Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Hasan Çelebi Patika Kitap Evinde İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu

Hasan Çelebi Patika Kitap Evinde İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  • 25.08.2018
  • Hasan Çelebi Patika Kitap Evinde İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu için yorumlar kapalı
  • 25.098 kez okundu

Artvin’in yetiştirdiği çok önemli değerlerimizden, aydın, entelektüel, yazar, şair ve gazeteci Hasan Çelebi’nin anlatıldığı Güner Yalçın’ın yazdığı “ÖZLEMİN GÖZLERİ” isimli kitabın ilk imza ve tanıtımı Artvin’de Patika Kitapevinde yapıldı.

Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın desteğiyle yayınlanan “Özlemin Gözleri” imza gününe Artvin Kalkınma Ve Eğitim Vakfı Başkanı Demir Akın, Ankara Artvin Kültür Dayanışma Derneği eski başkanları Gürbüz Akyüz, Güner Yalçın, Dernekte ve vakıfta çok önemli görevler yapmış. Yazar, gazeteci, şair ve sanatçı Rasim Yılmaz, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Gazeteci Adem Çiftçi, ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar, Yazar İbrahim Çelik ve kitapseverler katıldı.

Kitap hakkında kısa bir konuşma yapan Artvin Kalkınma Eğitim Vakfı Başkanı Demir Akın, Hasan Çelebi’nin Artvin’in çok önemli bir entelektüeli olduğunu, böyle bir aydının, şair ve yazarın anlatıldığı bir kitabı vakfın da desteğiyle yayınlamış olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi, Akın, ”Hasan Çelebi 1939 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oluyor. İstanbul Erkek Lisesi, tıpkı Galatasaray Lisesi gibi çok köklü bir lisedir. Borçka gibi bir yerden böyle bir sosyalist insanın çıkması tabi ki çok dikkat çekicidir.

Çelebi’nin edebi kişiliğini yazarımız Güner Yalçın hocamız anlatacak. Biz onu Ahmet Vehbi Melek sayesinde tanıdık. Onunla birlikte Ankara Kültür Dayanışma Derneği’nde tanıştık. Onu Artvin’de kimse tanımayabilir. Bu kitap sayesinde Artvinliler Hasan Çelebi’yi yakından tanıyacaklardır. Ben kitabın çıkmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Kitabın yazılış öyküsünü ve Hasan Çelebi’nin edebi yönünü ve kişiliğini anlatan kitabın yazarı emekli öğretmen Güner Yalçın, “Şair, entelektüel, gazeteci aydın bir insanı Hasan Çelebi’yi konu edinen bir kitap yazmak fikri, onun ölüm yılı olan 2008 yılından beri sürekli konuşuldu. Ankara’da yaşayan Artvinlilerin çok yakından tanıdığı bu değerli şairimizi anlatan kitabın yazılması hepimizin ortak kararı oldu. Şiirlerini, onun hakkında çıkan yazıları, röportajları bir kitapta toplamak için çalışmaya başladık. Bu görevi bana verdiler.

Artvin Kalkınma Ve Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle Şair Çelebi’nin bir şiirinin de adı olan “ÖZLEMİN GÖZLERİ” kitabı Ağustos ayında yayınlandı. İlk imza etkinliğini de Artvin Merkez’de patika kitabevinde gerçekleştirmiş olduk. Hasan Çelebi bu kitapta bulabildiğimiz şiirleriyle, onun hakkında yazılan yazı, röportajlarıyla, bizzat kendisinin kaleme aldığı yazıları ile hepinizin yakından tanıdığı, içimizden biri olduğunu anlayacaksınız. Onun şiir tarzı yaşadığı dönemin şairlerinden çok farklı, kendisine hastır.

 

Hasan Çelebi en zor yıllarda gazetecilik yapmıştır. 1950’li yıllarda Demokrat Parti iktidar ve basına karşı oldukça serttir. Eleştiriye hiç tahammülün olmadığı yıllarda o Borçka’da 7 Mart Matbaası ve gazetesini kuruyor. Bu arada siyasete de giriyor. Siyasi liderleri hiç ama hiç sevmiyor. Demirel’i, Özal’ı, Tansu Çiller’i ve Deniz Baykal’ı hiç ama hiç sevmiyor. Bu liderlere hicivler yazıyor. Çelebi, tüm darbeleri görmüş ve yaşamış bir aydın. Onun için şiirleri taşlamadır.

Ama şunu söyleyeyim ki, o zamanın liderlerinde demokratik bir yaklaşım var. Kuruso Kralı’nı dönemin Başbakanı Turgut Özal’a yazmıştı. Onun bu şiiri muhteşem bir hicivdir. Böyle şiirleri şimdi yazamazsınız. Çünkü ne yazacak bir dönemdir, ne de Hasan Çelebi gibi güçlü bir şair vardır. Ben onun bu şiirini sizlerle paylaşıp bitireceğim”dedi.

HASAN ÇELEBİ KİMDİR?

01 Temmuz 1919 günü Borçka Demirciler Köyünde doğdu. 1930-1935’te Borçka İlköğretim Okulunu, 1938-41 İstanbul Erkek Lisesi’ni, 1941-44 arası İstanbul Askeri Tıp, 1947-1950 arası ise İstanbul Edebiyat Fakültesini bitirmiştir.

Uzun yıllar Yahya Kemal ve Necip Fazıl ve birçok ünlü şairle birlikte olan Çelebi, şiirde mükemmeli aramış bir şair olarak tanınmıştır. Doksanına merdiven dayamış halinde bile, genç bir şairin dinamizmi ve heyecanını onda bulabilirdiniz. Kanser tedavisi gördüğü Cebeci Tıp Fakültesinde 5 Eylül 2008 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Kendisi çok uzun yıllar gurbette yaşamış, vasiyeti üzerine cenazesi doğduğu topraklara götürülerek Borçka’da defnedildi. Hasan Çelebi Borçka’ya ilk matbaa getiren ve ilk gazeteyi 7 Mart gazetesini çıkaran kişiydi. Yaklaşık 2 saat süren imza ve söyleşi etkinliği sonrası Patika Kitabevi’ne teşekkür eden Yazar Güner Yalçın, Artvin’den Ardanuç’a gitti.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ