gücüne güç katmak için adayım. Yerel seçimlerde yakaladığımız ivmeyi genel seçimlerde iktirdarla taçlandırmak için adayım… adayız…

Yürümek ;yürümeyenleri  arkadanda boş sokaklar gibi bırakarak, havaları boydan boya yarıp ikiye bir mavzer gözü gibi karanlığın gözüne bakarak yürümek… yürümek ; dost omuzbaşlarını omuzlarının yanında duyup, kelleni orta yere yüreğini yumruklarının içine koyup yürümek… yürümek ; yolunda pusuya yattıklarını, arkadan çelme attıklarını bilerek yürümek… yürümek yürekten gülerek yürümek…ve benimle bu yolda yürümek için yola çıkan arkadaşlarım ; Emre Küçükay, Serkan Özbayrak, Hakan Erdoğdu, Halit Yılmaz, Uğur Ustabaş, Osman Nuri Koçer, İbrahim Özbayrak, Mürvet Aktaş , Emel Öztürk, Ergün Arı, Onur Özeri sahneye davet ediyorum.” dedi.

Gümrükçü’nün konuşmalarının ardından Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bir konuşma yaptı.

Elçin konuşmasında; “bugün sabah toplu bir açılış yaptık. Toplu açılışta maksadımız sadece yapmış olduğumuz eserlerin anlatımı idi.  Ocak ayında yapacağımız 2019 yılı bilançosunun ortaya döküleceği o toplantıda bütün her şeyi açıklayacağım.

Ben ilk göreve geldiğim zaman burada en olmuş diye merak ettik ve iş oraya varmadan ortada düzen diye bir şey yok. Dolayısıyla ben onlara bakmaya başlasaydım bugün o işleri yapamazdım. Buradan sesleniyorum. Yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Kimsenin yaptığı da yanına kar kalmayacak. Ocak ayında açıkladığımız zaman beni mahkemeye verenler gerçekler nasıl kamuoyuna düşer bunu tüm kamuoyu da görecek” şeklinde konuştu.

Başkan Elçin’in ardından konuşmalarını yapmak üzere CHP Artvin İL Başkanı Ahmet Biber konuşma yaptı.

-31 Mart’ta Artvin destan yazdı

Biber kongre yaptığı açıklamada; “bugün çok mutluyum ve gururluyum bunu söylemeden geçmeyeceğim. Çünkü 31 Mart’ta Artvin destan yazdı. Ve bir başarı hikayesi yarattı. Bu başarı hikayesi yarattı. Bu başarı hikayesini nasıl yarattı? Partinin birlik ve beraberliği sayesinde yarattı.” Şeklinde konuştu.

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan; “Artvin tarihinde bir ilk olarak aktif Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen aramızda ben bir kez daha kendilerine hoş geldiniz diyorum. İnsanların illa ki kardeş olması için biyolojik anne babası olmak zorunda değildir. Parlamento da derseniz ki kimin kardeşi vardır diye. Uğur Bayraktutan’ın kardeşi Engin Özkoç’tur.  Az önce pırıl pırıl bir yönetimi sahnede gördük. Gerçekten de başarılı bir yönetim. Olgun başkan ise gerçekten de çok iyi yetişmiş bir evladımız. Ailesine şahsım adına teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum örgütümüzle çok güzel işler yapacağız. Hepsine güvenimiz tam. Bunların haricin de de bütün belediye başkanlarımız bizim için çok özel. Hepsi bizim başımızın tacıdır.” İfadelerini kullandı.

Bayraktutan’ın konuşmasının ardından bir konuşmada Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen konuşma yaparak Artvin’in Cumhuriyet kenti olduğunu belirterek; yılgınlık yok çalışıldığı zaman olduğunun en büyük kanıtının Artvin olduğunu hep birlikte gördük şeklinde konuştu.

Taşdelen; “Birlik  beraberlik sağlandığı zaman el ele verildiği zaman başarının geldiğini gördük. Bizler her zaman umutlu olacağız.” Dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç. Artvin’de Ahmet Hamdi Tanpınar Merkezinde düzenlenen CHP Artvin Merkez İlçe 37. Olağan kongresine katıldı.

Burada konuşan Özkoç, Artvin’in ülkemizin kuzeydoğusunda Türkiye’yi aydınlatan bir meşale olduğunu söyledi.

Konuşmasında Ortadoğu’da yaşanan sorunlara değinen Özkoç, Dünyada haçlı seferlerinin olduğu dönemden itibaren en çok Müslümanların katledildiği dönem, Ortadoğu’da Arap Baharı adı altında başlayan dönemdir.  3 milyon 750 bin Müslüman katledildi” dedi.

Irak’ın nükleer silah bahanesiyle işgal edilmesiyle Arap Baharı sürecinin başlatıldığını anlatan Özkoç, “Türkiye’den bir vicdansız dedi ki Amerikan Emperyalizminin başlattığı Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanıyım dedi.  3 milyon 750 bin Müslümanın kanında onunda eli vardır. O bu ülkenin başından gidene kadar ben mücadele edeceğim, arkadaşlarım mücadele edecek, Cumhuriyet Halk partisi mücadele edecek. Biz tüm dünyada mazlumdan yanayı, mağdurdan yanayız, inananlardan yanayız, devrimden yanayız, değişimden yanayız. Biz hiçbir annenin evladı için gözyaşı akmasın diyenlerden yanayız” dedi.

Libyay’ya asker gönderme tartışmalarına değine de Özkoç, “Şimdi anaların kalbini anlamayan, babaların acısını hissetmeyen sadece kendi çıkarlarını düşünen bir bakış açısı şimdi bizimle hiç alakası olmadığı halde, Libya’ya evlatlarımızı göndermek istiyor. Libya’ya göndereceğin çocukları Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getiriyorsun. Kimin için bizim el kaldırmamızı istiyorsun. Senin çocuğun için, senin evladın için. Senin oğlun askerlik yaptı mı? Vatanı bekledi mi? Vatan için kanını akıtacağım dedi mi? Sen ne yüzle milletin oğlunu Libya’ya gönderiyorsun. Ne hakkın var senin” diye konuştu.

Özkoç, tank palet fabrikasının satılmasıyla dünyada ilk defa bir ülkenin savunma sanayisinin başka bir orduya teslim edildiğini ileri sürerek, “ Tankı ürettik diyelim. Yüzde 12 karla satma garantisi verdiler. Şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri tank palette üretilen silahları alacakya diyelim 10 liraya alacak. Kater ordusu ise aynı tankı 5 liraya alacak. Neden yüzde 50 ortak olduğu için. Arazi bizim, fabrika bizim, işçi bizim,  para bizim mal kimin Katar ordusunun. Bu bir ihanettir.” İfadelerine yer verdi.

Özkoç, 15 Temmuz darbe girişimde şehit olanlar için toplanan paraların 3.5 yıldır hazinede kullanıldığını savunarak, şunları söyledi:

“Sen o parayı 3 yıl önce bankaya yatırsaydın bugün 500 milyon lira. 500 milyonu şehit ailelerine vermediler. Beşiktaş’ta patlayan bombalarla şehit olan 38 polis ve siviller içinde 55 milyon para toplandı. Verdiler mi 3 yıldır. Vermediler hazine de duruyor. İçişleri bakanı çıkıp bu polislerle ilgili tek bir şey söylemiyor. Verin şehitlerimin parasını diyor mu? Demiyor. Çünkü onun korkusu Tayip, bizim korkumuz önce Allah sonra millet. CHP verin şehidin parasını deyince Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısını görevden aldılar. Bir suçlu bulacaklarya onu görevden aldılar. Hemen bir mütevelli heyeti oluşturdular başına da eski AKP Artvin milletvekili İsrafil Kışla’yı getirdiler”

Özkoç son olarak, “Evlatlarımızın boşu boşuna ölmemesi için kol kola gireceğiz. Çocuklarımızın günahını yıllarca omuzumuzda taşımamak için söz birliği edeceğiz. Bu vatanı başka ülkenin ordusuna, teslim etmemek için, şehidin, gazinin, masumun, mazlumun koruyucusu ve temsilcisi olmak için hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için kol kola gireceğiz. “ diye konuştu

Konuşmaların ardından seçime gidildi. Yapılan seçimin ardından olgun gümrükçü  ve yönetimi CHP merkez ilçe yeni yönetimini oluşturmuş oldu.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ