Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Düzcan Varis Hakkında Açıklama Yaptı

Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Düzcan Varis Hakkında Açıklama Yaptı
  • 11.03.2019
  • Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Düzcan Varis Hakkında Açıklama Yaptı için yorumlar kapalı
  • 181 kez okundu

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Bağlı Sağlık Tesislerin,Artvin Devlet Hastanesi,Hastane Yöneticisi ve Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İbrahim Düzcan Varis hakkında açıklama yaptı.

Varis ve Venöz Yetmezlik Nedir?

Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Düzcan tarafından yayımlanan bilgi notunda, “Genel olarak bacaklarda meydana gelen damar genişlemelerine varis ismi verilir. Venöz yetmezlik bacaktaki toplardamarların kapakçıklarının fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu toplardamarlarda kan göllenmesi ve varis oluşumuna neden olan hastalıktır.

Varis Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda ki toplar damarların görevi kirli kanı kalbe taşımaktır. Fakat bu taşıma işlemini içlerinde bulunan kapakçıklar sayesinde yapmaktadır. Çünkü yer çekiminden dolayı aşağıda duracak olan kanı bu kapakçıklar yukarı doğru pompalamaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu kapakçıklar hasar gördüğünde fonksiyonlarını yerine getiremeyip, kanın aşağıda birikmesine yol açarlar. Dolayısıyla biriken kan basınç oluşturduğundan zamanla damarların hacminide büyütmektedir. Genişleme gösteren damarlar büzülüp, kıvrılarak cilt üzerinden bariz şekilde görülebilir bir hâl almaktadır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Boyutuna göre incelenebilen 3 çeşit vardır. Bunlar kılcal, orta ve büyük olarak isimlendirilirler.

Kılcal damar: En masum damar genişlemesi tipidir. Özellikleri kadınları görüntü olarak rahatsız edebilir. Cilt altından çıkıntı oluşumuna sebep olmayan, kırmızı ve mor renklerde saç kılı inceliğinde bulunurlar. Bu tipte ki venöz yetmezlik birçok insanda bulunmaktadır.

Orta varis: Cilt üzerinden küçük derecede belli olan çıkıntılara yol açan tiptir. Yeşil ve mor renklere sahip olan orta varis, 2-3 mm boyutlarında görülmektedir. Çoğunlukla dizin arka kısmında görülebilen bu sorun, bacağın her yerinde de meydana gelebilmektedir. İlerleme göstererek büyük varis halini alabilirler. Tedavi edilmesi ileride yaşanacak olan sıkıntıların önüne geçmek için avantaj sağlayacaktır.

Büyük varis: Yaptığı çıkıntılar net bir şekilde görülmektedir. Boyutları 3mm’den fazladır. Bu tipte ki varislerin maruz bıraktığı yakınmalar da oldukça fazladır. Yaşattığı şikayetler sonucunda kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürebileceğinden tedavi edilmesi gereken bir tiptir.

Varis Şikayetleri

– Cilt dışından görülebilen çeşitli boyutlardaki çıkıntılar

– Özellikle akşama doğru artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hissi

– Gece uykusunu bölebilecek düzeyde meydana gelen kramp

– Ağrı, şişlik, sızlama ve yanma

– Kızarıklık, morluk ve hassasiyet

Varis Kimlerde Neden Görülür?

Ortaya çıkmasında iki ana neden mevcuttur. Bunlar genetik yani ailesel kalıntısı olanlarda, diğeri ise meslek seçimi yani çalışma hayatımızla direkt alakalıdır. Genetik oluşu birinci derece aile bireylerinde (Anne, Baba) varis hastası olması olup, mesleki ve yaşam şekli ise özellikle uzun süreli ayakta ve sabit çalışanları ilgilendirmektedir. Ayakta sabit durmak ağırlığın bindiği bacak damarlarında basınç artışına neden olmaktadır. Cinsiyet ayrımı olmamasına karşın kadınlarda bir nebze daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bu da hormonal değişiklikler ve hamilelik ile izah edilebilir.

En fazla hangi yaş grubunda görülür?

Erişkinlerdeki sıklığı değişik coğrafi varyasyonlar göstermekle beraber 20 li yaşlardan başlayarak yaşla giderek artar. Bacak varisleri, pratikte en sık karşılaşılan damar hastalığıdır. Yetişkin nüfusun yüzde 15-20’ sini etkiler. Kadınlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülürken ailesel geçiş oranı yüzde 50’ den fazladır

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda kalınmamalı. Belli aralıklarla hareket edilmelidir.

Genetik durum söz konusuysa sürekli oturmayı ya da ayakta durmayı gerektiren meslekler icra edilmemeli.

Günlük olarak en az 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalı. Bunun dışında bisiklet sürmek, egzersiz yapmak ve yüzmekte iyi gelecektir.

Varis belirtileri başlangıç gösterdiyse akşamları istirahat sırasında ayaklar yüksekte tutularak uzanabilir.

Kemeri çok sıkı , dar kıyafetler giyilmemeli , yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Fazla kilo alınmamalı, varsa verilmelidir.

Gebelik döneminin ikinci yarısında bacaklar yukarıda istirahat edilmelidir.

Varislerinizin boyutu ve yaygınlığına bağlı olarak doktor tarafından verilecek uygun varis çorabı kullanılmalıdır.

Sauna, plaj, kaplıca ve benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Varisin Tedavi Yöntemleri

Varis Çorabı

Basınçlı özel varis çorapları tedavide çok önemli bir yer tutar. Hastalar genelde uyum sağlamasa da ve basit bir tedavi olarak nitelendirse de varisin tedavisinde altın standart varis çorabıdır.

Bacaklarında varis olan hastalar eczaneye veya medikal firmalara giderek doktora danışmadan varis çorabı satın almamalıdır. Varis çorabının birçok çeşidi ve basıncı olduğu için öncelikle muayene takiben yapılan tetkiklerden sonra hastalığın derecesi belirlendikten sonra hekiminiz size varis çorabı önerecektir. Bu sebeple rastgele çorap almak fayda değil zarar getirir. Hangi çorabın, nasıl kullanılması gerektiğine hekim karar vermelidir. Aynı zamanda varis çorabı alırken yetkili kişi tarafından hastadan yapılan bacak çap ölçümlerine göre hastaya uygun ölçü ve uygun basınçlı çorap verilmelidir.

Varis Çorabı Neden Önemlidir ?

Bacakta herhangi bir nedenle tam olarak fonksiyon görmeyen kapakçıkların yerine kanı ayak ucundan kalbe doğru pompalamaya çalışır

Kas dokusuna özellikle baldır kaslarına destek sağlar.

Diz altı kas gücünü yani pompa gücünü arttırır.

Ödemi azaltır ve uygun zamanda yani şişlik gelişmeden giyinilirse ödemin oluşmasını önler

Lenf dolaşımına destek sağlar.

Venöz basınç artışını azaltır.

Damarlardaki kanın kalbe doğru akış hızını arttırır.

Varis yaralarının oluşumunu, nedenlerini önler

Medikal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varisin ilaçla tedavisi yoktur. Hiçbir ilaç varisli damarları yok etmez. İlaç tedavisi ancak ağrının giderilmesi veya azaltılması ve şişliklerin azaltılması amacıyla kullanılır. Genelde destek tedavilerdir, hastalığı yok edemez. Bunlar:

İdrar sökücü tedaviler: Ciddi bacak ödemi olan hastalarda kısa süreli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlar sakıncalıdır.

Antibiyotikler: Lokal yaraya sürülecek veya ağız yoluyla alınacak tedaviler olabilir. Özellikle varis yaralı hastalarda kullanılır.

Pentoksifilin içeren preparatlar: Tedavide destek olarak kullanılır.

At kestanesi ekstresi: İlerlemiş vakalarda ödemi azaltır. Şikayetleri bir miktar geriletir.

Venoaktifilaçlar:Venöztonusu , lenfatik drenajı ve cilt oksijen parsıyel basıncısı artırırarak ve mikrosirkülasyonukorurayarak varis oluşumunu ve semptomlarını azaltır.

Aspirin ve kan sulandırıcı diğer tedaviler pıhtının eşlik ettiği varisli damarlarda, pıhtı riskinin yüksek bulunduğu vakalarda, yara iyileştirmesini hızlandırmak ve pıhtıyı eritmek için kullanılabilir.

Variste Cerrahi Tedavi yöntemleri :

Çok uzun yıllardır uygulanan ameliyat türüdür. Varisli damarın cerrahi yöntemle çıkarılması veya tamiridir. En ileri derecedeki genişlemiş damarların oluşturduğu varis çıkıntıları bile bu yöntemle tedavi edilerek kolayca ortadan kaldırılabilinir. Cerrahi yöntemler: Lokal Pakeeksizyonu ,Perforanvenligasyonu , Varisli damar ın çıkarılması (strıppıng) şeklinde sıralanabilir.

Variste Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri

Varisli damarı lazer, radyofrerakans, yapıştırma özeliği olan ve yüksek yoğunluklu ilaçlarla varisli damarların kapatılması ve kurutulması olayıdır.

Ameliyatsız varis yöntemleri : Lazer , radyofrekans , Yüksek yoğunluklu yapışkan ilaç ve Köpük tedavisi başlıkları altında sıralanabilir” ifadelerine yer verildi.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ