Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Sarp Sınır Kapısı Tır Kuyruğu Arhavi’ye Kadar Dayandı

Sarp Sınır Kapısı Tır Kuyruğu Arhavi’ye Kadar Dayandı
  • 08.06.2019
  • Sarp Sınır Kapısı Tır Kuyruğu Arhavi’ye Kadar Dayandı için yorumlar kapalı
  • 142 kez okundu

Sarp Sınır Kapısı’nda işlemlerinin yapılmasını bekleyen yüzlerce araç kuyruğu Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi ilçelerine kadar uzadı.

Sarp Sınır Kapısı’nda işlemlerinin yapılmasını bekleyen yüzlerce araç kuyruğu Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi ilçelerine kadar uzadı. Her yıl yaz aylarında yaşanan tır kuyruğu sorunu bu yıl da yaşanmaya başlarken, sorunun çözülmesi için nakliyeciler yetkili mercileri göreve davet ediyorlar.

Gürcistan gümrüğünde işlemlerin yavaşlaması üzerine uluslararası taşımacılık yapılan tırlar, Türk tarafında kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Ramazan Bayramı’nın ilk gününü kuyrukta geçiren tır şoförleri günlerdir işlemlerin son bulmasını beklediklerini dile getirerek, uzayan gümrük işlemlerinin kendilerini ve firmaları da sıkıntıya soktuklarını söyledi.

Yollarda uzun kuyruklar oluşturan tır sürücüleri, günlerdir beklediklerini belirterek, Gürcistan gümrüğünde yaşanan sorunun çözülmesi için Türk makamlarının devreye girmesini istedi.

Alişan Ender Topaloğlu Sorunu Çözmek İçin Girişimlerimiz Devam Ediyor

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hopa’da Nakliye firması sahibi Alişan Ender Topaloğlu ’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “ Her yıl yaz ayları başladığı zaman bu sorunu Türk nakliyeciler hep yaşamaktadır. Turizm sezonu olduğu için Gürcü yetkililer Sarp-Batum arasında TIR geçişini neredeyse durma noktasına getiriyorlar.

Gerek Sarp Mülki İdaremiz ve gerekse T.C. Batum Başkonsolosluğumuz kanalı ile Türk Nakliye sektörü ve İhracatçı firmalarımız ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Zamanında teslim edilmesi gereken yükler zamanında teslim edilemektedir.

Şu an TIR uyruğu yer ye Arhavi İlçe sınırına dayanıyor. Akşamları geçiş yapılıyor, gündüz tıkanıklık yaşanıyor. Sorunu üst kuruluşumuz UND’ye ve UND Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Çetin Nuhoğlu’na iletmiş bulunuyoruz. UND’de bakanlık nezdinde girişimlere devam etmektedir.

Bizim yetkililerden talebimiz her yıl Sarp Sınır Kapısında bu aylarda bu sıkıntılar yaşanmakta ve sorunlar kendilerine iletilmektedir. Ülkemizin her zamankinden çok İhracata ihtiyacı olduğu bu dönemde neden bu sorunun çözümlenmesinde bir adım atılmıyor, anlamakta zorlanıyoruz.

Biz yetkilerden bu sorunun zaman geçirilmeden çözümlenmesini bekliyoruz” dedi.

Ç.P.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ