Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Çurispil Festivali Hazırlıkları Tamamlandı

Çurispil Festivali Hazırlıkları Tamamlandı
  • 21.07.2018
  • Çurispil Festivali Hazırlıkları Tamamlandı için yorumlar kapalı
  • 22.331 kez okundu
  1. Ardanuç Çurispil Yaylası Efkari Aşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali 21-22 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Bu yıl yapılacak festivaline Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir bütün vatandaşları davet etti.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir festivale ilişkin yaptığı açıklamada; “Artvin’in, Ardanuç’un en önemli festivallerinden birisi olan  Çurispil Yaylası Efkari Aşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali’nin 30.sunu gerçekleştiriyoruz. Biz kültürümüzü, sanatımızı yaşatmak için bu festivali gerçekleştiriyoruz. Çurispil Festivali nedeniyle gurbette yaşayan Ardanuçlular memleketine geliyor, hasret gideriyor. Bir anlamda Ardanuç’ta, Türkiye’nin değişik illerinde, dünyada yaşayan Ardanuçluların  buluşma noktasıdır. Resmi olarak Belediye organizasyonu ile 30.sunu yapsak da aslında daha önce de burada bu gelenek yaşatılıyordu.

Gerçekten çok güzel bir buluşma oluyor. 2 gün boyunca eğlence, sohbet, sanat, kültür etkinliği yapılıyor. Artvin sevgisi bambaşka bir sevgidir. Ardanuç’ta buluşan Ardanuç ve Artvinliler yıllık hasretlerini gidermiş oluyor. Bu sayede ilçemizi, ilimizi tanıtmış oluyoruz. Artvin’in geleceği turizmde diyoruz. Buda turizm için çok önemli bir   etkinliktir. Herkesi Çurispil’e ve festivalimize, şölenimize davet ediyorum.” dedi.

Temiz havası, serin sularıyla cana can katan yaylalar Ardanuç’un vazgeçilmezlerindendir. İlçe merkezinin 15 km uzaklıktaki Konaklı köyü sınırları içerisinde yer alan Çuruspil yaylası dört tarafı ormanlarla çevrili geniş ova şeklinde. Her yıl Temmuz-Ağustos aylarında düzenlenen Çuruspil festivali Ardanuç halkının kaynaşmasını sağlamakta ve Ardanuç’u sosyal kültürel olarak tanıtmakta. Her yıl temmuz ayının 3. hafta sonu düzenlenmekte.

Ç.P.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ