Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Dedesinin Av Tüfeğiyle Başladığı Koleksiyonu 5 Bin Parçaya Ulaşınca Müze Açtı

Dedesinin Av Tüfeğiyle Başladığı Koleksiyonu 5 Bin Parçaya Ulaşınca Müze Açtı
  • 08.10.2019
  • Dedesinin Av Tüfeğiyle Başladığı Koleksiyonu 5 Bin Parçaya Ulaşınca Müze Açtı için yorumlar kapalı
  • 114 kez okundu

Artvin’in Hopa ilçesinde yaşayan antikacı Ulvi Sinan Dişli (65), dedesinin av tüfeğiyle başladığı antika koleksiyonu 40 yıl sonra 5 bin parçaya ulaşınca müze açtı.

Artvin’in Hopa ilçesinde yaşayan antikacı Ulvi Sinan Dişli (65), 10 yaşında “bu dedenin” diye verilen av tüfeğiyle başladığı antika koleksiyonuna 5 bin parçaya ulaştı. 400 yıllık geçmişe kadar uzanan, aralarında iç içe geçmeli ve oymalı ahşap zincir, el işlemeli su matarası, radyolar, gramofonlar, çaydanlıklar, saç kesme makineleri, motorlu ve pedallı motosikletle günlük yaşamda kullanılan araç ve gereçlerin yer aldığı 5 bin çeşit eşya, Rus işgalinde hastane olarak kullanılan tarihi binanın Hopa Belediyesi tarafından restore edilmesiyle “Hopa müzesi” olarak hizmete açıldı.

Müzede yer alan ürünler 40 yıllık çalışmanın eseridir

Kendi imkanlarıyla devletten tek kuruş beklemeden topladığı antikaları halka açan Dişli, işimi severek yapıyorum ve çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Buradaki ürünlerin tamamını tedarik etmek için 1 lira dahi devletten talep etmedim. Kendi imkanlarımla ve ikili ilişkilerimle 40 yıllık bir çalışmanın sonucudur” dedi.

Her ürünün yaşanmış bir hikayesi var

Antikacı Ulvi Sinan Dişli, 40 yıl boyunca dünyanın dört bir yanında 59 ülkeyi dolaştığını ifade ederek,” müzemizde Hopa yöre halkını yapmış yada kullanmış olduğu 5 bine yakın ürün var.  Yemen harbinden, Balkan harbine ve Rus harbinde esir kalmış orada kullanılan eşyalar. Her ürünün bir hikayesi var. Gelen misafirlere tek tek o hikayeleri anlatıyorum” dedi.

150 senelik tarihi hastaneyi müzeye çevirdi

40 yıllık hayalinin müze açmak olduğunu ifade eden Dişli, “Rus işgalinde hastane olarak kullanılan ve daha sonra 50- 60 ailenin farklı yıllarda yaşadığı 150 yıllık tarihi bina restore edildi. Hopa belediyesinin muhteşem bir çalışmasıyla ve daha sonra benim uğraşlarım sonucu “Hopa  müzesi”olarak açıldı. Bin 300 metrekare üzerine iki katlı, 13 odadan oluşan bina 2017 yılında hizmete girdi”.

Yöre halkı ve turistlerin ilgili bizi motive ediyor

“Hopa müzesi, Hopa için prestij haline geldi. Yöre halkını ve gelen turistlerin ilgisiyle birlikte bizimde motivasyonumuz yükseliyor. 2017 yılında açılan müze açıldığı günden itibaren 15’in üzerinde ödül aldı. Son olarak Tiflis açık hava müzesine davet edildik. Tiflis müzesi gelişmiş, yaklaşık 100 senelik bir müze. Bizimki ise 2 yıllık. 10 yıl sonraki halini düşünemiyorum”.

Antikacılık bir taneyle başlar

“Dedemi hiç görmedim. 10 yaşında “bu dedenindi” diye bana verilen tüfeğe sahip çıkarak başladım. Antikacılık böyledir. Bir taneyle başlarsın daha sonra öteki ötekidiye böyle devam eder” diye konuştu.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ