Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Solunum Hastalığı Olanlar Akciğerinizi Güçlendirmek Sizin Elinizde

Solunum Hastalığı Olanlar Akciğerinizi Güçlendirmek Sizin Elinizde
  • 05.11.2019
  • Solunum Hastalığı Olanlar Akciğerinizi Güçlendirmek Sizin Elinizde için yorumlar kapalı
  • 79 kez okundu

Uzun süreli solunum hastalığı olanlara,nefes darlığı nedeni ile yaşam kalitesi bozulan hastalara yönelik bir program olan Pulmoner Rehabilitasyon sayesinde akciğer rahatsızlıkları kolaylıkla gideriliyor.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Pulmoner Rehabilitasyon, kişiye özel egzersiz programı akciğer sağlığı hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hasta ve aile fertleri eğitimi, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri beslenme danışmanlığı tedavisi destekleyici arkadaşça ortamı içermektedir.

Hastalar için sağlık bakanlığı tarafından yönlendirilenfizyoterapistler, diyetisyenler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlardan oluşan bir ekip hastaların tedavisi konusunda yardımcı olmakta.

Pulmoner Rehabilitasyon Programına, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşektazi, kistikfibrozis, göğüs kafesi hastalıkları, Solunum problemi yaratan sinir-kas hastalıkları, akciğeri etkileyen bağ dokusu hastalıkları, akciğer nakli bekleyen veya akciğer ameliyatı öncesi ve sonrası solunum problemi olan hastalar başvurabilir.

Pulmoner Rehabilitasyon fiziksel aktiviteyi artırmayı, hasta ve ailesinin hastalık hakkındaki farkındalığının artmasını ve hastalığın getirdiği kısıtlamalarla başa çıkmayı doğru beslenme alışkanlığı kazandırmayı sağlar.

Düzenli ve doğru yürüyüş önemli

Yapılan açıklamada hastaların, sigarayı bırakarak, İlaçları doğru kullanarak ve düzenli egzersiz yaparak yaşam kalitesini artırabildiği ve her gün en az 20 dakika düzenli yürüyüş, en basit ve en önemli egzersiz programı ile uygulanmaya başlanabileceği belirtildi.

Yürüyüşün düzenli ve doğru olmasının büyük önem taşıdığı vurgulanırken açıklamada; “Hasta, düz bir zemin üzerinde yürünmelidir. Hastanın kısa etkili nefes açıcı ilacı her zaman yanında olmalı. Mümkünse sürekli olarak çok uzun süreli duraklamadan yürünmeli. Yürüme zamanı yavaş yavaş artırılmalı. Yürüme süresi hiç ara vermeden dinlenme ihtiyacı olmadan yürünebildiği zaman artırılmalı. Eğer hasta oksijen kullanıyorsa oksijenle birlikte yürümeli” şeklinde ifadelere yer verildi.

Ç.P

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ