Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Kafkasör’de Boğa Güreşlerinin İlk Gününde Arenada Müthiş Mücadeleler

Kafkasör’de Boğa Güreşlerinin İlk Gününde Arenada Müthiş Mücadeleler
  • 01.07.2018
  • Kafkasör’de Boğa Güreşlerinin İlk Gününde Arenada Müthiş Mücadeleler için yorumlar kapalı
  • 22.592 kez okundu

Artvin’de bu yıl 38’ncü kez düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’nde hafta sonu Kafkasör Arena’da ilk gün güreşlerine yoğun ilgi gösterildi. Binlerce seyircinin izlediği güreşler öncesi boğalar boynuz kontrolünden geçerken, ilk gün güreşlerine 62 boğa katıldı.

Perşembe günü boğaların Artvin il merkezideki yürüyüşü ile start alan festival etkinlikleri kapsamında, 30 Haziran 2018 Cumartesi yapılan boğa güreşlerinde yine büyük heyecan yaşandı. Kafkasör yaylasında, Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği boğa güreşleri etkinliklerinin ilk gününde Ayak, Deste Küçükorta ve Süper baş kategorilerinde mücadeleler yapıldı.

Yaklaşık iki asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri, 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda gerçekleştirildi. Güreşlere Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Dernek Başkanı Erkan Keskin, kurum amirleri vatandaşlar katıldı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay, 38 yıldır düzenlenen yapılan bu festivalin bundan sonra huzur ve sükûnet ve kardeşlik için yapılması temenni etti.

Doğanay, “Ülkemizin ve ilimizin kardeşliğine katkı yapan bu festivalin gönül coğrafyamız çapında devam etmesini gönülden diliyorum.” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de boğa güreşlerinin yöre insanın asırlarca biriktirdiği bir kültür olduğunu ifade ederek bu festivalle bu kültürü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Kocatepe, “Burada boğalarımızı barıştırıyoruz. Tabiat bütün canlıların iç içe yaşayabildiği bir yer. Kafkasör’de bütün canlılar adeta doğa kongresini yapıyor. Buradan tün insanlığa örnek oluyoruz.” dedi.

Boğa güreşlerinin yıllarca İspanya üzerinden tanıtılmaya çalışıldığını kaydeden Kocatepe, “Orada ki boğaların insanlarla mücadelesi ezmek ve ezilmek üzerine kurulmuş kapitalist anlayışın propagandasını yapıyor. Öldüreceksiniz ve öleceksiniz. Oysa burada ne öldürmek ne bir birine zarar vermek var. Biz burada dostça, kardeşçe barışçıl yaşamın mesajını tüm dünyaya veriyoruz.” diye konuştu.

Kafkasör’ün Artvin’in markası olduğunu kaydeden Kocatepe, “ Geleceğini turizmde arayan bir kent olarak bu tarz marka değerlere ihtiyaç var. Boğa bizim sembolümüz. Kafkasör’de boğa güreşlerinin yapıldığı yer. Artvin deyince insanların aklına Kafkasör geliyor. Bu markayı 4 yılda uluslararası boyuta taşıyarak tüm dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Küçük Orta Şampiyonu Bu Yılda Ustura Nişan Oldu

15 boğanın güreştiği Deste kategorisinde Levent Yavuz’e ait Sarı isimli boğa birinci oldu ve sahibine 6 Bin TL para ödülü kazandırdı. Ayak’ kategorisinde ise Uğur İnce’ye ait 430 kilogram ağırlığındaki ‘Canpolat’ adlı boğa birinci oldu. Boğanın sahibi 8 bin TL para ödülü aldı. Küçük Orta kategorisindeki bu yıl yine Şemsettin Turan’a ait Ustura Nişan isimli 500 km’lık boğa birinci oldu. Ustura Nişan adlı boğa sahibine 10 bin TL para ödülü kazandırdı. Süper baş kategorisinde ise Tayyar Güneri’ye ait 900 kg’lık Ernesto isimli boğa birinci olurken sahibine 4 bin TL para ödülü kazandırdı. Dereceye giren boğalara ödülleri Artvin belediye başkanı Mehmet Kocatepe tarafından takdime edildi

Üniversite Mezunu Kadın Boğa Sahibi

Etkinlikte boğa sahibi Gazi Üniversitesi Elsanatları Fakültesi mezunu Gonca Alkan (28) dikkat çekti. Küçüklüğünden itibaren babası ile birlikte boğa bakıcılığı yapan genç kız, ‘Baş’ kategorisinde mücadele edecek 850 kilogram ağırlığında 8 yaşındaki ‘Kosavalı’ isimli boğasını güreşe hazırladı. 22 gün Kafkasör Yaylası’nda çadır kurarak kamp kuran Alkan boğasına özenle baktığını söyledi. Güçlü rakipler bulunduğunu anlatan Gonca Alkan, “Biz de iddialıyız. Herkesin gönlünden boğasının ‘baş boğa’ olması geçer ama inanın hiçbir boğacı bunun için boğa saklamaz. Bu hobi değil, bu tamamen sevgi, emektir. Boğalarla aranızda inanılmaz bir bağ oluşuyor. İlla ki kazanmasına gerek yok” dedi. Gonca Alkan, boğasını arpa, pekmez, üzüm kurusu ve otla beslediğini belirterek, “Özel diyetleri var. Bu sayede vücut kas yapıyor. Artvin’de yeni nesil boğacılar çekirdekten yetişiyor. Her boğacının kendisine göre taktikleri var. Tutup ahırdan getirmiyoruz. İnce hesaplar yapılıyor. Arpası, suyu saatinde verilir. Bir bebekle nasıl ilgileniyorsanız onunla da öyle ilgilenmek zorundasınız ve bunu yaparken keyif alıyorsunuz. Mesela ben Kosovalı’yı ot yerken seyretmekten çok keyif alıyorum, mutlu oluyorum” diye konuştu.

Hayvanlara en iyi kadınların baktığını anlatan Gonca Alkan, “Beyler bana kızacak ama itiraf etmeliler, kadınlar bakar, onlar besler; erkekler sahaya çıkartırdı. Ben bakıyorsam ben büyütüyorsam ben çıkıcam onunla birlikte arenaya. Kadınlar bu işin temelinde var. Her işin temelinde olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Festivalin 3’üncü, boğa güreşlerinin birinci gününde Kafkasör Arena’yı dolduran seyirciler bir hayli keyifli mücadelelere tanıklık ettiler.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ