Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Kuaför ve Berbere Gideceklerin Uyması Gerekenler

Kuaför ve Berbere Gideceklerin Uyması Gerekenler
  • 10.07.2020
  • Kuaför ve Berbere Gideceklerin Uyması Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 1.259 kez okundu

Korona virüs salgını nedeniyle uzun süredir kapalı olan kuaför ve berberler açıldı. Özellikle mahalle aralarında bulunan berber ve kuaförlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, kişisel önlemler konusunda da uyarıyor.

Uzmanlar “Herkes kendi özel havlusu, örtüsü, cımbızı, manikür seti, tarak ve fırçası ile kuaföre ve berbere gitmeli” diyerek dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Özellikle mahalle aralarında bulunan küçük çaplı berber ve kuaförler hakkında uyaran uzmanlar, “Küçük çaplı berber ve kuaförlerde koronadan korunmak için en önemli strateji olan ‘fiziksel mesafenin korunması’ son derece güç olacaktır.

Kuaför ve berberlerde hangi işlemler yapılamayacak? Kuaförde ve berberdeyken nelere dikkat edilmeli?

Bazı kuaför ve berberlerde sadece çalışanlar bile yeterince kalabalık oluşturabiliyor. Aynı koltuğa oturan bir önceki müşterinin hasta olması durumunda onun dokunduğu yüzeylere temas edilmesi de risk.

Yine buralarda kullanılan havlu, makas, tarak vb. aletlerin kullanıldıktan sonra bir sonraki müşteri için kullanımı yeterli dezenfeksiyon, sterilizasyon önlemi alınmazsa risk yaratır.

Ayrıca bu işletmelerde çalışanlar da gün boyunca hasta olup olmadıklarını bilmedikleri çok sayıda müşteri ile temas edeceklerdir. Bu durum da çalışanlar için risk anlamına gelir” dedi.

Saç, sakal gibi kişisel bakım sırasında oluşabilecek risklere değinen uzmanlar, “Saç, sakal kesimi ve özellikle yüz bölgesine yönelik diğer bakım hizmetlerinin verilmesi sırasında müşteri ile çalışan arasında fizik mesafenin korunması mümkün değil.

Kullanılan jilet, ustura, makas, törpü vb. aletlerin steril olması çok önemli.

Sadece korona değil, diğer enfeksiyonlar özellikle de kanla bulaşan hastalıklar açısından bu aletlerin sterilizasyonu yapılmalı.

Aslında kişiye özel ya da tek kullanımlık aletlerin tercih edilmesi ve hatta bu gibi yerlere mümkün olduğu kadar gidilmemesi gerekir.

Ancak ısrarla gidecek olanlar da tam koruma sağlamamakla birlikte birtakım önlemler alarak gitmeli.

Ç.P

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ