Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

CHP’liBayraktutan; Sarp Sınır Kapısı’nda Yıllardır Süregelen Sıkıntıların İvedilikle Çözüme Kavuşması Gerekmektedir

CHP’liBayraktutan; Sarp Sınır Kapısı’nda Yıllardır Süregelen Sıkıntıların İvedilikle Çözüme Kavuşması Gerekmektedir
  • 30.11.2019
  • CHP’liBayraktutan; Sarp Sınır Kapısı’nda Yıllardır Süregelen Sıkıntıların İvedilikle Çözüme Kavuşması Gerekmektedir için yorumlar kapalı
  • 70 kez okundu

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi’ye kadar uzanan Tır kuyrukları ve Sarp Sınır Kapısı’ndaki sıkıntılar hakkında bir kez daha yazılı soru önergesi verdi.

Artvin İline bağlı Kemalpaşa İlçesi sınır şehrimiz olmasından dolayı dinamik nüfusu oldukça yoğundur. Gürcistan ile Türkiye arasında sınır ilçe olması Sarp Kara Hudut Kapısından kaynaklanan araç yığılmaları karayolu trafiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Kilometrelerce süren tır, kamyon, otobüs vb. gibi araç kuyruklarının örneği mevcut değildir.

TIR parklarının yetersiz kalması üzerine Karadeniz Sahil Yolu üzerinde oluşan kuyruk, Türk tarafında 21 kilometre uzamış, TIR kuyruğu, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçerek Arhavi ilçesine kadar gelmiş durumdadır. Karayolunun bir şeridini kapatan TIR’ların ilçelerdeki günlük hayat akışını olumsuz etkilemesi dışında ihracat ve turizm de sekteye uğramaktadır.

Bu bağlamda;Uzun yıllardan beri kilometrelerce uzayan araç kuyruklarının Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçe merkezlerini ve Uluslararası kara yolunu olumsuz yönde etkilediği görüldüğü halde neden kesin tedbirler alınmamaktadır?

Sarp sınır kapısındaki metrelerce hatta kilometrelerce uzun araçların trafiğin bir şeridini kaplamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Konu ile ilgili bir inceleme başlatacak mısınız?

Artvin İlimizin sahil şeridinde mağdur olan vatandaşlarımızı rahatlatmak adına Sınır Kapısına yakın bir alanda dinlenme tesisi yapmayı düşünüyor musunuz?

Yetersiz kalan tır parklarının kapasitesinin arttırılması, düzenlenmesi veya yeni alanlar oluşturulması adına bir çalışmanız mevcut mudur?

Sorunları ötelemekten öte ortadan kaldırmak adına kesin bir çözüm çalışmanız mevcut mudur? Kamuoyuyla paylaşır mısınız?

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ