Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası

Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası
  • 08.05.2019
  • Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası için yorumlar kapalı
  • 256 kez okundu

Artvin’de, “Karayolu Trafik Güvenliği Günü” ve “Karayolu Trafik Haftası” açılış töreni gerçekleştirildi.

Artvin İl Emniyet Müdürlüğünce, “Karayolu Trafik Güvenliği Günü” ve “Karayolu Trafik Haftası” münasebetiyle Merkez Yenimahalle İlkokulunda kutlama programı düzenledi.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla hafta boyunca yapılacak çeşitli etkinliklerle yaya önceliği teması ön plana çıkarılacak.

Programa katılan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, trafik kurallarına uyulmadığı zaman ölümcül sonuçların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Vali Doruk, etkinliklerin trafikte farkındalık oluşturmak ve vatandaşları trafik kazalarına karşı uyarmak için düzenlendiğini söyledi.

Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesi amacıyla, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de her yıl mayıs ayının ilk cumartesi gününün Karayolu Trafik Güvenliği Günü, takip eden haftanın ise Karayolu Trafik Haftası olarak kutlandığını aktaran Vali Doruk, şunları söyledi:

“Trafik güvenliği konusunda halkımızı bilinçlendirmek, farkındalık oluşturmak; yaşanan olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına dikkati çekmek amacıyla 4-10 Mayıs tarihlerinde kutlayacağımız bu haftanın ilimiz, ülkemiz trafik ve güvenliğine olumlu katkılar sunmasını temenni ediyorum. Kazaları engellemek veya en aza indirgemek, toplumumuzda trafik eğitimi ve trafik kurallarına uyma bilincini küçük yaştan itibaren verilecek eğitimlerle oluşturmaktan geçmektedir. Bu yönüyle çocuklarımıza trafik kurallarına riayet etmenin bir gelişmişlik ölçüsü olduğunu, insanın hem kendisine hem de bütün topluma karşı sosyal bir sorumluluğu olduğunu ve bir arada yaşama kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu öğretmek mecburiyetindeyiz.”

Trafik kazalarının yüzde 90’nının sürücü hatasından kaynaklandığını belirten Vali Doruk, “Araç sürücülerimiz yaya geçitlerine, döner kavşaklara ve okullara yaklaşırken yavaşlamaları ve çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü oradan yaya geçebilir, yaşlı geçebilir, engelli bir kardeşimiz geçebilir, hasta birisi geçebilir, çocuk ve öğrenci kardeşlerimiz geçebilir.” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan video gösterimi ile devam etti. Ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Şoförler ve Otomobilciler Odasınca yılın şoförlüğüne layık görülen Ata Atan’a plaket ve hediyeleri Vali Doruk tarafından verildi.

Programda daha sonra Artvin Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerince hazırlanan stantta trafik polislerinin kullandığı materyaller sergilendi. Sergiyi ziyaret eden öğrencilere yapboz, boyama kitabı, trafik dedektifi kimlik kartı ve kırmızı düdük hediye edildi.

Programa, Vali Yılmaz Doruk, Muhammed Yasin Başbay, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, bazı daire amirleri, okul idarecileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

AVBM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ