Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Türkiye’nin Saklı Cenneti Borçka Sonbaharda Yerli Ve Yabancı Turist Akınına Uğruyor

Türkiye’nin Saklı Cenneti Borçka Sonbaharda Yerli Ve Yabancı Turist Akınına Uğruyor
  • 28.11.2019
  • Türkiye’nin Saklı Cenneti Borçka Sonbaharda Yerli Ve Yabancı Turist Akınına Uğruyor için yorumlar kapalı
  • 76 kez okundu

Tarihi ve doğal zenginliklerle göz kamaştıran Türkiye´de, bugüne kadar çok fazla dikkat çekmemiş Borçka ve köylerinde az bilinen birçok yerler keşfedilmeyi bekliyor.

Borçka ilçesi ve köylerinin yakınlarında bulunan tarihi yapılarıyla, şelalesi, sahip olduğu doğal güzelliklerle tam bir görsel şölen sunuyor. Yüksek dağlardan eriyen karlı soğuk suları ve çevresindeki zengin bitki örtüsüyle adeta bir doğa harikası olarak yıllardır tatilcileri kendine hayran bırakıyor. Özellikle yaz aylarında piknikçilerin akınına uğrayan, Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü ile Borçka Orman İşletme Müdürlüğünce koruma altına alınan Aralık köyündeki Karagöl, tatil dönemlerinde lüks otellerin yerine saklı cennetleri tercih edenler için alternatif oldu. Etrafı ağaçlarla çevrili olan Karagöl’ün en üst noktası ise deniz seviyesinden 200 metre yüksekte bulunuyor.

Borçka ilçesi doğa yapısıyla ve ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar vs gibi hayvanları uzaktan veya yakından izleyebilirsiniz. Ayrıca Aralık Köyü (Klasküre) gelip de bir doğa harikası olan Karagöl’ü görmeden gitmeyiniz. Karagölümüzdeki gölde kırmızı pullu alabalığı oltaylan avlamak da mümkün. Bu doğa ortamında karnınız acıkınca doğal ve organik olarak üretilen balımızı, peynirimizi, taze günlük süt, yumurta ve yoğurtumuzu, öğle veya akşamları Karalahana, sarma, silor, muhlama, sahanda yumurta, lobiyo, malahtovs gibi aklınıza gelebilecek her türlü yöresel yemeklerimizi damak zevkinize göre yaptırabilirsiniz.

Borçka Karagöl, Borçka ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıktadır. Borçka-Camili (Macahel) karayolu üzerinde 20 km gittikten sonra, doğuya ayrılan toprak yolla 7 km’lik stabilize yol sonunda Borçka Karagöl’e ulaşabilirsiniz. Göl, heyelan gölüdür ve 19.yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) Yaylası”nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Borçka Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevrelenmiştir. Borçka Karagöl,kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir

Türkiye’nin en güzel yaylalarından biri olan Beyaz Su Kaçkar Yaylası ve küçük yaylalar, insana özgürlüğünü hissettiren yaylalar, serinlemek ve kafa dinlemek için ideal yerler arasında. Karadeniz başta olmak üzere tam bir yayla cenneti olan ilçemizin önde gelen gezgin, fotoğrafçı ve seyahat meraklıları en güzel yaylalarımızda konaklayabilirler. Hele o güzelim soğuk suyu varya insanın içi kana kana su içmesi geliyor, içtikçe içesi de cabası. Suyu içtikten 1 saat sonra sanki o gün hiç yemek yememiş gibi acıkıverirsiniz. Ben sene 1999 Ağustos ayında gittiğimde hiç abartmıyorum 1 tabak çorba, 1 tabak sarma, 1 tabak kavurma, 1 tabak da bol kaymaklı yoğurt yedim 2 saat içerisinde çok felaket acıktım. Birde Beyaz Su Yaylasında dünyada eşi ve benzeri bulunmayan Yıldız Gölü bulunmaktadır. Bir rivayete göre Nuhun gemisi orada bağlı olduğunu iddia ediyorlar. Gidip görülmeye değer hele birde orada bir gecelik kamp yapıp o güzelim gece ay ışığına çok yakın sanki elini uzatsan yakalayabileceğiniz kadar. Burası çok özel bir yer. Yaylalardan aşağılara doğru inerken gözünüzün alabildiği kadar yeşillikler, taze alabalık, yemyeşil bir ortam, dağ havası, bol su, bungalov tipi ahşap evlerde konaklamayı kim istemez ki. Bir fotoğrafçı gözüyle, “Çok naif. Sisi, ormanı, gölüyle, doyumsuz bir güzellik. Hele çeşit çeşit çiçekleri… farklı bir yorumla, ülkemizdeki pek çok yaylayı gördüğünü, ancak hemen hepsinde naylonlarla kaplı evlerin görüntü kirliliği yarattığını, Bu yaylalarımızın dışında hemen hemen hiçbir yaylanın naifliğini koruyamadığını düşündüğünü belirtiyorlar. Yazın Antalya’da Fethiye’de, Pamukkale’de gölgede 35-40 derece sıcağın altında kavrulacaklarına buradaki en fazla çıplak güneşin altında 20 – 28 derece arası değişiyor. Tabiî ki aşağılara doğru inildiğinde meşhur Otingo’muzu görmek lazım. İnsan sağlığı için her derde deva. Köylere doğru gelindiğinde 600 yıllık bir çınar ağacı var görülmeye değer. Yaklaşık 80 ile 200 yıllık ahşap kerpiçten yapılmış evler görülmeye değer. Bu evlerde 1 saatlik uyku yaklaşık 10 – 12 saat uykuya bedel. Hele birde mısır ekmeğiyle taze yoğurt, peşinde çamurdan yapılmış yayıklan taze ayranın vermiş olduğu sarı yağ ile birlikte mısır ekmeğine bandırıp (çimuru) yemek. her şeye ömre bedel.

Borçka ilçesinde 2 baraj arasındaki esintili havasıyla ve denizi andıran yemyeşil baraj gölümüz görmeye değer, Çavuşlu köyümüzdeki böbrek vs gibi sağlığa elverişli doğal maden suya benzeyen taşın altından çıkan su (Çoshoba) ile doyasıya acıkıncaya kadar içmek. Borçka–Hopa (Çhala) yolu üzerindeki doğal alabalık tesislerimizde alabalık, mıhlama, sarma, lahana yemeğini yemek. Daha gezipte hatırlayamadığım tarihi kiliseler, tarihi yapıtlar, nice eşsiz güzelliklerle dolu şirin ilçede bu yazın kavurucu sıcağında ucuz ve yok denecek maddiyatla tatil yapmaya imkânı bulabilirsiniz.

İlkay ÖZDEMİR

Ç.P

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ