Demokrat Çoruh Gazete ve Matbaası -

Vali Doruk, 1200 Yıllık Tarihi İşhan Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu

Vali Doruk, 1200 Yıllık Tarihi İşhan Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu
  • 19.11.2020
  • Vali Doruk, 1200 Yıllık Tarihi İşhan Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu için yorumlar kapalı
  • 1.227 kez okundu

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesinde bulunan tarihi İşhan Kilisesi’nde incelemelerde bulundu.

İlçe merkezine 34 kilometre uzaklıktaki İşhan Köyü’nde bulunan ve restorasyon çalışmaları devam eden yaklaşık 1200 yıllık tarihi kilisede incelemelerde bulunan Vali Doruk, burada yürütülen çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1987 yılında korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alınan ve uzun zamandır devam eden restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından kilisenin kentin turizmine büyük katkı sunması hedefleniyor.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Köy Muhtarı Nusret Koç, kilise sayesinde köylerine çok sayıda yerli ve yabancı turistin geldiğini söyledi.

Köyün, inanç turizmi açısından önemli destinasyon merkezlerinden biri olduğunu kaydeden Koç, “ Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Artvin Valiliğimiz kilisenin restorasyona çalışmasına son derece önem veriyor.

Kilisede restorasyon çalışmalarının yanı sıra çevre düzenlemesi de yapılıyor. Kilise’nin mimarisine uygun yapılan çevre düzenlemesi ile bölge daha da görsel bir güzelliğe kavuşacak. Köylüler olarak inanıyoruz ki bu çalışmalar tamamlandığında, ilçemiz ve köyümüz bugünkünden daha çok turist çekecek ve ekonomik bir döngü oluşacak” dedi.

Koç, “Çevre düzenlemesi kapsamında köy tüzel kişiliğine ait olan atıl durumdaki bir bina Artvin Valiliği ve ilçe kaymakamlığının katkılarıyla modernize edilerek, sosyal tesis haline getirildi. Bölgeye gelen ziyaretçiler burada dinlenme fırsatı bularak, ihtiyaçlarını giderebileceklerdir. Ayrıca yöremize ait yöresel ürünleri sergileyerek, satışa sunacağız. Bu da köy halkına önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Projede emeği geçen başta sayın valimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim.” dedi.

Vali Doruk’un köy ziyaretine, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Abdurrahman Anlaş ve İl Genle Meclis Başkanı Furkan Çakmak eşlik etti.

AVBM

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ