Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

ÖDP Yapılan Zamlara Karşı Artvin’de Sokağa Çıktı

ÖDP Yapılan Zamlara Karşı Artvin’de Sokağa Çıktı
  • 07.10.2019
  • ÖDP Yapılan Zamlara Karşı Artvin’de Sokağa Çıktı için yorumlar kapalı
  • 108 kez okundu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP),  Artvin’de zamlara ve hayat pahalılığına karşı sokağa çıktı.

ÖDP, zamlara ve hayat pahalılığına karşı bugün Artvin’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, “Emeğiyle geçinenler yoksulluğa mahkûm ediliyor. Zamlar ve pahalılık altında milyonlar geçinemiyor, geçinemiyoruz” denildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), bir açıklama yaparak zamlara tepki gösterdi. ÖDP Artvin İl Başkanı Sercan Dede’nin okuduğu, zamlar ve pahalılık altında halk süründürülürken, ekonomi kimin için uçuyor sorusunun sorulduğu açıklamada, zamlara karşı omuz omuza mücadele çağrısı yapıldı. Dede, “Dün elektriğe % 15 zam yapıldı. Bu zamla beraber elektrik, Temmuz-Ekim 2019 arasında toplam %30 zamlandı. Sadece elektrik değil, doğalgazdan gıdaya her şeye üst üste zamlar yapılıyor. Soframızdaki ekmeğe, cebimizdeki üç kuruşa göz dikenler pişkin pişkin açıklamalarla karşımıza çıkıp “ekonomi uçuşa geçti” diyor. Soruyoruz; halk üst üste gelen zamların, pahalılığının, yoksulluğun ve işsizliğin altında ezilirken ekonomi kimin için uçuşa geçiyor? Kaçak saray için 2018 yılında 943 milyon TL harcama yapılıyor, emekçiler iş cinayetlerinde öldürülürken patronlar kârlarına kâr katıyor. Ekonomik krizin yükünü halkın üzerine yıkarak, Saray’ın lüksünü, patronun kasasını uçurmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

‘Türkiye ekonomisi uçuşta’

Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz içinde olduğunu ve bu krizin, 17 yıllık AKP iktidarının IMF’siz ama IMF programına paralel ekonomik politikalarının sonucu olduğunu burgulayan Dede, “Yüksek faizli borçlanıp üretime dönük yatırım yerine ülkenin baştan başa betonla doldurulmasına dayanan; rantçı, yağmacı ekonomik politikalarının sonucudur.      Krizin nedeni; Cumhuriyetin kazanımı, halkın malı olan binlerce kamu kuruluşunun, tesislerinin, varlıklarının özelleştirme adıyla peşkeş çekilmesidir! AKP, uyguladığı rantçı, yağmacı, talancı ekonomi anlayışı sonucu krize soktuğu ekonomiyi kurtarmak için peş peşe ‘ekonomik programlar’ açıklamaktadır. ‘Bakın burası çok önemli’ diyerek açıklanan programda ‘Türkiye ekonomisinin uçuşa geçtiği’ ilan edilmektedir” dedi.

‘Uçuşa geçiş ülkenin ormanlarının talan ettirilmesidir’

Dede açıklamanın devamında, açıklanan ekonomik programlarla, AKP’nin yarattığı ekonomik krizin faturasını işçilere, emekçilere, emeklilere, küçük esnafa, köylülere ve yoksul halka kestiğini ve bunu peş peşe yapılan bu zamlarla daha da iyi anladıklarını ifade ederek, “Uçuşa geçen Türkiye ekonomisi değil; emekçi halk zamlarla yoksullaştırılırken, yandaş şirketlere Varlık Fonu aracılığı ile sermaye aktarılmasıdır. Uçuşa geçen; Cerattepe’de ve Kaz dağlarında olduğu gibi ülkenin dağlarının, taşlarının, ormanlarının yerli ve yabancı şirketlere talan ettirilmesidir” dedi.

‘Yoksulluğa karşı hep birlikte ses yükseltelim’

Dede açıklamasını, “ Artık yeter diyoruz! Şimdi bizleri her adımıyla daha da yoksullaştıran bu çarpık düzene karşı mücadele etme zamanıdır! Şimdi her yerde zamlara, hayat pahalılığına, işsizliğe ve yoksulluğa karşı sesimizi yükseltme zamanıdır” diyerek sonlandırdı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi tarafından düzenlenen basın açıklamasının sonunda katılımcılarelektriğe ve doğalgaza son bir yıl içerisinde toplam 10 kere zam gelmesini ve 1 Ekim itibariyle elektriğe gelen yüzde 14.9’luk zammı protesto etmek adına elektrik faturalarını çıkartarak yaktı.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ