Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

İlimizde Modern Sulama Sistemleri ve Toprak Kullanımı Konferansı Düzenlendi

İlimizde Modern Sulama Sistemleri ve Toprak Kullanımı Konferansı Düzenlendi
  • 06.11.2018
  • İlimizde Modern Sulama Sistemleri ve Toprak Kullanımı Konferansı Düzenlendi için yorumlar kapalı
  • 421 kez okundu

​İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce İlimizde mevcut su kaynaklarımızın düzenli ve verimli kullanılarak üretici gelirlerini yükseltmeye katkıda bulunmak, bu suretle üreticileri modern sulama tekniklerini kullanmaya teşvik etmek amacıyla Yusufeli’nde “Modern Sulama Sistemleri ve Toprak Kullanımı” konulu konferans gerçekleştirildi.

Düzenlenen Çalıştaya, Artvin Vali Yardımcısı İdris Akça, Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, Ticaret İl Müdürü Bilal TAŞ, Meteoroloji İl Müdürü Murat Günay, bazı kurum amirleri ve yaklaşık 250 üretici katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Dursun Okur;”İlimizde tarımsal üretim ele alındığında ülkemizde kültürel olarak yetiştirilen birçok bitkisel ürünün yetiştirilmesi ve birçok hayvan ırklarının ilimiz coğrafyasına adaptasyonunun kolay olması ilimizin avantajınadır. Deniz seviyesinden başlayarak 3.937 rakıma ulaşan ilimiz sınırları içerisindeki 317 köyümüzde gerek bitkisel üretim, gerekse hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Artvin’in 736.700 hektarlık yüzölçümünün %9’u yani 63.100 hektarı tarım arazisi vasfındadır. Artvin ilçeleri itibari ile toplam 63.100 hektar tarım arazisine sahip olup, 34.210 hektar alan sulanabilir arazi vasfındadır. Bunun 23.100 hektarı fiilen sulanmaktadır. Sulanan arazinin 11.310 hektarı devlet sulaması, 10.000 hektarı halk sulaması şeklindedir. İlimizdeki 29.692 hektar alan tarım arazisi için işlenen alan olmak üzere bunun 8.382 hektar alanı kuru tarım, 21.300 hektar alanı ise sulu tarım alanıdır diyerek İlimiz sulaması hakkında genel bilgileri veren OKUR, toplantının hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür ederim” diyerek konuşmasını bitirdi.

Açılış konuşmasının ardından Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Lütfi Aksakal, İlimizdeki toprakların rantabl bir şekilde kullanılarak erezyontehlkesine karşı üretim tekniklerinin uygulanması ve ilçede arazi yapısının engebeli olması nedeniyle topraklarımızın tesviye edilerek kullanılması gerektiğinin önemini vurguladı. Daha sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Angın Modern Sulama Sistemleri hakkında ülkemiz ve ilimizdeki mevcut durum ile önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi vermişlerdir. Konferans daha sonra soru cevapların ardından sona erdi.

Hacer ERER

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ