Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Şavşat Meslek Yüksekokulundan Duyarlı Ve Örnek Davranış

Şavşat Meslek Yüksekokulundan Duyarlı Ve Örnek Davranış
  • 09.12.2019
  • Şavşat Meslek Yüksekokulundan Duyarlı Ve Örnek Davranış için yorumlar kapalı
  • 23.816 kez okundu

Engelsiz Bir Yaşam İçin Şavşat Meslek Yüksekokulu Engellileri Sınıflarında Ağırladı

Artvin Çoruh Üniversitesine bağlı Şavşat Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Bölümü Şavşatlı engellileri okullarına davet ederek engellilere güzel dakikalar yaşattılar.

Şavşat Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencileri 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle Şavşat Engelliler Derneğini ziyaret etti. Daha sonra Okul Müdürü Şencan Aslan ve Sosyal Güvenlik Bölümü Öğretim Görevlisi Ceylan Yılmaz’ın izinleri ile Şavşatlı engellileri okullarına davet ederek muhteşem bir organize ile ağırladılar.

Okul girişinde kapıda çiçeklerle karşılanan engelliler Sosyal Güvenlik Bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından sınıflarına davet edilerek güzel ve sıcak bir ortam ile engelliler için hazırlamış oldukları programı ortaya koydular.

Yapılan konuşmalarda bizler engellilerimizi sadece 3 Aralıkta değil her zaman hatırlıyor ve her fırsatta bu kardeşlerimiz ile birlikte olmaya çalışıyor sorunları ile ilgileniyoruz. Okula başladığımız geçen yıldan bu ana kadar birkaç defa çeşitli etkinlikler ile engellilerimiz ağırlamaktan ve bu kardeşlerimizle birlikte eğlenmekten mutlu olduklarını ifade ettiler.

Sosyal Güvenlik Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Ceylan Yılmaz’ın açış konuşması ile başlayan etkinlik öğrenciler tarafından engellilere yönelik günün anlamı ile ilgili hazırlamış oldukları konuşmaları yaparak şiirlerini okudular.

Duygu dolu konuşmalar ve şiirler Sosyal Güvenlik Bölümü Öğrencileri Sümeyye Akça, Ebru Çetin, Hüseyin Çakmak, BayramŞavran, Mehmet Sedat Akdemir,Kader Yıldız, İsmetullah Akdemir ve Yaşlı Bakım Bölümü Öğrencisi Berfin Polat tarafından okundu.

Engelli vatandaşların artık eskiye göre çok daha fazla evlerinden çıkarak iş ve sosyal hayata katıldıklarını belirten konuşmacılar, “Bu gelişmenin kendiliğinden olmadığını, engellilere yönelik yapılan yasal düzenlemeler, fiziksel iyileştirmeler, evde bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli gelişmelerdir. Engellilerimizin sosyal ve kültürel etkinlikler içerisinde olması son derece önemli. Çünkü hem aile ekonomisine katkı sağlıyor, onun da ötesinde kendilerine olan özgüvenlerinin artmasını sağlıyor. Sadece iş hayatında değil, artık kültür alanında da, değişik kültürel ve spor etkinliklerinde de engelli kardeşlerimizi görebiliyoruz. Bu oldukça memnuniyet verici bir durumdur. Her zaman yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz. Bu özel kişilerle birlikte olmak güzeldi. Okul olarak bölüm olarak,  bu özel insanlarımızın her türlü sorunu ve derdi ile ilgilenmek bizlerin çok önemsediği bir durumdur.

Hiç Bir Şey Hatırlanmaktan Daha Önemli Değildir

Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Şavşat Engelliler Dernek Başkanı ve İl Engelliler Meclisi Başkanı yardımcısı Nurbay Usta; “ Burada her ne yapılırsa yapılsın en önemli şey insanlık anlayışımız ile paralel olan ve olması gereken hatırlanmaktır. Bu kardeşlerimiz hatırlayan bir kurum olarak sizlere şahsım ve engelli kardeşlerim adına çok teşekkür ediyorum. Engellilik bu kardeşlerimizin kendi tercihleri değildir. Yaşamış olduğumuz dünyanın her karesinde bu kardeşlerimizin de en az bizler kadar hakkı var. Görmeyene göz, eli tutmayana el, konuşamayana duyamayana ses, yürüyemeyene ayak olabildiğimiz ve bu kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırdığımız ölçüde insanız. Çok faal bir derneğimiz var. Ama çokta faal bir okulumuz yüreği sıcak idarecilerimiz öğretmenlerimiz ve öğrenci kardeşlerimiz var. Bu etkinliği düzenleyen Meslek Yüksek Okulu Okul Müdürü Şencan Aslan ve diğer idareciler ve öğretmen ve bütün çalışanlarına, Sosyal Güvenlik Bölümü Bölüm Başkanı Ceylan Yılmaz’a Sosyal Güvenlik Bölümünün yüreği sıcak öğrenci kardeşlerimize, katılım gösteren engelli kardeşlerime teşekkür ediyorum. Yıllarca Üniversite ve Yüksekokul düzeyinde engellilerle böylesine ilgili bir Aksaray Üniversitesini gördüm birde bizim Üniversitemiz. Ayrıca engellilerin ve derneğimizin yaptığı etkinliklerde bütün hazırlıkların yükünü çeken buraya gelmesinde ve haberdar edilmesinde tek tek engellilerimize ulaşan ve tek tek evlerine kadar giderek evlerinden alan Dernek Başkan yardımcımız ve yaşlılarla, engellilerle ve asker ve polis etkinliklerinden bir kuruş dahi ücret almadan etkinliklerinde ücretsiz konser veren Türkü Kız Solmaz Akgül’e de burada teşekkür etmesem büyük bir haksızlık etmiş olurum.Engelli kardeşlerimizin etkinliklerde geliş gidişlerinde emeği olan İlçe Jandarma Komutanlığına, İlçe Emniyet Amirliğine ve şoför Yücel Karagöz’e de çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası engelliler için hazırlanan soğuk ve sıcak içecekler yanı sıra pasta çeşitleri ikram edildi. Hoş bir sohbet havasında yenilen ikramlar sonrası Türk Halk Müziği sanatçısı Türkü Kız Solmaz Akgül okumuş olduğu türkülerle öğretmen, öğrenci ve engellilerin birlikte eğlenmesini sağladı. Ayrıca yöresel sanatçı Cümbüş ustası Suat Acar da okumuş olduğu türkülerle etkinliğe renk kattı.

Etkinliğin son bölümünde ise Şavşatlı engelliler Şiirlerini okuyup türkülerini seslendirerek unutulmaz dakikalar yaşadılar.

Engelsiz Bir Yüksekokul

Şavşat Meslek Yüksekokulunda güzel bir gün geçiren engelliler okulun giriş ve çıkışlarının engellilerin rahat bir şekilde girip çıkacağı bir şekilde yapılmış olduğu için giriş çıkışlarda ve lavaboya gitmede hiçbir zorluk yaşamadıkları için engelliler okul idaresine teşekkür ettiler.

Şavşat Meslek Yüksekokulunun Sosyal Güvenlik Bölümü öğretmen ve öğrencileri engellilerle tek tek ilgilenirken, program hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Şavşat Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Bölümü Ramazan ayında çok muhteşem bir etkinlik ve şehit ailelerine, gazilere ve engellilere vermiş oldukları çok geniş katılımlı bir iftar yemeği ile gönüllerde taht kurmuştular.

Ç.P.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ