Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Görevden Alınan Okul Müdürünün Manevi Tazminatı İle İlgili Olumlu Karar

Görevden Alınan Okul Müdürünün Manevi Tazminatı İle İlgili Olumlu Karar
  • 15.04.2019
  • Görevden Alınan Okul Müdürünün Manevi Tazminatı İle İlgili Olumlu Karar için yorumlar kapalı
  • 162 kez okundu

Türkiye Kamu-Sen Artvin il Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak, Türk Eğitim Sen üyesi olup, okul müdürü olarak görev yapmakta iken, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilmelerine ilişkin yönetmelik hakkındaki değişikliğe ilişkin açıklamada bulundu. Bayrak, yönetmeliğe göre, görevden alınan okul müdürünün manevi tazminatı ile ilgili olumlu kararın çıktığını açıkladı.

Bayrak yaptığı açıklamanın devamında; “Türk Eğitim Sen üyesi olup, okul müdürü olarak görev yapmakta iken, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” gereğince yapılan değerlendirme sonucunda başarısız sayılan ve müdürlük görev süresi uzatılmayan üyemiz tarafından;  müdürlük görev süresinin uzatılmaması işlemlerine karşı açılan davalarda verilen iptal kararlarının uygulanmadığı, hiçbir somut ve haklı gerekçe olmamasına rağmen görev süresinin uzatılmadığı, üç yılı aşan dava süreçleri sonrasında maddi ve manevi yönden zarar gördüğü, bu süreçte yaşadığı üzüntü ve elem sonucu sağlığının bozulduğu, kalp krizi geçirerek ameliyat olmak durumunda kaldığı gerekçesiyle manevi tazminat istemiyle açılan davada, Ankara 12. İdare Mahkemesinin 2017/3332 E., 2018/2146 K. sayılı ve 28.02.2018 tarihli kararıyla 5.000,00 TL. manevi tazminatın davalı idareden tahsiline karar verilmiştir.

Kararın gerekçesinde, “..Uyuşmazlıkta, davacının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev  Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurum Müdürleri Değerlendirme Formu” gereğince yapılan değerlendirme sonucunda 75 ve üzeri puan alamadığı için görev süresinin uzatılmaması yönünde işlemler tesis edildiği, anılan işlemlerin iptali istemiyle açılan davalarda işlemlerin iptaline karar veren Ankara 9. İdare Mahkemesi ve Ankara 4. İdare Mahkemesi kararlarının gerekçesi doğrultusunda davalı idare tarafından işlem tesis edilmemesi nedeniyle duyduğu elem ve üzüntünün karşılığı olarak takdiren 5.000,00 TL manevi tazminatın davalı idare tarafından davacıya ödenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.” denilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

Hacer ERER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ