Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Okul Öncesi Eğitimin 12 Temel Faydası

Okul Öncesi Eğitimin 12 Temel Faydası
  • 04.09.2018
  • Okul Öncesi Eğitimin 12 Temel Faydası için yorumlar kapalı
  • 25.626 kez okundu

Çocuklar küçük yaşlarda, kendilerine verilenleri sünger gibi emiyor. Her yeni deneyim, öğrendikleri her kelime, benimsedikleri her davranış, daha verimli gelecek için bir yatırım oluyor.

Uzmanlar tarafından yapılan ve Artvinli aileleri de yakından ilgilendiren açıklamalarda erken yaşlarda alınan eğitimin yaşam üzerinde çok büyük etkisi olduğunu belirterek, “Bir insanda, çocukluğunun erken döneminde yapabileceğinizden daha fazla izlenim bırakamazsınız”diyor.

Uzmanlar, erken yaşta eğitimin 12 önemli yararı hakkında şu bilgileri verdi:

Sosyalleşme

Çocuğun ailesi dışındaki insanlarla güvenli bir çevrede sosyalleşmesi, temel bir unsurdur.

Anne-babalar, sezgisel olarak, çocuklarımızı diğer çocuklara tanıtmanın ve çocukların arkadaşlık kuracağı gruplarına geçişlerini desteklemenin önemli olduğunu anlıyoruz.

Çocuklarımızın utangaçlığın üstesinden gelmeleri ve özgüven kazanmaları için çocuklarımızın sosyalleşmelerini ne kadar erken sağlarsak o kadar iyi ederiz. Sosyalleşmeyi sonraya bırakırsak, çocukların sosyal gelişimlerini engelleriz. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar sosyalleşir.

İşbirliği Ve Paylaşma

Çocuğun iyi niyetli profesyoneller rehberliğinde güvenli bir öğrenme ortamında nasıl paylaşmayı, işbirliği yapmayı öğrenmesi ve cesaretlenmesi gayet önemlidir. Bu aşama (paylaşmayı öğrenmek), kardeşi olmayan çocuklar için zorlayıcı olabilir fakat bunu erken yaşlarda öğrenmek önemlidir.

Hayat Boyu Öğrenme Coşkusu

Dersler, çocukları etkili öğrenci olmaya teşvik edecek, eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde verilmelidir. Çocukların şevkle ve hevesle öğrenmeye susaması gerekir.

Eğitim sevgisi-okuma, öğrenme, keşfetme, okul öncesi eğitimle kökleşiyor.

Eğitimin Değerini Deneyim Yoluyla İletin

Çocukların birini kendilerine rol modeli alarak ve gerçek deneyimler sağlayarak öğrenmesi, eğitimin değerini kavraması önemlidir.

Anneler ve babalar, çocuklarının hayatında elbette çok büyük bir etkiye sahip olacaktır. Aynı zamanda ailelerin, çocuklarını kendilerini geliştirebilecekleri, öğrendiklerini deneyimleyebilecekleri ve yeni bakış açıları edinebilecekleri ortamlarla buluşturmaları da gayet gerekli ve önemlidir. Bu; ailelerin, çocukların eğitimine önem verdiklerini de gösterir.

Saygı

Başkalarına saygı göstermeyi öğretmek. Bu, insanlar ve eşyalar ile sınırlı değildir, aynı zamanda çevreye de saygı gösterilebilir.

Bu erdemi öğrenmek için, her şeyin paylaşıldığı ve keyifli davranışların hem organik olarak öğretildiği hem de öğrenildiği bir okulöncesi ortamdan daha iyi bir yer yoktur.

Takım Çalışması

Ekip çalışmasının, başkalarının görüşlerine, dinleyiciliğine, işbirliğine ve eşitliğe saygı göstermenin öneminin kavranması ve öğretilmesi.

Pek çok okulöncesi etkinlik, ekip çalışması etrafında toplanmıştır. Erken yaşta bir ekipte nasıl çalışacağınızı öğrenen bir kişi nihayetinde sosyal açıdan daha uyumlu ve esnek olacaktır.

Dayanıklılık

Okul öncesi eğitmenler ve ebeveynlerin, çocukların dayanaklılığını mümkün olduğunca artırmak için birlikte çalışması önemlidir. Açık beklentiler ve öngörülebilir sonuçlar ile tutarlı, güvenli ve adil bir sosyal çevre yaratarak, çocukların kendilerini ve duygularını yönetmek için gerekli becerileri geliştirmesi sağlanabilir.

Öğretmenler, çocukların ilk elden deneyimler yoluyla öğrenebilecekleri zorlu bir ortam oluşturabilirler. Çocuklar sıkıntı ve güçlük çekebilirler. Veya zaman zaman bir oyun kaybedebilirler, ancak bu durum hayatta daha büyük zorluklar için başa çıkma stratejileri planlamak için temel oluşturmaktadır.

Konsantrasyon

Okul öncesi dönemde, çocuklar yeni fırsatlar, yeni arkadaşlar ve yeni ortamlar keşfederler her fırsatta. Dolayısıyla zihinleri çok canlı ve yaratıcıdır.

Eğitimciler olarak bu yoğunluğu, dinleme, yönergeleri takip etme, görevlere katılma ve konsantrasyonun kritik yaşam becerisini geliştirmeyi grup etkinliklerine katılma becerisi ile dengelemeliyiz.

Sabır

Her gün yetişkinler olarak, sabrımızın test edildiği durumlarla karşılaşırız. Çocukların, sosyal becerilerini keşfedip uygulayabilecekleri bol miktarda sosyal deneyimlere dahil olmaları gerekir.

Çocuklar, rol modelleme ve sosyal deneyimler yoluyla, sabırlarını geliştirip sıralarını beklemeyi öğrenirler. Verilebilecek örnekler arasında bir öğretmenin dikkatini çekmek, bir oyuncağı, oyun alanını paylaşmak veya bir oyuna girmek için beklemek sayılabilir.

Güven Ve Benlik Saygısı

Güçlü bir refah duygusu, çocukları yeteneklerini, becerilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeye teşvik edecek olan güven, iyimserlik ve benlik saygısı sunar.

Diğer çocuklar ve öğretmenlerle yapılan olumlu etkileşimler, durumları ve problemleri yaşamları boyunca çocukları kendilerine güvenle yaklaşmalarını sağlayacak pozitif, sağlıklı ve güvenli bir saygıyı teşvik edecektir.

Çeşitliliğe Maruz Kalma

Erken yaşlarda farklılığa ve çeşitliliğe önem vermek bir çocuğun gelişiminde çok önemlidir. Erken yaşta eğitim, çocuklara farklılıkları takdir etme ve kabul etme yönünde rehberlik eder ve topluma çok yönlü katkıda bulunur.

Çocukların, herkesin kendi kültür, inanç ve etniğiyle kendi hayatında benzersiz ve özel olduğunu anlamaları önemlidir.

Anaokul oyun oynamaktan çok daha fazlasıdır. Anaokulunun temel eğitim faydaları (okur yazarlık ve aritmetik gibi) somut olsa da, çocuklar çok yönlü birey olma yolunda sağladığı gelişmeler gerçekten çok değerlidir.

Akademik Başarıyı Artırıyor

Okul öncesi eğitim çocukların akademik başarısını artırıyor. Oxford Üniversitesi’nde 3 bin çocuk üzerine yapılan inceleme, okul öncesi eğitim alan çocukların, almayanlara kıyasla daha yüksek oranda akademik kariyer seçtiğini gösteriyor. Araştırmamız, bir çocuğun evde beş yaşın altındayken edindiği eğitim deneyiminin daha sonra edineceği akademik başarılar için gerçekten de önemli olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, tüm çocuklar ailelerinden aynı desteği alamıyorlar ve bu da okul öncesi eğitimi çocuklar için özellikle önemli kılıyor.

Bulgularımız, dezavantajlı kökenlerden gelen çocukların okul öncesi eğitimi için yapılacak bir yatırımın bu çocukların akademik hayatına muhteşem bir katkıda bulunacağını kanıtladı.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ