Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

CHP’den Kadınlar Günü’nde Atatürk Anıtına Çelenk

CHP’den Kadınlar Günü’nde Atatürk Anıtına Çelenk
  • 09.03.2019
  • CHP’den Kadınlar Günü’nde Atatürk Anıtına Çelenk için yorumlar kapalı
  • 167 kez okundu

CHP, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Nedeniyle Atatürk Anıtına Çelenk Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk sunarak basın açıklamasında bulundu.

Valilik önünde düzenlenen törene CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, İl Başkanı Ahmet Biber, Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk ve partililer katıldı.

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul sundu. Ardından kürsüye çıkarak basın açılamasında bulundu. Kurul açıklamasında;“Bugün; 162 yıl önce, daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ancak maruz kaldıkları polis şiddeti sonucunda yanarak can veren New York’lu 120 kadın işçinin şahsında, geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü.

Bugün Kadının; Kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına, Sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, Hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine, Gülüp gülemeyeceğine, Konuşup konuşamayacağına, Çalışıp çalışamayacağına, Hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına,

Karışanlara SANA NE! deme günü.

Bugün Kadını;Toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara, Sosyal güvenlik sisteminde yapılan sözde iyileştirmelerle kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere, Bedeni üzerinde hak iddia edenlere, Birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere, Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, HADİ ORADAN! deme günü.

Bugün kadını;Cinsel şiddetin mağduru yapanlara, Eğitim hayatının dışında bırakanlara, Çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara, Çalışma hayatında sömürenlere, Eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere, Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, HAYIR! deme günü.

Biz kadınlar; Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddetin aslında tüm topluma yönelik olduğunun bilinciyle, Kadın ve erkeğin birlikte, omuz omuza ve dayanışma içinde hak ve özgürlük mücadelesi vermesi gerektiğine olan inancımızla, Büyük Atatürk’ün kadını hayatın tam merkezine çekmesindeki bilincin ışığında, Yorulmamak üzere çıktığımız yolda, O’nun gösterdiği hedefe doğru hiç durmadan yürümeye devam ederek, Erkeklere benzeyerek değil kadın kimliğimizle var olarak ve kadınlığımızdan vazgeçmeden, Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğimizi dile getiriyoruz.

Her emekçi kadın gibi “Bahar gelsin artık” diyoruz… İşte o bahara, hep beraber ulaşabiliriz.

Bizim olmayan bu krizin yükünü sırtımızdan atmak mümkün! Bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği sonlandırmamız mümkün! Yeter ki yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere karşı yan yana yürüyelim; el ele verip sesimizi yüseltelim…

Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses verelim… Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz…

Bir Ülkenin kadını o ülkenin gerçeğidir ağlayan, ezilen, şiddet gören, baskı ve acıyla yaşayan kadınlarımız var bizim hayatın tüm yükünü narin omuzlarında taşıyan ailesinin ve toplumun ağır işçisi kadınlar size sesleniyorum.

Düşüncelerinin dillendir gönlünce Sesin gür çıksın Dilediğini giy, dilediğin kadar kahkaha at İstediğin kitapları oku Sevgini göster rahatça Beklide böylece öğrenirler saygı göstermeyi sana Mart’ın sonu biz emekçi kadınlar için de bahar olacak! Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerde birlikte yaşamın her alanında yer almış tüm emekçi tüm emekçi kadınlarımızın 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Ç.P.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ