Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Hopa Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri Devam Ediyor

Hopa Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri Devam Ediyor
  • 05.11.2019
  • Hopa Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri Devam Ediyor için yorumlar kapalı
  • 109 kez okundu

Hopa TSM Meme Kanseri Farkındalık Ayı Bilgilendirme Etkinlikleri Devam Ediyor

Hopa TSM Meme Kanseri Farkındalık Ayı Ekim ayının tamamlanması ile birlikte sona erse de kurum çalışanları Hopa halkını bu konuda bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirerek bilgilendirmeye devam ettiler.

Hopa Toplum Sağlığı Merkezi (TSM)  Hopa Meydanında stant açarak halkı broşür ve afiş gibi görsellerle bilgilendirme etkinliğinde bulundular. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınlara yönelik olarak da Dr. Büşra Dalbastı tarafından eğitim verildi.

Etkinlikle ilgili olarak Hopa TSM tarafından yapılan açıklamada “Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir.

Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı için aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır:

20-40 yaş arası: Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır Meme kanseri belirtilerden biri görüldüğünde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir.

40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir.

Ülkemizde her ilde var olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir”.

Ç.P

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ