Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivaline Muhteşem Açılış

Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivaline Muhteşem Açılış
  • 31.07.2018
  • Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivaline Muhteşem Açılış için yorumlar kapalı
  • 22.461 kez okundu

Bu yıl 28.’si düzenlenen Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali düzenlenen törenle başladı. Belediye Pasajı üzerinde gerçekleştirilen törene Vali Yardımcısı Arif Oltulu, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda halk katıldı.

Mehteran Takımı Büyük İlgi Gördü

Artvin Halk Eğitim Müdürlüğü Mehteran Takımı eşliğinde Belediye Terminali’nden başlayan kortej yürüyüşü ilçe sakinleri tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi. İlçe protokolü, Şavşat Çocuk Belediyesi üyeleri, sünnet çocukları, halk ozanları ve festivalde sahne alacak sanatçılarında katıldığı kortej yürüyüşü Belediye Pasajı üzerinde sona erdi. Kortej yürüyüşünün ardından program alanında da gösterisine devam eden Mehteran takımı izleyicilerden tam not aldı.

Başkan Öztürk: “Festival dostluk demektir, birlik, beraberlik demektir”

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Geçmişi çok eski yıllara dayanan bizim çocukluğumuzun hatta babalarımızın çocukluğunda gelmesini bekledikleri yaylalarda yapılan pancarcı şenliklerinin şimdi daha organize, daha bir arada yapılmasını istediğimiz kültür ve sanat festivalimizin 28.’sini başlatıyoruz.

Geçtiğimiz 2 yıl festivalimizi ülkemizde yaşanan nefretle kınadığımız üzücü terör olaylarından dolayı ne yazık ki kısıtlı olarak gerçekleştirdik. Bu yıl inşallah kazasız belasız tamamlama arzusundayız.

Bu festivalin asıl amacı dünya çapına yayılmış bütün Şavşatlıları senede bir defada olsa buluşturmaktır. Memleketimize birlik, canlılık ve heyecan getirmektir. Gelenek, görenek ve kültürümüzü yaşatmaktır. Tüm bu güzellikler sizin için. Bundan sonra da tüm çalışmalarımızda sizlere en güzelini sunma çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Tarihin çok eski dönemlerinden günümüze ulaşan bu doğa harikasını marka değeri ile birlikte gelecek kuşaklara da ulaştırmamız gerekiyor.

Kıymetli hemşerilerim; Şavşat biz olmadan vardı. Bizden sonra da var olacak. Ama biz Şavşat ile varız. Biz Şavşatlı olmaktan onur ve gurur duyarız.

Festival dostluk demektir, birlik, beraberlik demektir. Sizleri eğlendirmek, dinlendirmek, kültürümüzü yaşatmak istiyoruz.

Festivallerin kuruluşundan bu güne kadar emeği geçen belediye başkanlarımıza, güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, belediye personelime, esnaf arkadaşlarıma, ayrıca tüm emeği geçenlere en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Festival süresince doyasıya yaşayacağınız yüreğinizdeki sevincin, coşkunun, heyecanın yaşamınızdan hiç eksilmemesi temennisiyle, birlikteliği katılımlarınızla güzelleştirdiğinizden dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, tekrar hoş geldiniz diyerek, iyi eğlenceler, mutluluklar ve sağlıklar diliyorum” dedi.

Sünnet Şöleni Geleneği Devam Etti

Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve geleneksel hale gelen sünnet şöleni bu yılda devam etti. İlçe protokolünün sünnet çocuklarına Katılım Belgeleri ve hediyelerini takdim etmesinin ardından İlçe Müftüsü İrfan Şafak’ın dua ettirmesinin ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile sünnet şöleni sona erdi.

Âşıklar Dinleyicilerden Tam Not Aldı

Festival açılış programına katılan yöresel âşıklar dinleyicilerden tam not aldı. İlçemiz âşıklarından asırlık çınar Âşık İbrahim Kara’nın horozu için yazmış olduğu şiir ve gösterdiği performans ile büyük alkış aldı.

“Sakin Şehir Şavşat’ın Aktif Kadınları” Projesi Açılışı Yapıldı

Dernekler Dairesi Başkanlığı ve Artvin Valiliği’nin katkıları ile Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi’nde oluşturulan atölyelerin açılışı Vali Yardımcısı Arif Oltulu ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ün de katılımı ile yapıldı. Atölyede bulunan makineleri tek tek tanıtan Proje Koordinatörü Mustafa Yüksel: “Öncelikle bu projede katkısı olan sayın valimize ve belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Atölyelerimizde bulunan makineler çok büyük olmasa da her türlü baskı yapma imkânı sunuyor. Bardak, kalem, tişört, şapka, tabak, seramik magnet baskılarının yanında ikinci atölyemizde bulunan bilgisayarlı nakış makineleri sayesinde her türlü nakış otomatik makine sayesinde yapılabilmektedir. Bu projenin amacı Şavşat’ta ticarette aktif olan kadınlarımızı üretimde de etkin hale getirebilmekti. Şavşat’ta bunun çokta zor olmadığı kanaatindeyim. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Proje açılış programı hazırlanan kokteyl ile sona erdi.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ