Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Meydancık Satave Gevrek Festivali Hazırlıkları Tamamlandı

Meydancık Satave Gevrek Festivali Hazırlıkları Tamamlandı
  • 06.08.2018
  • Meydancık Satave Gevrek Festivali Hazırlıkları Tamamlandı için yorumlar kapalı
  • 25.571 kez okundu

Tarihi Asırlar Öncesine Dayanan Bu Yıl 21. Düzenlenen  Meydancık Satave Gevrek  Festivali İçin Bütün Hazırlıklar Tamamlanarak Etkinlikler Başladı.

Şavşat İlçesi Meydancık  Satave bölgesinde yapılmakta olan Gevrek festivalinin hazırlıkları tamamlandı.

Bu yıl 21. düzenlenecek olan Meydancık Satave Gevrek festivalinin yapılacağı yer olan Satave de hazırlıklar tamamlandı. (03–04–05) 2018  Cuma  günü sabah saat 08.30 da kortej yürüyüşü ile başlayan olan festival kapsamında yöre kültürünü yansıtmak maksadıyla çeşitli yarışmalar düzenlenecek. Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve yöresel sanatçılarda konser verecek. Şavşat Kaymakamlığı, Meydancık  yöre Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm derneği (MEYKÖY-DER) Meydancık  yöre köy Muhtarlıkları ile birlikte organize ettikleri etkinliğe bu yıl yoğun bir katılımın olması bekleniyor.

Şavşat Kaymakamlığı, Meydancık  yöre Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm derneği (MEYKÖY-DER) Meydancık  yöre köy Muhtarlıkları ile birlikte organize ettikleri festivalde çeşitli kültürel yarışma ve etkinliklerin yanı sıra folklor ekipleri ve sanatçılar yer alacak. Festival alanında her türlü hazırlığın daha şimdiden hazır olması festivale katılacak kişiler açısından festivalin olumlu geçeceği sinyalini veriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Gevrek yarışması, genç kızlar arasındaki güzellik yarışması, yöresel şiir yarışması, yöresel halk müziği yarışması, büyük çekişmelere neden olacak. Bu yarışmalara daha şimdiden çok sayıda vatandaş müracaat etti. Ayrıca bu yarışmalara ilaveten ilk defa bu yıl gerçekleştirilecek olan 65 yaş üstü ninelerin katılacağı Yaylagüzeli yarışması da büyük ilgi çekeceğe benziyor.

Yapılacak olan 21. Satave gevrek festivali ile ilgili bir açıklama yapan Meydancık  yöre Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm derneği (MEYKÖY-DER) Başkanı Namık Kemal Bahçeci, “Festivaller insanların kaynaşmasını sağladığı gibi özlemlerin hasretlerin giderildiği, barışın sevginin, kardeşliğin, sevginin ve hoşgörünün en üst düzeyde yaşandığı bir yerdir. Bunu bildiğimiz içinde üzerimizdeki sorumluluğun büyüklüğünün bilincindeyiz. Bizden beklentilerin büyük olduğunu bildiğimiz için hazırlıklarımızda bu beklentilere paralel olarak devam etmektedir.” dedi

Bahçeci, “Ekonomik anlamda oldukça zorlandığımız bu tüm Artvin’e mal olmuş ve oldukça beğenilen festivalin yükünün yöre halkı üzerinden kaldırılması için yetkililerimizden ve iş adamlarımızdan destek bekliyoruz. 7 den 70 e herkesi memnun edeceğimize inancımız tamdır. Ekibimiz yöre muhtarlarımız, diğer bazı derneklerimiz  ve bize çok önemli destekler veren yöre halkına çok güveniyorum. Biz bu festival hazırlığına 10- 15 günde değil bir önceki yılın festivalinin bittiği gün bir sonraki yıl yapılacak olan festival hazırlıklarımız o zaman başlıyoruz. Kararlılıkla hazırlandık. Herkesi bekliyoruz. Biz hiç geriye bakmadık. Meydancığın geleceği için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz Biz bu büyük organizasyonun altından anlımızın akıyla çıkacağız. Bu muhteşem doğamızı derelerimizi ve yöre kültürünü korumak için elimizden gelen her türlü imkanı seferber ediyoruz. Farkımız yüreğimiz, doğaya ve insana olan saygımızdır.” Şeklinde çok iddialı konuştu.

3 gün sürecek olan festival 05–08–2018 Pazar günü akşamı sona erecek festivalde 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü 11:00 de  Açılış, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile başlayacak olan festivalde Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Mürsel Akdemir, H.İbrahim Demir, Zafer Tekgümüş Konseri, Bülent Düzcan , Ahmet Evbaşı, Filiz Yıldırım , Saydam Meydan, Solmaz Akgül , Armağan Ekinci, Neslihan Özaltun , Nahit Akdemir sahne alacak.

5 Ağustos 2018 Pazar günü ise; Halk Oyunları Gösterileri,  Yarışmalar, Ses Yarışması sonrası; Mursel Akdemir, Bülent Düzcan, Nahit Akdemir, Mehmet Yılmaz, Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Saydam Meydan sahne alacak.

Ç.P.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ