Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Melo Boğa Güreşi Nefesleri Kesti

Melo Boğa Güreşi Nefesleri Kesti
  • 08.05.2018
  • Melo Boğa Güreşi Nefesleri Kesti için yorumlar kapalı
  • 1.853 kez okundu

Artvin’de “11. Melo Boğa Güreşleri Festivali” yapıldı.

İl merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Sarıbudak (Melo) köyünde, Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğince düzenlenen ve 2 gün süren festivalde, deste, ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde boğa güreşleri gerçekleştirildi.

Boğa güreşlerini eşi Esma Doğanay Hanımefendi ile birlikte izleyen Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, boğa güreşlerinin Artvin kültüründe önemli yeri olduğunu söyledi.

Sarıbudak Köyü Muhtarı İrfan Beken ise 11 yıldır geleneksel olarak boğa güreşleri festivalini düzenlediklerini söyledi.

Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Yazan ise boğa güreşlerinin Artvin’de asırlardan beri devam eden bir gelenek olduğunu söyledi.

Artvin ve ilçelerinden getirilen 65 boğanın Melo Özden Bayraktar arenasında mücadele ettiği güreşleri, yüzlerce kişi izledi.

Toplam 6 kategoride gerçekleşen güreşlerde, Deste’de Koray Yavuz, Ayak’ta Veysel Saraç, Küçük Orta’da Tunahan Bilgin, Büyük Orta’da Özcan Bayraktar, Başaltında ise Burhan Yılmaz’a ait boğa birinci oldu.

Baş kategoride ise Kenan Çakal’a ait “Zalım Efe” adlı boğayı yenen Okan Gültekin’in “Cerattepeli” boğa birinci oldu. Baş boğanın sahibi Gültekin’e 12 bin lira para ödülü verildi.

Güreşler sonunda kategorilerinde dereceye giren boğaların sahiplerine toplam 48 bin lira ödül dağıtıldı.

Öte yandan Erzurum Haydarhan Atlı Spor Kulübü tarafından oynanan cirit oyunu büyük beğeni topladı.

AVBM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ