Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Minik Kalplere Trafik Projesi ile Artvin’deki Miniklerle Buluştu

Minik Kalplere Trafik Projesi ile Artvin’deki Miniklerle Buluştu
  • 10.05.2019
  • Minik Kalplere Trafik Projesi ile Artvin’deki Miniklerle Buluştu için yorumlar kapalı
  • 272 kez okundu

Gönüllü Trafik Eğitmeni  Muhammed Ali Cerrahoğlu,2017 yılında başlattığı“Minik Kalplere Trafik Projesi”ile bu defa Artvin’deki Minik kalplerle buluştu.

Gönüllü Trafik Eğitmeni  Muhammed Ali Cerrahoğlu, çocuklara trafik bilincini oluşturmak için il il dolaşıyor.   17 yıl önce trafik kazasında ağabeyini kaybeden Muhammed Ali Cerrahoğlu, “Minik Kalplere Trafik Projesi “adlı proje ile çıktığı yolda birçok ilde okul okuldolaşarak  trafik kurallarını minik öğrencilere anlatıyor. Çocuklara trafik bilincini oluşturmak için 2 yıl önce harekete geçen Cerrahoğlu,  Artvin’e gelerek Zübeyde Hanım Anaokulunun minik öğrencilerine trafik kurallarını anlattı.

Samsun’da yaşayan ve bir hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan 39 yaşındaki Muhammed Ali Cerrahoğlu’nun ağabeyi Süleyman Akif Cerrahoğlu, 2002 yılında çalışmak için gittiği Japonya’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Olaydan etkilenen Cerrahoğlu, trafik üzerine eğitimler alıp kurs programlarına katılıp eğitimci sertifikası aldı. Cerrahoğlu, 2 yıl önce çalıştığı hastaneye bir okul servis aracının kaza yapması sonucu yaralı anaokulu öğrencilerinin gelmesi üzerine çok etkilendi. Bir proje hazırlayıp anasınıfı öğrencilerine trafik kurallarına anlatıp trafik bilinci oluşturmaya karar verdi. Bunun üzerine Minik Kalpler Trafik Projesi hazırladı. Çocuklara daha kolay şekilde trafik kurallarını öğretmek için 2 ay süresince çizgi filmler izleyip çizgi film benzeri olan ve içinde oyunların da yer aldığı bir sunum hazırladı. Gönüllü trafik eğitmeni olan Cerrahoğlu ardından Samsun’daki okullara tek tek giderek anasınıflarındaki çocuklara trafik kurallarını anlattı. 2 yıl sonunda yaklaşık 100 okula ulaşan Cerrahoğlu, “Hayatımda da trafiği önemi ilk sıraya geldi. Hastanemize kliniğe gelen okul öncesi çocuklarımızdan etkilenerek ve de servis aracın da unutulan çocuğumuzdan da  etkilenerek  bir şeyler yapmalıyım düşüncesiyle  “Minik kalpler Trafik Projesi” ni 2,5 yıldır düzenli bir şekilde ilerlemesine gayret ediyorum. 4 defa ilçe  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar da resmi olarak uyguladık. Kendim ayrıca kapı kapı anaokulları gezdim. Gecen sene yıllık iznimde Sinop, samsun, Ordu, Giresun, Trabzon’da Minik kalplerle buluştum. Simdi bu illerin yanıma Antalya, Alanya, Rize  Ve Artvin de dahil ettim. Amacım bu projeyi Ülkemizin dört bir tarafında uygulamayı ve milli proje olmasını sağlamak. Hiç bir ücrette  talepetmiyorum. Sadece yol ve yemek ücreti teklif ediyorum. Yok derlerse caniniz sağ olsun deyip ben yine de etkinliğimi gerçekleştiriyorum. Çocuklarımıza trafiği oyunlar oynayarak eğlenceli hale getirip neşeli zaman geçirmelerini sağlamak.” Dedi.

Ç.P.

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ