Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsa Müşterek Toplantısı Ordu’da Düzenlendi

Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsa Müşterek Toplantısı Ordu’da Düzenlendi
  • 05.10.2019
  • Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsa Müşterek Toplantısı Ordu’da Düzenlendi için yorumlar kapalı
  • 135 kez okundu

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, ayrıca Karadeniz Bölgesi’ndeki oda-borsa başkanlarıyla Karadeniz Bölgesi Oda-Borsa Müşterek Toplantısı’nda da bir araya geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, fındığı katma değeri olan bir ürün haline getirmek zorunda olduklarını belirterek, “Fındıktan 2 milyar dolarlık gelir elde ediyoruz. Adamlar bir çikolata koyuyor içine 10 milyar dolara ulaşıyor. Fındığı çikolatayla buluşturup katma değerini artırmalıyız” dedi.

Ordu’da çeşitli ziyaretlerde bulunan ve açılışlara katılan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’na Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren de eşlik etti. Ordu Ticaret Borsası ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, dünyada fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini Türkiye’nin gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Fındığa katma değer katmak zorundayız. Fındıktan 2 milyar dolarlık gelir elde ediyoruz. Adamlar bir çikolata koyuyor içine 10 milyar dolara ulaşıyor. Fındığı çikolatayla buluşturup katma değerini arttırmalıyız. Türkiye Ürün İhtisas Borsası çalışmaya başladı. Şartları piyasa belirleyecek. Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Şura’da tarımın tüm sorunları masaya yatırılacak.”

Hisarcıklıoğlu, Samsun – Sarp demiryolunun da bir an önce devreye alınmasını beklediklerini vurguladı.

 “Bankalar İşadamından Feda İstiyor, Kendileri Kar Ediyor”

Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının sıkıntılarının başında finansman sorunu bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Biz herkes yükü paylaşsın, fedakârlık yapsın, diyoruz. Bankalar bu fedakârlığı şöyle taksim ediyor; Feda’yı bize bırakıyor, kar’ı kendileri alıyor. Ama inşallah bunu da aşacağız. Hükümetimizle devamlı istişare içindeyiz. İşte kamu bankaları faizleri indiriyor. Yıllardır hep vurguladığımız ticari alacak sigortası da çıktı. Burada da özellikle Halkbank’tan destek sağladık. Kamu’dan alacaklar ve özellikle KDV iadeleri konusunu da sürekli gündemde tutuyor ve takip ediyoruz. 4 sektörde bizim talebimizle KDV-ÖTV indirimi gelmişti. Bunlardan konut hariç diğerleri Temmuz’da sona erdi. Ama 6 ay boyunca bu sektörlerde işleri bir miktar toparladı. Önümüzdeki 2 yılın ekonomi programı açıklandı. Bu çerçevede ve sizlerden gelen talepler ışığında, yeniden hükümete önerilerimizi ileteceğiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz.”

 Karadeniz Bölgesi Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Yapıldı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ayrıca Karadeniz Bölgesi’ndeki oda-borsa başkanlarıyla Karadeniz Bölgesi Oda-Borsa Müşterek Toplantısı’nda da bir araya geldi.

Ç.P

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ